Czwartek, 13 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Syryjczycy opuścili Uznam

Data publikacji: 30 marca 2016 r. 18:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:48
Syryjczycy opuścili Uznam
 

Syryjczycy, którzy przebywali w jednym z ośrodków po niemieckiej stronie wyspy Uznam wyjechali w inne rejony Niemiec. Uchodźcy uznali, że lepsze życie czeka ich w większych miastach.

O życiu Syryjczyków na Uznamie pisaliśmy kilkukrotnie. Wielu z nich przeżyło ciężkie chwile związane z wojną w swoim kraju oraz z wyczerpującą i niebezpieczną podróżą do Europy.

Byli wdzięczni wolontariuszom, którzy pomagali im przystosować się do życia w Niemczech (oprócz pieniędzy na codzienne wydatki uchodźcy uczyli się także języka niemieckiego), ale jednocześnie z niepokojem patrzyli na to, co mówi się o uchodźcach w mediach.

Tłumaczyli, że jest wielu fałszywych uchodźców z krajów arabskich, którzy skorzystali na sytuacji w Syrii i przedostali się do Europy chociaż nie mieli żadnych podstaw, żeby ubiegać się o azyl, a na domiar złego zaczęli popełniać przestępstwa. Syryjczycy na Uznamie pomagali w pracach w gospodarstwach oraz przy budowie lodowiska. Zdecydowana większość już opuściła ośrodek w Heringsdorfie.

- Uchodźcy z niemieckiej części Uznamu opuścili wyspę, bo wybrali do życia większe miasta. Nasi zachodni sąsiedzi potrzebują rąk do pracy, zwłaszcza w sezonie. Liczyli, że lukę tą w niewielkim przynajmniej stopniu wypełnią azylanci. Ci woleli jednak większe aglomeracje - Hanna Nowak-Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych w Urzędzie Miasta Świnoujście, która uczestniczyła w spotkaniach z niemieckim samorządem w sprawie uchodźców.

Dodajmy, że niektórzy z Syryjczyków, którzy trafili do ośrodka niedaleko Świnoujścia miała rodziny w innych placówkach w głębi Niemiec i czekała na możliwość dołączenia do bliskich. Kilku postanowiło zostać jednak na wyspie… - U mnie wszystko w porządku. Żyję nadal na wyspie i wiążę z nią swoje nadzieje - napisał naszemu reporterowi na facebooku Ali Bayazed, artysta, raper i performer, którego historię opisywał „Kurier” w jednym z artykułów.

W Świnoujściu nie biorą na razie pod uwagę przyjmowania uchodźców. Budynek po byłym ośrodku wczasowym przy ul. Prusa był wcześniej wskazywany przez urzędników jako ten, w którym można byłoby ewentualnie umieścić azylantów.

Temat pozostaje otwarty, bo wojewodzie nie udało się sprzedać obiektu i w razie gdyby przekazał go miastu, to można byłoby stworzyć tam placówkę, w której schronienie znaleźliby Syryjczycy. Jak poinformował nas jednak Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia - nie ma decyzji, żeby Świnoujście w przyszłości miało przyjąć uchodźców. ©℗

Bartosz TURLEJSKI

fot. Kai Ottenbreit

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dekiel,
2016-03-31 11:29:33
Odp. do PO-nizszego komentarza barbary... jak jestes taka "PO-dniecona" tymi IS-lamskimi Syryjczykami to wpierw przyjmij sobie choc 1-go do swojego domu czy mieszkania i utrzymuj Go/Ja na swoj WLASNY KOSZT (!) przez najblizsze kilkanscie lat... a dopiero PO-zniej dziwacznie sie wypowiadaj odnosnie Publicznych Funduszy...chocby samego miasta Swinoujscia !!
ŚWINOUJŚCIU CHCĄ STWORZYĆ PROBLEM
2016-03-31 09:26:14
Mieszkańcy niech wezmą sprawę w swoje ręce - niech zdecydują czy chcą mieć Cyganów czy Syryjczyków !
Opieka zdrowotna
2016-03-31 09:19:56
i zus - kto funduje ?
jz
2016-03-31 07:56:21
Jak zwykle, psy szczekają, a karawana jedzie dalej.
tom
2016-03-31 04:17:15
Do Barbary dopuki nie ma w Polsce darmochy dla darmoziaduw niema problemu z uchodcami
Po 1-sze... i Po 2-gie... ? ?
2016-03-31 00:31:37
Po 1-sze: a czy Ktos z Rzadzacych tak w Polsce jak i w Swinoujsciu obliczyl i przedstawil mieszkancom Swinoujscia, a ile......(?) takie przyjecie tych "rzekomych Islamskich Syryjczykow" moze kosztowac Swinoujskich Podatnikow na 1-szy rok, na 5 lat czy na najblizsze chocby 10 lat ? Po drugie: czy wszystkie problemy finansowe tak miasta Swinoujscia jak i jego mieszkancow zostaly juz zalatwione i wyprowadzone na zero (0) ze rozpoczyna sie sie dyskusje o obcych Nam Syryjczykach z polnocnej Afryki ?? Reasumujac: grajcie ze Spoleczenstwem w otwarte karty...!!!
barbara
2016-03-30 19:10:53
Jak zwykle! lepiej niech pusty ośrodek niszczeje niż miałby służyć ludziom potrzebującym.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA