Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Szczecin świętuje niepodległość [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 11 listopada 2016 r. 15:55
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:20
Szczecin świętuje niepodległość
 

ŚWIĘTO odzyskanej przed 98 laty niepodległości Szczecin obchodzi okazale w wielu miejscach, nie tylko w centrum miasta. Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godz. 11 mszą świętą  w intencji Ojczyzny w bazylice metropolitalnej. Godzinę później uruchomiona została „ kolorowa aleja” przy pl. Żołnierza Polskiego, a punktualnie o 13 z pl. Orła Białego wyruszył Marsz Niepodległości, organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Wzięło w nim udział ponad tysiąc uczestników, którzy w asyście policji, przeszli ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego, pod którym złożyli kwiaty.

Marsz, choć mniej liczny niż w latach poprzednich, był sprawnie przygotowany i przebiegał w spokoju. Brali w nim udział przedstawiciele różnych organizacji, młodzież, kombatanci, a także kibice szczecińskiej Pogoni, którzy skandowali hasła: bóg, honor, ojczyzna oraz cześć i chwała bohaterom. W oczy rzucały się transparenty: „ Historię swoją piszcie sami, bo inaczej napiszą ją za nas inni i źle. Józef Piłsudski oraz „ Marzenie Polaków silna Polska w Europie Wolnych Narodów”. Uczestnicy marszu nieśli biało - czerwone flagi, śpiewali patriotyczne i legionowe pieśni.

Bardzo ciekawie zorganizowana została „ kolorowa aleja”, która od południa przyciągała licznych szczecinian. Nie brakowało występów artystycznych ( zespół „Srebrni Akordoniści”), spotkań z przedstawicielami Związku Piłsudczyków, Światowego Związku Żołnierzy AK, wojskowej grochówki, do której ustawiła się długa kolejka chętnych, a także atrakcji dla dzieci. Świetnie do pouczającej zabawy wciągnęła je Karolina Neubauer, która historyczną wiedzę dotyczącą odzyskania niepodległości, co wcale nie jest łatwym zadaniem, przekazała niezwykle umiejętnie. Mieszkańcy mogli w alei oglądać także uzbrojenie z czasów walki o niepodległość i z drugiej wojny światowej, obejrzeć zdjęcia uczestników zmagań o niepodległość,porozmawiać u przedstawicielami organizacji wojskowych i patriotycznych. Imprezę zorganizowaną przez miasto Szczecin, Międzynarodowe Targi Szczecińskie i klub „ Słowianin” prowadził znany radiowiec Szymon Kaczmarek.

Ciekawie działo na Wałach Chrobrego, gdzie poważne wydarzenia połączone zostały z zabawą. Atrakcją  były konkursy, gry historyczne i koncert pieśni patriotycznych ( to w Muzeum Narodowym), podczas którego wykonywano m.in. utwory Chopina, Moniuszki, Karłowicza, Pendereckiego. W pobliskim Centrum Dialogu Przełomy odbyły się natomiast dwa wernisaże wystaw pn. „Śladami Marszałka i I Kadrowej” oraz „ Legioniści”.

Święto obchodzono także uroczyście poza centrum miasta, m.in. w dzielnicy Zdroje, gdzie mieszkańcy zebrali się licznie przy rondzie Ułanów Podolskich, gdzie przy upamiętniającym ich monumencie złożyli wiązanki kwiatów.

(mos)

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do PO-walonego
2016-11-12 11:12:35
Postkomunista nie jest (paranoiku) z PO.
POPARCIE DLA KOMANTARZA: berg-a...
2016-11-12 00:41:01
Tylko Komunista, PO-stkomunista czy KOD-owiec... bedzie tak wazne slowa jak; bog, honor, ojczyzna" skreslal z malej litery, starajac sie umniejszyc - WARTOSCIOM TYCH SLOW !!
@Mieszkaniec
2016-11-11 22:54:05
Brednie. Nie byłeś, nie widziałeś, nie słyszałeś i wypisujesz głupoty.
Mieszkaniec
2016-11-11 22:30:44
@berg daj sobie spokój człowieku ... kibole bez prawa wstępu na stadion skanowała i taka to młodzież patriotyczna... słabo się robi jak oszukujecie ludzi mniej wykształconych a tylko traktujecie ich przedmiotowo.
Jakób
2016-11-11 20:36:41
@ berg: a może tak słabo skandowali, że tak redaktor napisał? A swoją drogą, to powszechne dzisiaj prezentowanie broni: czyżbyśmy niedługo naszą niepodległość mieli stracić? Póki jeszcze żyją ci, co przeżyli okropieństwa wojny, niech powiedzą młodym, że broń nie służy do zabawy.
Lolo
2016-11-11 19:59:44
No jak widać tłumów nie było. Dla bezpieczeństwa lepiej było w domu. A tak ogólnie, czy tak podzielony naród może wspólnie obchodzić jakąkolwiek rocznicę. To tak jak pokłóceni na zabój sąsiedzi.
berg
2016-11-11 18:06:01
Skandowali: "Bóg, Honor i Ojczyzna", a nie jakieś "bóg, honor, ojczyzna". Pani/panie (mos), wstyd!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA