Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Jak walczyć ze smogiem

Data publikacji: 2018-03-15 18:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:05
Jak walczyć ze smogiem
 

Zarząd województwa powinien energiczniej walczyć ze smogiem - uważa klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w zachodniopomorskim sejmiku. Na konferencji prasowej radni przedstawili projekt uchwały w tej sprawie. Urząd Marszałkowski odpowiada słowami o "pustym dokumencie".

- W wyniku złego stanu powietrza rocznie umiera kilkadziesiąt tysięcy Polaków - powiedział Jerzy Kotlęga. - W roku 2012 było to w granicach 28 tysięcy. W Dublinie, który w roku 1990 jako pierwszy wprowadził program ochrony powietrza, dzisiaj śmiertelność zmalała o ponad 10 %. Jest o co walczyć.

Działaczom lewicy nie podobają się propozycje przygotowane przez koalicję PO-PSL.

- Zalecają nam częściej korzystać z rowerów, mniej palić w kominkach, ograniczyć palenie w grillach, zastępować narzędzia spalinowe narzędziami elektrycznymi, dzieci nie powinny zbyt często przebywać na świeżym powietrzu - wyliczał Jerzy Kotlęga. - A zupełnie kuriozalne jest wzmożenie czujności pogotowia ratunkowego i oddziałów ratunkowych. Jestem bardzo ciekawy, w jaki sposób pan marszałek będzie mierzył stan czujności stacji ratownictwa?

Zamiast tego SLD proponuje uchwałą wzorowaną na prawie, które już zastosowano w województwach mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz śląskim.

- Nasz projekt jest bardzo konkretny - zapewniał Dariusz Wieczorek. - Zobowiązuje wszystkich mieszkańców zachodniopomorskiego do tego, aby do 1 stycznia 2019 roku ich instalacje grzewcze spełniały normy wynikające z rozporządzenia Unii Europejskiej z 2015 roku. Oznacza to także zakaz dystrybuowania jakichkolwiek urządzeń spalających paliwa, które nie spełniają tych norm. Rzecz druga - wyznaczamy termin 1 lipca 2024 jako zobowiązanie wszystkich użytkowników pieców, których urządzenia nie spełniają żadnych norm, aby dokonali wymiany tychże pieców; wszyscy pozostali, których piece spełniają trzecią i czwartą kategorię, powinni wymienić je do 2028 roku. Środki na to są w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, w Regionalnym Programie Operacyjnym, w budżetach samorządów.

Konferencję Sojuszu skomentowało Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego: "Do ubiegłego roku walka ze smogiem możliwa była poprzez program KAWKA, dzięki któremu w regionie wymieniono 3,5 tys. starych pieców. Niestety rząd PIS zlikwidował ten program, a pieniądze na ochronę powietrza pobierane przez Urząd Marszałkowski znajdują się w gestii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na którego decyzje Zarząd Województwa nie ma wpływu. Od roku PIS blokuje realne wsparcie finansowe z WFOŚiGW dla mieszkańców regionu, którzy chcieliby wymienić stare piece. Przypominamy, 
że podczas ostatniego posiedzenia sejmik zaapelował do Narodowego Funduszu, aby uruchomić program podobny do KAWKI. SLD nazwało wówczas to stanowisko pustym apelem. Tak naprawdę pustym dokumentem będzie każdy program, którego źródło finansowania znajduje się poza zasięgiem samorządu województwa. Dodajmy, że Robert Grzywacz przez dwa lata odpowiadał w Zarządzie Województwie 
za Wydział Ochrony Środowiska i czyste powietrze. Dzisiejsza krytyka ze strony SLD to zatem krytyka swojego partyjnego kolegi".©℗

(as)

Na zdjęciu od lewej: Radni Robert Grzywacz, Dariusz Wieczorek, Jerzy Kotlęga oraz sekretarz Damian Syjczak mówili o smogu.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PO 1 - sze...
2018-03-16 11:40:38
Najpierw trzeba po-zbyc sie i SLD-go Lewactwa, ktore po-pieralo i tolerowalo To Wszystko az przez po-nad 70 lat - tj. od roku 1945 liczac...!!
Diesel
2018-03-16 10:32:45
Niech każdy właściciel/użytkownik pojazdu/ów z silnikiem Diesla w którym układy zasilania i wydechowy działają prawidłowo i zgodnie z normami a wydechowy jest kompletny podniesie rękę ! Co ? Nie widzę?!! To do roboty, truciciele !
123
2018-03-16 08:57:27
Zakazać palenia papierosow w miejscach publicznych , powietrze bedzie duzo lepsze i ludzie zdrowsi
do SLD
2018-03-16 08:51:56
Może panowie z SLD zajęli by się problemem chemtrails?! Są dni że na niebie nie ma ani jednej naturalnej chmury a całość zachmurzenia pochodzi z samolotów! My tym później oddychamy!
cała władza w ręce rad robotniczych piotrogrodu!!!!bój to jest nasz ostatni!!!!
2018-03-15 21:25:05
to pachnie komunizmem ciepłowniczym towarzysze, ciepłownia miejska to kosztowny moloch co tak samo truje jak mniejsze piece, tylko ciepłownia miejska daje władzę i kontrolę nad obywatelem i zgodnie z leninowską zasadą, odnośnie dyktatury proletariatu osoby z powyższego foto chcą ograbić obywateli wysokimi rachunkami za ciepło a kasę przejąć na aparat polityczny i urzędniczy w spółkach miejskich;;;;;SLD zbiedniało i towarzysze szukają jakiejś strawy politycznej by nic nie robić i mieć dobrze płatną posadę;;;;a to kołchoz jakim jest spółka ciepłownicza miejska jest najlepszy;;; BY USUNĄĆ SMOG Z KRÓLESTWA JEGO WYSOKOŚCI PIOTRA KRZYSTKA POŁOŻONEGO NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM Z NADANIA DUCHOWIEŃSTWA NALEŻY OGRANICZYĆ RUCH SAMOCHODÓW W GRODZIE + ZABRONIĆ PALENIA WĘGLEM W GRODZIE + ZACHĘCIĆ DO WYMIANY PIECÓW GAZOWYCH NA NOWSZE - - - - TYLKO W TYM PROGRAMIE NIE MA KASY DLA SLD....i co wygra? komunizm ? wolność ?
Pytanie
2018-03-15 20:13:33
Ile filtrów ma piec 5 klasy? Nie ma żadnych - wszystko idzie w komin i w powietrze. Trzeba podłączać do Ciepła Systemowego lub wymienić na piece gazowe.
Remigiusz
2018-03-15 18:44:16
Bardzo przykro, że obecny rząd zlikwidował program wsparcia wymiany starych pieców. Smog jest coraz większy i niestety nasze zdrowie będzie coraz gorsze. Smog powoduje raka i inne choroby. Przykro mi, że moje dzieci będą chorować przez takie anty-ekologiczne działania władz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ