Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin znów morską stolicą

Data publikacji: 08 czerwca 2016 r. 07:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Szczecin znów morską stolicą
 

Rusza 4. Międzynarodowy Kongres Morski. Od dziś do piątku w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie trwać będą debaty i prezentacje dotyczące gospodarki morskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. targ rybny. To pierwszy kongres odbywający się pod auspicjami i honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Organizatorzy zapowiadają udział premier Beaty Szydło.

– Ministerstwo włączyło do organizacji kongresu Klaster Morski Pomorza Zachodniego – informuje Piotr Jasina, rzecznik prasowy MGMiŻŚ. – To będzie najważniejsze wydarzenie branży morskiej o wymiarze międzynarodowym, z udziałem premier Beaty Szydło.

Premier spodziewana jest w czwartek.

Podczas debat i prezentacji poruszane będą najistotniejsze problemy branży morskiej. Kongres ma się stać ważnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz rybołówstwa. Uczestnikami będą m.in. przedsiębiorcy oraz reprezentanci instytucji morskich, również międzynarodowych.

– Kongres pozwala nam lobbować na rzecz szczecińskiej i zachodniopomorskiej wizji rozwoju branży – powiedział marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz. – To niezwykle cenne wydarzenie, które znacząco przyczyniło się m.in. do wpisania gospodarki morskiej na listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Dopełnieniem kongresu będzie prezentacja firm z łańcucha kooperantów produkcji stoczniowej oraz trzydniowy targ rybny na małym dziedzińcu zamkowym. Targ można odwiedzić w środę i czwartek w godz. 10-19, a w piątek od 10 do 17. To okazja, aby spróbować ryb i przetworów rybnych, poznać tajniki branży rybołówstwa oraz wziąć udział w licznych zabawach i konkursach, również dla najmłodszych.

Jak się dowiedzieliśmy, zarejestrowało się ponad 900 uczestników kongresu. Organizatorzy spodziewają się łącznie ok. tysiąca osób.

Zainteresowani mogą ściągnąć na smartfony specjalną aplikację dotyczącą 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Szczegóły na stronie www.kongres-morski.pl.

Dodajmy, że organizatorem wykonawczym jest Fundacja Kongres Morski.

(ek)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2016-06-08 13:22:28
Zniszczono Gryf -połowy dalekomorskie w 2001 r. i o czym tu deliberować. Ryba jest łowiona z kutrów a kuter trzeba kupić, najlepiej w Polskiej stoczni. Proste. Kolejny raz zbiera się towarzystwo na bankiet aby sobie pogawędzić w miłej atmosferze. Potem wydadzą oświadczenie, że spotkanie było owocne, dające nadzieję, konstruktywne, "to niezwykle cenne wydarzenie, które znacząco przyczyniło się m.in. do wpisania gospodarki morskiej na listę Krajowych Inteligentnych Specjalizacji"...ble, ble ble, pierdu, pierdu, srutu-tutu.
Janusz
2016-06-08 12:51:40
Zamiast narzekać i wybrzydzać, lepiej wesprzeć inicjatywy reaktywujące Szczecin jako miasto morskie. Jeżeli są ludzie którzy chcą to zrobić to im nie przeszkadzajmy a pomóżmy. Targ rybny to wspaniały pomysł, byle byłby prowadzony i zarządzany na poziomie europejskim. Czysto, schludnie i oferowane świeże ryby.
ewa35
2016-06-08 12:06:55
Jezli Pan Brzezicki bedzie miał cos do powiedzenia to Szczcecin moze stac sie konkurentem Gdanska. Z tego całego towarzystwa jedyny zna sie na tym .Juz raz odrodził jak Feniksa z popiołow PŻM..
stary człowiek a może
2016-06-08 10:35:12
Takiego miejsca "rybiego targu" brakuje w Szczecinie.Nie wiedzieć czemu,nie ma stałej lokalizacji-tak aby jak po marchewkę,ziemniaki można było pójść po rybkę lub owoce morza.Podróżując po różnych krajach-w tym nawet tak egzotycznych jak Turcja Egipt,Maroko,Tunezja spotykałem takie place lub hale gdzie taka sprzedaż była prowadzona.Myślę,że w Szczecinie takie miejsce na pewno by się przyjęło i stanowiło też swego rodzaju "atrakcję turystyczną" Jeżeli chcemy by Szczecin był "morski" to czyńmy go morskim także w wymiarze kulinarnym
Maja
2016-06-08 08:35:56
Kolejny spęd z którego nic nie wyniknie. Największym polskim portem kontenerowym jest Hamburg. Polskie promy mają średnio po około 30 lat. Polscy armatorzy mają problemy, w polskie stocznie zamknięto wiele lat temu. Takie są fakty i ŻADEN KONGRES TEGO NIE ZMIENI !!!! A tak na marginesie: przejrzałam ile firm jest partnerami-sponsorami tego wydarzenia. Czy któryś z dziennikarzy, może uzyskać i przekazać czytelnikom informację ILE KOSZTUJE ORGANIZACJA TEGO KONGRESU? to byłaby niezwykle ciekawa informacja dla czytelników
Jan
2016-06-08 08:04:31
Owocnych obrad, z których nic nie wynika - kontenerowce (i pieniądze)płyną do Gdańska.
Kongres
2016-06-08 08:01:43
Kosmiczne wstępne, ale impreza może być ciekawa, jak na Szczecin.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA