Piątek, 21 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Symboliczna: godzina dla Ziemi

Data publikacji: 19 marca 2016 r. 09:15
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:47
Symboliczna: godzina dla Ziemi
 

Już w sobotę (19 bm.) o godz. 20.30 rozpocznie się „Godzina dla Ziemi" - największa w dziejach świata akcja społeczna. Jej celem jest zamanifestowanie troski o środowisko i zwrócenie  uwagi na konieczność powstrzymania degradacji naszej planety. Poprzez wyłączenie światła na symboliczną godzinę. W naszym kraju akcja będzie miała szczególny wymiar, bowiem odbywać się będzie ph. „ Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”.

Akcję zainspirowała organizacja ekologiczna WWF. W ub. roku wzięło w niej udział ponad 5 tysięcy miast w 140 krajach na wszystkich kontynentach. W tym roku będzie podobnie: na godzinę zgasną światła nie tylko w domach i mieszkaniach, siedzibach firm, ale w ciemności się pogrążą również budynki użyteczności publicznej i rządowe, najbardziej charakterystyczne budowle i ikony światowej architektury. Także w Szczecinie.

- Teatr Letni, Pomnik Czynu Polaków w Parku Kasprowicza, Brama Główna Cmentarza Centralnego, Ogród Różany. Zgasną także podświetlenia i iluminacje Trasy Zamkowej, Mostu Długiego, Domu Kultury 13 Muz, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, nawet galerii handlowych: Galaxy i Kaskada - wylicza Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta UM Szczecin. - To nie będzie awaria, ale wielka akcja łącząca ludzi z całego świata zaangażowanych w działania proekologiczne. W Polsce tegoroczna edycja odbywa się ph. „ Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”. Jej celem jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości na temat konieczności ochrony tego gatunku.

„Godzina dla Ziemi" to największa, globalna inicjatywa. Zaproszenie do wyłączenia światła na 60 minut ma wymiar symboliczny.

- W czasie „Godziny dla Ziemi" nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. - Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez „Godzinę dla Ziemi" przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

W akcję włączyć się może każdy. Aktywny w niej udział to nie tylko wyłączenie światła w domu na symboliczną godzinę, ale też zarejestrowanie się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl, aby tym samym powalczyć dla Szczecina o miano jednego z najbardziej proekologicznych miast. ©℗

(an)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: W „Godzinę dla Ziemi" angażuje się również Szczecin.

***
Największe miasto Australii - Sydnej w 2007 r. zapoczątkowało akcję, w której obecnie uczestniczy 140 państw na naszym globie. Za pierwszym razem zgasły światła w ponad 2 milionach domów. Obecnie organizowana przez WWF „Godzina dla Ziemi" przekracza wszelkie bariery kulturowe, religijne, społeczne, pokoleniowe i geograficzne, stając się ogólnoświatową demonstracją zaangażowania w ochronę planety Ziemia. 19 marca o godzinie 20:30 zgasną setki milionów świateł na całym świecie. W ponad 4 milionach miast ciemności skryją najbardziej charakterystyczne i kultowe obiekty architektoniczne: od Zakazanego Miasta w Chinach, przez wieżę Eiffla, po egipskie piramidy. Nie chodzi o jednorazową oszczędność prądu lecz o przypomnienie, że o środowisko powinniśmy dbać każdego dnia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zajc
2016-03-20 00:06:50
Głupoty!
Jakób
2016-03-19 17:19:04
Powinno rozpoczynać się o g. 19.30 - o tej godzinie coraz mniej ludzi włącza telewizory.
Czytelnik Łukasz
2016-03-19 10:03:25
O 20:30 są "Strażacy", czyli telewizory będą włączone w bardzo wielu domach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA