Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Stulecie TPD – „Kurier” z tytułem Przyjaciela Dziecka [GALERIA]

Data publikacji: 22 czerwca 2019 r. 17:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:43
Stulecie TPD – „Kurier” z tytułem Przyjaciela Dziecka
 

Gala z okazji stulecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci odbyła się w sobotę (22 czerwca) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. To okazja do wspomnień, podsumowań i podziękowań tym, którzy pomagają Towarzystwu skutecznie działać na rzecz najmłodszych w naszym regionie. Na scenie działo się wiele, jednak najpiękniej błyszczały dzieci - podopieczni ognisk wychowawczych TPD - które zaprezentowały swoje talenty i oczarowały gości.

Świętująca stulecie organizacja na Pomorzu Zachodnim działa od 1945 roku. W okresie wojennym i powojennym TPD mierzyło się z takimi wyzwaniami jak sieroctwo dzieci, głód, bieda, brak opieki zdrowotnej i edukacji. Przez lata zmieniały się te potrzeby i obszary działania. Dziś na bazie rozbudowanej sieci placówek wsparcia dziennego, przedszkoli, ośrodków oraz placówek specjalistycznych i przy udziale swoich rzeczników praw dziecka organizacja nadal robi wszystko, by dzieci nie były krzywdzone, miały jak najlepszy strat, równe szanse rozwoju i po prostu szczęśliwe dzieciństwo. 

- W następne stulecie wchodzimy z kolejnym ważnym zadaniem - mówi Zygmunt Pyszkowski, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału TPD. - Prawie 80 tysięcy dzieci, mających rodziców, jest w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Nie możemy się z tym pogodzić. Chcemy robić wszystko, aby dzieci wychowywały się w rodzinach naturalnych. Napisaliśmy projekt, pozyskaliśmy środki unijne i zaczęliśmy pracować z rodzinami w kryzysie, by zapobiegać umieszczaniu dzieci w pieczy, a także nad powrotem do domu tych dzieci, które w pieczy są. Działamy na bazie naszych placówek wsparcia dziennego, zatrudniliśmy specjalistów, mamy dobre efekty. Rodziny zastępcze i piecza instytucjonalna są i będą potrzebne, ale chcemy odwrócić obecne proporcje, żeby znacznie mniej dzieci tam przebywało, a znacznie więcej dorastało w swoich domach.

Gala była okazją do podziękowań i odznaczeń pracowników oraz współpracowników TPD w naszym regionie. Miło nam poinformować, że tytuł  "Przyjaciela Dziecka" za zaangażowanie w potrzeby dziecka i rodziny otrzymał także "Kurier Szczeciński". Bardzo dziękujemy!

(gan)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Brawo
2019-06-22 19:54:59
Gratulacje. To bardzo ważna nagroda.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA