Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Światowy Dzień Serca

Data publikacji: 2017-09-24 13:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:50
Światowy Dzień Serca
 

Każdego roku w ostatnią niedzielę września  obchodzimy Światowy Dzień Serca. Zadbaj o nie i to nie tylko od święta! Choroby krążenia to zabójca numer 1!

Obchody odbywają się z  inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem i przy współfinansowaniu WHO, UNESCO i UNICEF. Pierwsze były 24 września 2000 r. W naszym kraju dwa lata póżniej, a ich organizatorem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Tegorocznym przyświeca hasło "Naładuj swoje serce!"

Dzień Serca to przede wszystkim edukacja na temat profilaktyki. Choroby układu krążenia to zabójca numer jeden na świecie. Każdego roku odpowiada za 17,5 mln przedwczesnych zgonów. WHF ostrzega, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 23 milionów.

Jak zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego?

  • Zacznij dbać o dietę, zdrowo się odżywiaj - dieta z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu, bogata w mięso rybie i chudy nabiał, pokarmy roślinne, spożywanie owoców i warzyw, ograniczenie spożycia soli oraz unikanie słodyczy i kalorycznych przekąsek. 
  • Prowadź regularną aktywność fizyczną (np. spacery, ćwiczenia gimnastyczne, jogging, pływanie). Najlepiej codziennie poświęcić na nią 30-45 minut.
  • Kontroluj ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu oraz utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Ogranicz spożycie alkoholu i zrezygnuj z palenia tytoniu (czynnego i biernego).
  • Stosuj się do zaleceń lekarza.

Na zdrowie!

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA