środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Studencie, sprawdź ubezpieczenie

Studencie, sprawdź ubezpieczenie

Studencie, sprawdź ubezpieczenie
Data publikacji: 2015-10-13 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1361 28151

W środę w g. 10-14 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej będzie funkcjonował mobilny punkt Narodowego Funduszu Zdrowia. Studenci będą mogli sprawdzić tu status swojego ubezpieczenia w systemie eWUŚ - elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców.

- Okazuje się bowiem, że po każdych wakacjach przybywa żaków, którzy utracili prawo do świadczeń - informuje Małgorzata Koszur z NFZ. - Dzieje się tak najczęściej dlatego, że podjęli oni np. pracę na zlecenie; w takiej sytuacji trącą poprzedni tytuł ubezpieczeniowy, gdy byli zgłoszeni przez któreś z rodziców i mieli status członka rodziny. Zdarza się również, że rodzice nigdy ich nie zgłosili swojej studiującej pociechy do ubezpieczenia, choć jest to ich obowiązkiem.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Kłopotliwe – tak dla studenta, jak i jego rodzica. Bo zgodnie z prawem za leczenie osoby niezgłoszonej do ubezpieczenia, NFZ nie płaci; a jeśli już zapłacił na podstawie złożonego przez pacjenta oświadczenia, to będzie się domagać wyjaśnień, a nawet zwrotu poniesionych kosztów. Postępowania wyjaśniające, a także administracyjne wobec osób, które skorzystały ze świadczeń, choć w systemie mają kolor czerwony, Fundusz prowadzi z urzędu.

W województwie zachodniopomorskim czerwone światło w systemie eWUŚ ma prawie 40 tys. osób w wieku 18-26 lat; spora ich część, to studenci.

Weryfikacja statusu w eWUŚ odbywa się na podstawie PESEL, za okazaniem dowodu osobistego, paszportu, prawa jazy, legitymacji studenckiej.

(as)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie