Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Szczecin dołącza do międzynarodowych obchodów

Data publikacji: 2019-11-20 07:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-20 11:22
Szczecin dołącza do międzynarodowych obchodów
 

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który w tym roku zbiega się z 30. rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z inicjatywy UNICEF-u Polska organizuje z tej okazji uroczyste obchody, do których przyłączył także Szczecin.

W 1989 r. z inicjatywy Polski Konwencja o prawach dziecka została uchwalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych. "Wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe w godności i prawach" - te słowa z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, odnoszą się także do dzieci. 

Szczecin, podobnie jak wiele innych miast, na całym świecie, dołączył do inicjatywy UNICEF Polska i organizuje obchody 30. rocznicy uchwalenia tego dokumentu. Z tej okazji prezydent miasta spotka się z uczniami zaproszonych szkół podstawowych i liceów. W moderowanej dyskusji na temat problemów i wyzwań, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się młodzi ludzie, wezmą też udział osoby, które aktywnie działają na rzecz dzieci.
 
- 20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To ważny moment i jednocześnie doskonała okazja by na chwilę się zatrzymać i z bliska spojrzeć na świat oczami młodych mieszkańców Szczecina - powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - W 30. rocznicę przyjęcia Konwencji o prawach dziecka, w gronie uczniów szczecińskich szkół oraz osób, które na co dzień angażują się w sprawy dzieci i młodzieży, będziemy rozmawiać na tematy, które są istotne dla młodych pokoleń.

Z okazji 30. rocznicy Konwencji o Prawach Dziecka w szczecińskich szkołach i placówkach oświatowych w najbliższych dniach organizowane są zajęcia poświęcone m.in. tematyce związanej z prawami dziecka oraz działalnością Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, czyli UNICEF-u. Szczególnie uroczyście będzie w Szkole Podstawowej nr 11 im. UNICEF’u. Uczniowie tej placówki uczestniczyć będą też w konkursie plastycznym „Dla każdego dziecka, dzieciństwo”. Pokonkursową wystawa prac zawiśnie w Galerii Prezydenckiej szczecińskiego magistratu.

W obchody jubileuszu włączyły się także miejskie instytucje - budynek szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz nadodrzańskie dźwigozaury zostaną w środę po zmierzchu podświetlone na niebiesko.

Konwencja o prawach dziecka to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Zgodnie z nim każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska, która przedłożyła jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka. Jak podkreślił Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska, zapisy zawarte w Konwencji są podstawą działalności UNICEF-u, który robi wszystko, aby stanowiły one kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.
 
W ciągu 30 lat obowiązywania Konwencji życie dzieci w wielu aspektach zmieniło się na lepsze. O połowę zmniejszył się odsetek niedożywionych dzieci. Przypadki zahamowania wzrostu wśród dzieci poniżej piątego roku życia zmniejszyły się o 41 proc. Niestety, wciąż miliony dzieci na całym świecie potrzebują pomocy. Ponad 262 mln chłopców i dziewcząt nie chodzi do szkoły. Nadal dzieci z najuboższych rodzin są dwa razy bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem piątego roku życia niż ich rówieśnicy z rodzin lepiej sytuowanych.
 
Obchody 30-lecia Konwencji mają zwrócić na to uwagę i przypomnieć o przestrzeganiu praw dzieci. Informacji dotyczące Konwencji o prawach dziecka znajdują się na stronie: prawadziecka.org. ©℗

(el)

Fot. ŻSTW

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gosc
2019-11-20 11:17:19
a gdzie przedstawiciele panstwa na południu Włoch ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ