niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Nauka > 85 lat profesora Tadeusza Białeckiego

85 lat profesora Tadeusza Białeckiego

85 lat profesora Tadeusza Białeckiego
Data publikacji: 2018-12-12 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:48
Wywietleń: 952 366415

Do dobrych akademickich obyczajów należą jubileusze przygotowywane nestorom przez młodszych kolegów. 11 grudnia taką właśnie uroczystość z racji 85 urodzin profesora Tadeusza Białeckiego zorganizował Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Zarząd Główny i Oddział w Szczecinie Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Czytelnicy "Kuriera Szczecińskiego" dobrze znają profesora jako redaktora naczelnego i twórcę Encyklopedii Szczecina oraz z licznych rozmów z jego udziałem dotyczących najdawniejszej historii Pomorza. Na spotkaniu w Uniwersytecie Szczecińskim o ogromnym i wielowątkowym dorobku prof. Tadeusza Białeckiego ciekawie opowiedział prof. Radosław Gaziński, podkreślając wagę dokonań badawczych Jubilata w dokumentowaniu przeszłości Szczecina i Pomorza Zachodniego. Tak znaczący dorobek jest doceniany w środowisku naukowym, a ostatnim wyrazem tego było honorowe członkostwo Polskiego Towarzystwa Historycznego. Tę godność nadało profesorowi Walne Zgromadzenie Delegatów we wrześniu 2018 roku o czym poinformował zebranych prezes PTH prof. Krzysztof Mikulski, przekazując Tadeuszowi Białeckiemu odpowiedni dyplom. Z serdecznym pozdrowieniem występowali młodsi koledzy Tadeusza Białeckiego, prof. Edward Włodarczyk, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego i emerytowany profesor Andrzej Faryś. Urszula Chęcińska, prof. US, dziekan Wydziału Humanistycznego dziękowała profesorowi Białeckiemu za szerokie włączanie się w popularyzowanie historii.

Ponad 300 publikacji naukowych, w szczególności dotyczących dziejów Szczecina i Pomorza oraz ponad 20 pozycji książkowych, to dorobek bez którego nie może i nie będzie mogło się obejść młodsze pokolenie historyków, podejmując jakiekolwiek badania nad historią regionu. Ksiądz Edward Mazur mówiąc o zasługach jubilata podkreślił, że w tej benedyktyńskiej pracy musiała nad nim czuwać muza Clio, patronka ważnej nauki jaką jest historia. Profesor dziękował za życzenia i życzliwe słowa pod swoim adresem i zapewnił, że w pracy nad dokumentowaniem dziejów Pomorza nie ustaje i obiecuje, że jeszcze kilka nowych pozycji czytelnicy wkrótce zobaczą. Redakcja "Kuriera Szczecińskiego" do licznych życzeń się dołącza.

Grzegorz Dowlasz

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Jan K
Ja też się dołączam do życzeń. Należy też wspomnieć o działalności Pana Profesora w Szczecińskim Towarzystwie Kultury i patronowaniu konkursowi "Dzieje Szczecińskich Rodzin".
2018-12-12 16:07:12
guciu
Jak najlepszych najwięcej absolwentów wszysztkiego dobrego Profesorze szacunek.
2018-12-12 15:20:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie