Środa, 29 listopada 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Sympozjum w 70. rocznicę mediów w regionie [GALERIA]

Data publikacji: 20 listopada 2015 r. 16:03
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Sympozjum w 70. rocznicę mediów w regionie
 

„70 lat mediów na Pomorzu Zachodnim" to temat sympozjum, które rozpoczęło się w dzisiejszy piątek w Szczecinie. Zorganizowali je Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, „Kurier Szczeciński" oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie. 

W części pierwszej, która rozpoczęła się o godz 10.00 są zaprezentowane referaty popularnonaukowe podejmujące tematykę historii szczecińskich mediów, koncentracji kapitału w prasie regionalnej, działalności rozgłośni radiowych, roli telewizji regionalnej, znaczenia stowarzyszeń dziennikarskich.

Część drugą sympozjum (początek o godz. 13.30) wypełnił panel dyskusyjny „Media dawniej i dziś", który poprowadził prof. US dr hab. Andrzej Skrendo. W części trzeciej (o godz. 16.00) zostanie zaprezentowany film red. Mirosława Salskiego na temat historii mediów szczecińskich.

- Sympozjum ma charakter okolicznościowy. Wpisuje się w obchodzoną w tym roku 70. rocznicę powstanie najstarszych istniejących do dziś podmiotów, czyli „Kuriera Szczecińskiego" i rozgłośni Radia Szczecin. Prezentowane na nim są nie tylko tematy dotyczące historii ale także bieżące problemy funkcjonowania mediów regionalnych i lokalnych. Naszym celem jest nawiązanie i zacieśnienie kontaktów pomiędzy środowiskiem naukowym a dziennikarskim, ponieważ jest wiele do zrobienia jeżeli chodzi o opis historii i teraźniejszości dziennikarstwa i mediów na Pomorzu Zachodnim - mówi prof. Skrendo, odpowiedzialny za część popularnonaukową sympozjum.

Zbigniew Puchalski, który jako przedstawiciel Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pomorze Zachodnie brał udział w przygotowaniach sympozjum, zachęcał do udziału w nim, przywołując słowa pierwszego prezydenta Szczecina Piotra Zaremby. Ten, przy okazji uruchomienia pierwszego radiowęzła w Szczecinie w sierpniu 1945 r. powiedział: „Słowo polskie w prasie i eterze świadczy o polskości Szczecina". - Informacja w języku polskim była w pierwszych dniach po wojnie tak samo potrzebna ludziom jak chleb, praca i mieszkanie. Zastanówmy się, gdzie my dzisiaj, 70. lat po wojnie jesteśmy z tym polskim słowem - mówi Puchalski.

(a)

Fot.: Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

roger
2015-11-20 19:17:11
same komuchy na sali. to oni nas deprawowali w mediach

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA