Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Święto Gryfa. Rycerze opanowali zamek [GALERIA]

Data publikacji: 2022-09-24 18:59
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-24 18:59
Święto Gryfa. Rycerze opanowali zamek
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Ostatni weekend września upływa w Szczecinie pod znakiem Gryfa. Jego dwudniowe święto na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich potrwa dziś (24 września) do godz. 21, a w niedzielę (25 bm.) organizatorzy zapraszają od południa do godz. 17.

Święto Gryfa, organizowane od 2014 r., upamiętnia pierwsze udokumentowane użycie symbolu gryfa jako znaku dynastii Gryfitów i Księstwa Pomorskiego. Nawiązuje do rocznicy najstarszego zachowanego przedstawienia gryfa pomorskiego na pieczęci księcia Bogusława II na dokumencie z 29 września 1214 roku. 

Podczas imprezy jest okazja obejrzenia pokazów walk rycerskich i żonglerki chorągwiami w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. W tym roku wśród zaproszonych są Gwardia Gryfa, Rycerstwo Ziemi Słupskiej oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Międzyrzeckiej. Można zajrzeć do osady dawnych rzemieślników i zbrojowni. Zwykle na tę okoliczność pojawiają się też stanowiska kata i dworskiego skryby. Nie inaczej jest w obecnej edycji wydarzenia. Swoje kramy rozstawili m.in. sprzedawcy ceramiki, historycznej biżuterii oraz książek o tematyce historycznej. 

Odwiedzający w tych dniach zamek mogą wziąć udział w lekcjach tańców dworskich i wysłuchać wykładów na temat ciekawostek z codziennego życia na dworze Gryfitów, czy poświęconych historii szczecińskiej siedziby książąt. O archeologii zamku opowiadają tym razem specjaliści w tej dziedzinie prof. Andrzej Janowski i Marek Dworaczyk, a w realia egzystencji w czasach panowania Gryfitów zainteresowanych przenoszą historycy prof. Paweł Gut i dr hab. Rafał Simiński. Każdego dnia zaplanowany jest koncert muzyki dawnej. W sobotę wieczorem, o godz. 19 wystąpi zespół Vocantus, a w niedzielę o godz. 16 na finał zespół The Medievals. Dodatkowym punktem na finał sobotniej odsłony spotkań z przeszłością będzie o godz. 20 projekcja filmu animowanego „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego, który opowiada o wyprawie księcia do Ziemi Świętej. 

W czasie imprezy organizowane są zabawy i zajęcia dla dzieci oraz quizy historyczne nie tylko dla najmłodszych, ale również dla dorosłych z pytaniami o tematyce związanej z dziejami zamku i regionu. A dla kolekcjonerów odcisków okolicznościowych pieczęci Zamek Książąt Pomorskich przygotował w tym roku aż dwa pamiątkowe egzemplarze. ©℗

(M)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA