piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Syryjczycy opuścili Uznam

Syryjczycy opuścili Uznam

Syryjczycy opuścili Uznam
Data publikacji: 2016-03-30 18:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 2416 126088

Syryjczycy, którzy przebywali w jednym z ośrodków po niemieckiej stronie wyspy Uznam wyjechali w inne rejony Niemiec. Uchodźcy uznali, że lepsze życie czeka ich w większych miastach.

O życiu Syryjczyków na Uznamie pisaliśmy kilkukrotnie. Wielu z nich przeżyło ciężkie chwile związane z wojną w swoim kraju oraz z wyczerpującą i niebezpieczną podróżą do Europy.

Byli wdzięczni wolontariuszom, którzy pomagali im przystosować się do życia w Niemczech (oprócz pieniędzy na codzienne wydatki uchodźcy uczyli się także języka niemieckiego), ale jednocześnie z niepokojem patrzyli na to, co mówi się o uchodźcach w mediach.

Tłumaczyli, że jest wielu fałszywych uchodźców z krajów arabskich, którzy skorzystali na sytuacji w Syrii i przedostali się do Europy chociaż nie mieli żadnych podstaw, żeby ubiegać się o azyl, a na domiar złego zaczęli popełniać przestępstwa. Syryjczycy na Uznamie pomagali w pracach w gospodarstwach oraz przy budowie lodowiska. Zdecydowana większość już opuściła ośrodek w Heringsdorfie.

- Uchodźcy z niemieckiej części Uznamu opuścili wyspę, bo wybrali do życia większe miasta. Nasi zachodni sąsiedzi potrzebują rąk do pracy, zwłaszcza w sezonie. Liczyli, że lukę tą w niewielkim przynajmniej stopniu wypełnią azylanci. Ci woleli jednak większe aglomeracje - Hanna Nowak-Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych w Urzędzie Miasta Świnoujście, która uczestniczyła w spotkaniach z niemieckim samorządem w sprawie uchodźców.

Dodajmy, że niektórzy z Syryjczyków, którzy trafili do ośrodka niedaleko Świnoujścia miała rodziny w innych placówkach w głębi Niemiec i czekała na możliwość dołączenia do bliskich. Kilku postanowiło zostać jednak na wyspie… - U mnie wszystko w porządku. Żyję nadal na wyspie i wiążę z nią swoje nadzieje - napisał naszemu reporterowi na facebooku Ali Bayazed, artysta, raper i performer, którego historię opisywał „Kurier” w jednym z artykułów.

W Świnoujściu nie biorą na razie pod uwagę przyjmowania uchodźców. Budynek po byłym ośrodku wczasowym przy ul. Prusa był wcześniej wskazywany przez urzędników jako ten, w którym można byłoby ewentualnie umieścić azylantów.

Temat pozostaje otwarty, bo wojewodzie nie udało się sprzedać obiektu i w razie gdyby przekazał go miastu, to można byłoby stworzyć tam placówkę, w której schronienie znaleźliby Syryjczycy. Jak poinformował nas jednak Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia - nie ma decyzji, żeby Świnoujście w przyszłości miało przyjąć uchodźców. ©℗

Bartosz TURLEJSKI

fot. Kai Ottenbreit

Komentarze

Dekiel,
Odp. do PO-nizszego komentarza barbary... jak jestes taka "PO-dniecona" tymi IS-lamskimi Syryjczykami to wpierw przyjmij sobie choc 1-go do swojego domu czy mieszkania i utrzymuj Go/Ja na swoj WLASNY KOSZT (!) przez najblizsze kilkanscie lat... a dopiero PO-zniej dziwacznie sie wypowiadaj odnosnie Publicznych Funduszy...chocby samego miasta Swinoujscia !!
2016-03-31 11:29:33
ŚWINOUJŚCIU CHCĄ STWORZYĆ PROBLEM
Mieszkańcy niech wezmą sprawę w swoje ręce - niech zdecydują czy chcą mieć Cyganów czy Syryjczyków !
2016-03-31 09:26:14
Opieka zdrowotna
i zus - kto funduje ?
2016-03-31 09:19:56
jz
Jak zwykle, psy szczekają, a karawana jedzie dalej.
2016-03-31 07:56:21
tom
Do Barbary dopuki nie ma w Polsce darmochy dla darmoziaduw niema problemu z uchodcami
2016-03-31 04:17:15
Po 1-sze... i Po 2-gie... ? ?
Po 1-sze: a czy Ktos z Rzadzacych tak w Polsce jak i w Swinoujsciu obliczyl i przedstawil mieszkancom Swinoujscia, a ile......(?) takie przyjecie tych "rzekomych Islamskich Syryjczykow" moze kosztowac Swinoujskich Podatnikow na 1-szy rok, na 5 lat czy na najblizsze chocby 10 lat ? Po drugie: czy wszystkie problemy finansowe tak miasta Swinoujscia jak i jego mieszkancow zostaly juz zalatwione i wyprowadzone na zero (0) ze rozpoczyna sie sie dyskusje o obcych Nam Syryjczykach z polnocnej Afryki ?? Reasumujac: grajcie ze Spoleczenstwem w otwarte karty...!!!
2016-03-31 00:31:37
barbara
Jak zwykle! lepiej niech pusty ośrodek niszczeje niż miałby służyć ludziom potrzebującym.
2016-03-30 19:10:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie