W związku z pogarszającym się stanem środowiska w Polsce, prezydent Szczecina postanowił zorganizować kampanię "Zielone Miasto". W jej ramach prowadzone będą równolegle trzy działania.
- Myślę, że działanie ekologiczne w Szczecinie już przynoszą efekty. To nas skłania do podejmowania kolejnych działań proekologicznych, które wpłyną na czystość naszego powietrza i jakość życia. Wszyscy wiemy, że Szczecin jest miastem, które ma najmniejsze problemy z jakością powietrza - mówił prezydent Piotr Krzystek na konferencji prasowej w Ekoporcie przy ul. Arkońskiej.
W ramach kampanii prowadzone będą proekologiczne projekty, które wpłyną na poprawę stanu środowiska.
Finansowany przez miasto program MEWA zastępuje realizowane dotychczas z budżetu działanie KAWKA. W ramach tego przedsięwzięcia dofinansowane będą wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła. To pewnego rodzaju wypowiedzenie wojny smogowi. Na działanie przeznaczone zostało 600 tys. złotych. Każde z gospodarstw domowych, które złoży wniosek, może otrzymać 55 proc. dofinansowania na wymianę pieców. Projekt programu złożony będzie na kwietniowej sesji Rady Miasta. Inwestorem MEWY jest Miasto Szczecin
- Zależy nam na tym, aby płynnie przejść z rządowej KAWKI do programu MEWA. Zdecydowaliśmy się na jego samodzielną kontynuację ze względu na wysokie zainteresowanie mieszkańców miasta. W założeniach tegoroczny program oparty jest na naszych doświadczeniach po jego rządowej edycji - tłumaczył Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
Szczegóły programu MEWA ogłoszone zostaną w ciągu najbliższych dni.
Natomiast LILIA to program nastawiony na dbanie o jakość wody. Dzięki tym działaniom, kolejne budynki będą podłączane do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Projekt skupia się na inwestowaniu w jakość wody.
Dbanie o miejską zieleń i prowadzenie nowych nasadzeń zapewnia z kolei PLATAN. W ramach tej akcji w Szczecinie przybędzie 500 nowych drzew i krzewów. Specjalnie dobrane gatunki ubarwią miasto i "zadbają" o świeże powietrze. To mieszkańcy wskazali miejsca, które powinny się zazielenić.
- Do tego projektu zaprosiliśmy rady osiedli. Wierzymy, że zdołamy zrealizować to działanie tak, aby posadzone drzewa i krzewy zakwitły już w tym roku. Będą to drzewa i krzewy ozdobne - tłumaczyła Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora WGKiOŚ UM.
Pilotaż PLATANA był ponad rok temu. Wówczas w placówkach oświatowych posadzone zostało 150 magnolii oraz wiśni japońskich. Tegoroczny program przewiduje nasadzenie 250 drzew ozdobnych oraz tylu krzewów ozdobnych.
(KaNa)
Na zdjęciu od lewej: Rafał Łapiński - właściciel firmy projektującej ogrody, Aleksandra Ciszewska i Piotr Krzystek.
Fot. Dariusz GORAJSKI