czwartek, 09 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Szczecinie rusza babyteka

W Szczecinie rusza babyteka

W Szczecinie rusza babyteka
Data publikacji: 2018-06-22 18:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Wywietleń: 1826 334860

Państwo Natalia i Mateusz Ratomscy ze Szczecina spodziewają się czworaczków! To duże szczęście, ale i spore wyzwanie, począwszy od przygotowania wyprawki dla takiej drużyny. Rodzicom w tej potrzebie pomoże samorząd województwa, który we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci właśnie uruchamia innowacyjny projekt - wypożyczalnię sprzętów dla wieloraczków.

Na pomysł zorganizowania takiej wypożyczalni (roboczej nazwaną już "babyteką") wpadł Regionalny Ośrodek Pomocy Rodzinie przy Urzędzie Marszałkowskim. Ponieważ wsparciem rodzin w bardzo szerokim zakresie zajmuje się m.in. TPD, ROPS zaproponował tej organizacji współpracę. W piątek (22 czerwca) w gabinecie marszałka Olgierda Geblewicza podpisano umowę dotacyjną na kwotę 10 tys. zł. To na początek, jeśli projekt się sprawdzi, zostanie rozszerzony.

- Kiedy miałem cztery lata, czekałem z utęsknieniem na braciszka lub siostrzyczkę - opowiadał marszałek. - Nie było jeszcze USG, wszystko było bardziej nieprzewidywalne. Gdy się okazało, że urodzili się i brat, i siostra, tata lekko zbladł. W tamtych czasach trudno było zdobyć większy wózek czy większe łóżeczko. A to były tylko bliźniaki... Dziś czasy są inne, ale w przypadku, gdy rodzą się trojaczki czy czworaczki to zawsze wyzwanie do kwadratu!

Na spotkaniu obecny był Mateusz Ratomski, ojciec dzieci. Przyznał, że oferowana pomoc jest dla rodziny ważnym wsparciem.

- Ciężko wystartować, bo wszystko mnożymy razy cztery - mówi. - Dlatego taka pomoc na pewno bardzo się przyda. Nie znamy jeszcze płci dzieci, dowiemy się tego przy porodzie. Ten jest planowany na 5 września, ale trudno to dokładnie przewidzieć.

TPD do wypożyczalni na początek kupi sprzęt na potrzeby czworaczków - m.in. dwa podwójne wózki, łóżeczka, pościel. Będzie wykorzystywany przez rodzinę nieodpłatnie, aż dzieci z niego wyrosną. Potem wróci do TPD, by posłużyć innym. Organizacja będzie w ten sposób wspierać rodziców wieloraczków (także bliźnięta) z terenu województwa.

W 2016 roku w całej Polsce urodziło się 10 080 wieloraczków, najwięcej bliźniąt, 33 razy na świat przyszły trojaczki, 8 razy czworaczki. W 2017 r. było 10 779 urodzeń wieloraczków, w tym 279 trojaczków i 4 czworaczki. W Zachodniopomorskiem w 2016 r. urodziło się 408 wieloraczków, w tym 405 razy bliźnięta i trzy razy trojaczki. W 2017 wieloraczki rodziły się 372 razy, 363 razy bliźnięta i dziewięć razy czworaczki.

Anna Gniazdowska

fot. Anna Gniazdowska

 

Komentarze

Mama trojaczków
Szkoda że nikt nie wpadł na taki pomysł wsparcia dla rodzin wieloraczków jakieś 4 lata temu gdzie w jednym roku aż trzy potrójne szczęście pojawiły się w Szczecinie. Ale lepiej późno niż wcale. gratulacje dla rodziców i dużo zdrówka
2018-06-30 08:05:29
Hmm...
Najpierw i PO-wcy Walcza w "Manifie" o PO-dtrzymanie Skrobanek... a teraz nagle PO-dpisuje sie umowe dotacyjna do 10 tys. zlotych - dla baby-teki !!
2018-06-23 00:13:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Wojsko dla szpitala

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zakaz wstępu do lasów pomaga zwalczać epidemię koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie