czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Symboliczna: godzina dla Ziemi

Symboliczna: godzina dla Ziemi

Symboliczna: godzina dla Ziemi
Data publikacji: 2016-03-19 09:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 1717 123693

Już w sobotę (19 bm.) o godz. 20.30 rozpocznie się „Godzina dla Ziemi" - największa w dziejach świata akcja społeczna. Jej celem jest zamanifestowanie troski o środowisko i zwrócenie  uwagi na konieczność powstrzymania degradacji naszej planety. Poprzez wyłączenie światła na symboliczną godzinę. W naszym kraju akcja będzie miała szczególny wymiar, bowiem odbywać się będzie ph. „ Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”.

Akcję zainspirowała organizacja ekologiczna WWF. W ub. roku wzięło w niej udział ponad 5 tysięcy miast w 140 krajach na wszystkich kontynentach. W tym roku będzie podobnie: na godzinę zgasną światła nie tylko w domach i mieszkaniach, siedzibach firm, ale w ciemności się pogrążą również budynki użyteczności publicznej i rządowe, najbardziej charakterystyczne budowle i ikony światowej architektury. Także w Szczecinie.

- Teatr Letni, Pomnik Czynu Polaków w Parku Kasprowicza, Brama Główna Cmentarza Centralnego, Ogród Różany. Zgasną także podświetlenia i iluminacje Trasy Zamkowej, Mostu Długiego, Domu Kultury 13 Muz, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, nawet galerii handlowych: Galaxy i Kaskada - wylicza Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta UM Szczecin. - To nie będzie awaria, ale wielka akcja łącząca ludzi z całego świata zaangażowanych w działania proekologiczne. W Polsce tegoroczna edycja odbywa się ph. „ Godzina dla wilka. Bądź głosem tych, którzy go nie mają”. Jej celem jest wzrost społecznej akceptacji i świadomości na temat konieczności ochrony tego gatunku.

„Godzina dla Ziemi" to największa, globalna inicjatywa. Zaproszenie do wyłączenia światła na 60 minut ma wymiar symboliczny.

- W czasie „Godziny dla Ziemi" nie mierzymy oszczędności energii tylko zachęcamy do wyrobienia w sobie proekologicznych nawyków – mówi Małgorzata Kosowska z WWF Polska. - Nie powstrzymamy degradacji środowiska naturalnego czy nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oszczędzając energię raz do roku przez jedną godzinę, tylko przez cały rok. Poprzez „Godzinę dla Ziemi" przypominamy o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi oraz o tym, że wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu, wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej planety.

W akcję włączyć się może każdy. Aktywny w niej udział to nie tylko wyłączenie światła w domu na symboliczną godzinę, ale też zarejestrowanie się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl, aby tym samym powalczyć dla Szczecina o miano jednego z najbardziej proekologicznych miast. ©℗

(an)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: W „Godzinę dla Ziemi" angażuje się również Szczecin.

***
Największe miasto Australii - Sydnej w 2007 r. zapoczątkowało akcję, w której obecnie uczestniczy 140 państw na naszym globie. Za pierwszym razem zgasły światła w ponad 2 milionach domów. Obecnie organizowana przez WWF „Godzina dla Ziemi" przekracza wszelkie bariery kulturowe, religijne, społeczne, pokoleniowe i geograficzne, stając się ogólnoświatową demonstracją zaangażowania w ochronę planety Ziemia. 19 marca o godzinie 20:30 zgasną setki milionów świateł na całym świecie. W ponad 4 milionach miast ciemności skryją najbardziej charakterystyczne i kultowe obiekty architektoniczne: od Zakazanego Miasta w Chinach, przez wieżę Eiffla, po egipskie piramidy. Nie chodzi o jednorazową oszczędność prądu lecz o przypomnienie, że o środowisko powinniśmy dbać każdego dnia.

Symboliczna: godzina dla Ziemi Symboliczna: godzina dla Ziemi

Komentarze

Zajc
Głupoty!
2016-03-20 00:06:50
Jakób
Powinno rozpoczynać się o g. 19.30 - o tej godzinie coraz mniej ludzi włącza telewizory.
2016-03-19 17:19:04
Czytelnik Łukasz
O 20:30 są "Strażacy", czyli telewizory będą włączone w bardzo wielu domach.
2016-03-19 10:03:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie