Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Świnoujska plaża po raz 14. z Błękitną Flagą

Data publikacji: 30 maja 2019 r. 20:15
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:41
Świnoujska plaża po raz 14. z Błękitną Flagą
 

Nadmorskiej plaży w Świnoujściu już po raz 14. z rzędu przyznano Błękitną Flagę. Na całym Pomorzu Zachodnim Błękitnymi Flagami w tym roku wyróżniono obok Świnoujścia pięć nadmorskich kąpielisk.

Świnoujście jako jedyne w Polsce otrzymało to wyróżnienie po raz 14. z rzędu – wynika z przesłanych w czwartek informacji świnoujskiego magistratu. Po raz 11. otrzymał je również tamtejszy port jachtowy.

- Natura dała nam co prawda piękną, szeroką i piaszczystą plażę, ale to za mało. Co roku staramy się podnosić standardy wypoczynku na naszej plaży i naszej mariny - podkreślił prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

W tym Błękitna Flaga powieje na 22 kąpieliskach w kraju. Na Pomorzu Zachodnim oprócz Świnoujścia wyróżnienie otrzymały nadmorskie kąpieliska w: Pobierowie, Trzęsaczu, Dziwnówku, Dziwnowie i Międzywodziu.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela jury krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje jury międzynarodowe z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom.

(pap)

Fot. Bartosz Turlejski

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA