niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Studencie, sprawdź ubezpieczenie

Studencie, sprawdź ubezpieczenie

Studencie, sprawdź ubezpieczenie
Data publikacji: 2015-10-13 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1402 28151

W środę w g. 10-14 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej będzie funkcjonował mobilny punkt Narodowego Funduszu Zdrowia. Studenci będą mogli sprawdzić tu status swojego ubezpieczenia w systemie eWUŚ - elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.

- Okazuje się bowiem, że po każdych wakacjach przybywa żaków, którzy utracili prawo do świadczeń - informuje Małgorzata Koszur z NFZ. - Dzieje się tak najczęściej dlatego, że podjęli oni np. pracę na zlecenie; w takiej sytuacji trącą poprzedni tytuł ubezpieczeniowy, gdy byli zgłoszeni przez któreś z rodziców i mieli status członka rodziny. Zdarza się również, że rodzice nigdy ich nie zgłosili swojej studiującej pociechy do ubezpieczenia, choć jest to ich obowiązkiem.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Kłopotliwe – tak dla studenta, jak i jego rodzica. Bo zgodnie z prawem za leczenie osoby niezgłoszonej do ubezpieczenia, NFZ nie płaci; a jeśli już zapłacił na podstawie złożonego przez pacjenta oświadczenia, to będzie się domagać wyjaśnień, a nawet zwrotu poniesionych kosztów. Postępowania wyjaśniające, a także administracyjne wobec osób, które skorzystały ze świadczeń, choć w systemie mają kolor czerwony, Fundusz prowadzi z urzędu.

W województwie zachodniopomorskim czerwone światło w systemie eWUŚ ma prawie 40 tys. osób w wieku 18-26 lat; spora ich część, to studenci.

Weryfikacja statusu w eWUŚ odbywa się na podstawie PESEL, za okazaniem dowodu osobistego, paszportu, prawa jazy, legitymacji studenckiej.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie