Poniedziałek 08 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Upadek Szczecina, szanse Szczecina

Data publikacji: 2019-03-10 13:53
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:34
Upadek Szczecina, szanse Szczecina
 

Nasze miasto mimo swojego potencjału znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, z której może się wydobyć tylko dzięki mądremu planowaniu przestrzennemu – uważa Sylwester Chruszcz, szczeciński poseł z koła Wolni i Solidarni. Przedstawiał swoje diagnozy podczas spotkania w Klubie Piastowskim, fundacji skupiającej szczecinian o konserwatywnej wrażliwości.

– Planowanie przestrzenne to nie są kreski urbanistów, to pewne ramy, w które wlewamy infrastrukturę i dzięki którym mamy potem silniejszą kulturę czy silniejszy sport. To planowanie przestrzenne sprawia, że jeden region słabnie, a inny idzie do przodu – ocenił Chruszcz, który oprócz działalności politycznej zajmuje się prowadzeniem biura architektonicznego. – Przykłady z historii: kolej Warszawa – Petersburg. Odcinek od Warszawy do Białegostoku idzie przez pola, nie łączy żadnego miasta. Carowi nie zależało na rozwoju Królestwa Polskiego, chciał tylko zabrać bawełnę z Łodzi i doprowadzić swoje wojska. Roman Dmowski w tekście „Niemcy, Rosja i kwestia polska” opisywał kolej jako oręż polityczny. Po odzyskaniu niepodległości nasze elity projektują Gdynię. Do dziś to jeden z najnowocześniejszych portów na Bałtyku. Kolejny projekt to Centralny Okręg Przemysłowy. Do dzisiaj wielka chemia, wojsko, lotnisko są właśnie tam.

Jakie płyną z tego wnioski dla Szczecina?

– We wszystkich analizach, jakie znam, pojawia się podstawowy problem: brak połączenia Szczecina z centralną częścią Polski. W latach dziewięćdziesiątych w Szczecinie jeszcze było trochę biznesu, a już w 2014 roku byliśmy białą plamą na mapie Polski. Weźmy dynamikę poziomu PKB na mieszkańca. W 2000 roku na ścianie zachodniej byliśmy liderem. Po 9 latach Wrocław nas wyprzedził – opowiadał Chruszcz.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 marca 2019 r.

Alan SASINOWSKI

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

lol
2019-03-11 11:40:44
Przypominam wam ze polityka władz miasta była (czy dalej jest nie wiem bo nikt o tym nie mówi) by budować call center's w Szczecinie (i nawet by tworzyć kierunki akademickie uczące specjalnie w kierunku obsługi klientów z całego świata) Taki pomysł na Szczecina ma prezydent Krzystek i jak widać Szczecinianom ten pomysł się podoba o czym świadczy wynik kolejnych wyborów na prezydenta Szczecina. Szczecin po prostu nie ma elit, nie ma nawet sprawnego administratora... a "szczecińska" młodzież wyjeżdża za pracą bo toksyczna i nisko-płatna praca w call center nie jest szczytem niczyich marzeń. Sami sobie jesteśmy winni skoro wybieramy takich prezydentów jak Krzystek (by było jasne - nie miał chyba trudnego zadania sądząc z jakości kontr-kandydatów). Do apatii i bierności niestety przyczynia się betonowanie sceny polityki ogólnokrajowej - POPiS niszczy nie tylko Polskę na szczeblu centralnym ale też zatruwa Polskę na poziomie samorządu.
Krótko
2019-03-11 00:33:56
@Krótko widać tak skoro klepiemy biedę. Poświęcenie ziemi przez klechę nie pomogło, lepiej było ją sprzedać jak zrobiono w miastach do których ucieka obecnie szczecińska młodzież. Zadowolony z odpowiedzi?
Robert
2019-03-10 23:27:16
@krotko W porównaniu z innymi miastami typu Wrocław, Poznań czy Gdańsk stanowczo za mało! Tam na sprzedanej ziemi powstały nowoczesne fabryki bądź centra logistyczne. Nie ma co trzymać na siłę ziemi tylko w nadziei że kiedyś przyjdzie rodzimy kapitał. Nie przyjdzie, bo nigdy go nie było i teraz też nie ma. Jesteśmy stosunkowo biednym krajem, na dodatek z przewymiarowanym rozdawnictwem socjalnym. Z tego kapitał ani państwowy nie powstanie, ani nie rozwinie się prywatny na miarę krajów cywilizowanych.
@
2019-03-10 17:10:37
Upadek ekonomiczno – gospodarczy Szczecina to „dzieło” wszystkich po 1989 roku rządzących w Polsce zdradzieckich partii i samorządów bez wyjątku. Dlatego tych wszystkich rządzących dotąd decydentów powinno społeczeństwo odesłać do diabła w tego rocznych wyborach. Oni na pewno ani o jotę nie poprawią gospodarczej sytuacji naszego miasta Szczecina. Tu jest potrzebny nowoczesny przemysł, jak np. rolno – spożywczy, i stoczniowy – oczywiście i wiele innych. Dziś podobnie jak przez całe 20 przed wyborami cwani kandydaci do łatwego życia na nasz koszt, bezszczelnie obiecują nam życie mlekiem i miodem płynące przy pomocy odrażającej manipulacji, po czym po wyborach, pokazują nam dolną część pleców, jeśli do nich się zwracamy z różnymi sprawami utrudniającymi nam nasze obywatelskie życie.ŻEGNAMY WAS NIESŁOWNI PANIE I PANOWIE.
@Krótko
2019-03-10 16:19:42
Mało masz sprzedanej ziemi obcym inwestorom w Szczecinie?
Krótko
2019-03-10 15:05:45
Szczecin to upadł przez podobnego do Pana Chruszcza który uważał, że Polska ziemia jest tak święta, że nie można jej sprzedawać obcym inwestorom. We Wrocławiu takiego "Świętego" nie mieli i im się jak na Polskie warunki udało.
mdm
2019-03-10 14:13:21
Chruszcz zdradził wyborców Kukiza, szkoda, że o tym ani słowa...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA