Wtorek 19 października 2021r. 
REKLAMA

Szczecin, miasto ogromne

Data publikacji: 2018-12-16 08:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Szczecin, miasto ogromne
 

Rozmowa z profesorem Tadeuszem Białeckim, redaktorem naczelnym wszystkich edycji Encyklopedii Szczecina

– W naszym mieście mamy 12. Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną im. Bolesława Krzywoustego, imię księcia Polski nosi jedna z ważniejszych ulic. Pańskim zdaniem to za mało, bo ten władca ma szczególne zasługi dla polskiego Pomorza Zachodniego i należałoby je w społecznej pamięci wyraźniej utrwalić.

– Już kilka lat temu na łamach „Kuriera Szczecińskiego” zwracałem uwagę, że zbliżają się ważne dla Szczecina i Pomorza Zachodniego rocznice i trzeba się do nich dobrze przygotować. Apel w tej sprawie wystosowało Szczecińskie Towarzystwo Kultury. Nasze postulaty jakoś nie mogą trafić na odpowiedni grunt.

– A może nie mamy do czynienia z odpowiednią rangą spraw?

– Zważywszy, że w roku 1121 Bolesław Krzywousty zdobywa Szczecin, co jest ostatnim akordem ponownego przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski, to już tylko ta data godna jest upamiętnienia, co najmniej odpowiednią tablicą na Wzgórzu Zamkowym lub starym rynku nad Odrą. Trzeba tu jednak wskazać drugą ważną okoliczność związaną bezpośrednio z tym wielkim wydarzeniem. Dało ono początek ponownej chrystianizacji Pomorza, do czego Bolesław Krzywousty zaprosił biskupa Ottona z Bambergu. Właśnie w kronikach opisujących życie Ottona z Bambergu Szczecin jest po raz pierwszy wymieniony jako miasto ogromne. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 grudnia 2018 r.

Rozmawiał Grzegorz Dowalsz

Fot. Robert Wojciechowski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ja
2018-12-20 22:22:47
HA_HA_HA z ktorej strony!!!jakby NIE patrzyc starzyzna,obsikana przez 2-u i 4-ro nogowe, zakopcony sadzami ze starych piecow, a gdyby NIE parki to w 10 minut by obskoczyl nawet NIE biegiem. Dobrze ze mamy (jeszcze) lasek Arkonski bo tam NIE widac NIC tylko slychac zgrzyty maszyn co to TAAAAKIE DUZE Rondo buduja dla tych co musza do pracy i NIE lubja stac w kolejce "na jezdni". O.
@jerzy
2018-12-17 09:10:08
za chrystianizację Pomorza Zachodniego na wzór Krzyżacki, Krzywousty powinien być wręcz potępiony
@ Jakób
2018-12-16 20:43:34
Już początek bajki Roberta wskazuje, że jest to historia mocno naciągana. Najpierw Krzywousty miał żekomo wszystko spalić a na koniec jeszcze podpalić :) To się nie trzyma kupy i jest bez sensu. To chyba jakiś ruski czerwony troll jest. On często obraża Polskę, Polaków, czy naszą historię
Jakób
2018-12-16 19:31:41
@ Robert: Skąd tyle wiesz o działaniach Krzywoustego w Szczecinie? Żyłeś w tych czasach czy przypisujesz mu swoje inklinacje?
Honorat
2018-12-16 19:28:28
Duża szkoła podstawowa nr 59 przy ul. Dąbskiej też jest im. Bolesława Krzywoustego.
jerzy
2018-12-16 19:05:59
Za to, czego dokonał Bolesław Krzywousty dla Pomorza Zachodniego (chrystianizacja i przyłączenie do Polski) należy się mu, nie tablica pamiątkowa, ale pomnik w Szczecinie, "ala Coleoni".
Robert
2018-12-16 18:59:43
Bez przesady z tym krzywoustym. Przyjechał, spalił w pień całe miasto, zgwałcił wszystko co się ruszało, a na koniec podpalił. To raczej rechot historii, żeby jedna z głównych ulic tego tak sponiewieranego przez niego miasta nosiła nazwę krzywego ryja. Należy znacznie silniej akcentować miejscową dynastię Gryfitów, którzy dbali o Szczecin i nie szczędzili sił i środków na jego rozwój. Krzywousty był zwykłym barbarzyńcą z punktu widzenia Szczecina i szczecinian.
@Bolek i Lolek
2018-12-16 13:56:03
FYI (pewnie lubisz bo to takie nowoczesne) - ponieważ inni to robią - to tak jakbyś zadawał pytania po co oddychać albo po co są nam wzrok czy słuch - przecież można żyć bez wzroku czy słuchu. Nie mamy wyjścia ale inne państwa, inne narody właśnie tak robią - odwołują się do swojej historii i to tych lepszych momentów by budować nowoczesne państwo. Po to by tworzyć pewna wspólnotę którą współtworzy państwo - równie dobrze mógłbym zadać pytanie a dlaczego używasz języka polskiego na forum gazety Polaków a nie np jesteś na forum niemieckiej gazety komentując jakieś inne zagadnienia. PS tę wiedzę powinni przekazać ci rodzice w domu.
Bolek i Lolek
2018-12-16 13:35:10
" ważne dla Szczecina i Pomorza Zachodniego rocznice.....Zważywszy, że w roku 1121 Bolesław Krzywousty zdobywa Szczecin.... " Jako przedstawiciel młodego pokolenia,ale nie tylko,pytam co dzisiaj nas to obchodzi-? Żyjemy ciągle jakąś prehistorią i ciągle grzebiemy w erze "kamienia łupanego" Zostawcie to ocenie historykom.Żyjemy na innej planecie w innym wymiarze i mierzymy się tu i teraz z problemami współczesnego świata a nie zajmujmy umysłów nas młodych bajdurzeniem wiecznie o latach księżycowych.Kogo to dzisiaj interesuje.Większość nie pamięta historii okresu międzywojennego lub co to był "stan wojenny" a Wy tu ciągle przywołujecie Ottonów i innych świętych.
cap kościelny
2018-12-16 11:24:15
".. Krzywousty zaprosił biskupa Ottona z Bambergu..." I to był jego największy błąd zyciowy!!! Ba, to był błąd na miarę tysiąclecia i jeszcze trochę! Germanie i katabasy do dzisiaj roszczą pretensje do każej piędzi Ziemi Polan i Pomorzan!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ