Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Strome wykluczenie

Data publikacji: 24 lutego 2019 r. 14:58
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:33
Strome wykluczenie
Umowa miasta z SARP na wynajem lokalu przy ul. Staromłyńskiej 19 opiewa na 3 tysiące złotych. Dziewięć stromych schodów praktycznie uniemożliwia obejrzenie pokonkursowej wystawy szczecińskim inwalidom ruchu, poruszającym się na wózkach. Fot. Mirosław WINCONEK  

Ostatnio zyskała na intensywności społeczna dyskusja na temat przyszłości pl. Orła Białego. To za sprawą konkursu architektonicznego dla wyłonienia koncepcji zagospodarowania tego staromiejskiego placu. Zarówno zwycięska, jak i pozostałe prace są eksponowane na wystawie pokonkursowej. Tyle że nie każdy może je obejrzeć i wyrobić własną opinię na ich temat. Grupę z tego wykluczoną stanowią osoby niepełnosprawne ruchowo.

Magistrat jeszcze w styczniu br. podpisał ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich umowę na wynajem lokalu: na potrzeby zarówno organizacji posiedzeń sądu konkursowego, jak i pokonkursowej wystawy. Jednak nie chodzi o siedzibę SARP przy ul. Mariackiej 10, lecz o pomieszczenia przy ul. Staromłyńskiej 19.

Oba lokale dzieli niewielka odległość – ledwie przecznica Starego Miasta. Niestety, dzieli też epokowy dystans w traktowaniu osób niepełnosprawnych. Konkretnie: dziewięć stromych schodów, przez które osoby z niedowładem ruchu, szczególnie poruszające się na wózkach inwalidzkich, nie mają szans, aby dostać się do pomieszczenia ekspozycyjnego (wejście do budynku u zbiegu ulic Koński Kierat i Staromłyńskiej) i obejrzeć pokłosie konkursu na zagospodarowanie pl. Orła Białego.

Takie wykluczenie to nie tylko wyjątkowa wpadka wizerunkowa magistratu – w szczególności Jarosława Bondara, architekta miasta, którego podpis znajduje się pod umową (CRU/19/0000313). Ale również SARP-u. Bo kto, jak nie architekci właśnie wiedzieć powinni, że prawo nakłada na nich obowiązek przestrzegania prawa budowlanego, które wprost zakazuje tworzenia wszelkich barier architektonicznych w przestrzeni publicznej.

Przypomnijmy: pierwsze zapisy o uwzględnianiu osób niepełnosprawnych w życiu publicznym pojawiły się w prawie budowlanym jeszcze w ub. wieku. Już w ustawie z 1994 r. zawarto przepis, zgodnie z którym każdy obiekt budowlany powinien zapewnić „niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich”. Ta zasada obowiązuje niezmiennie, także obecnie.

Pokonkursowa wystawa prac, prezentująca 13 koncepcji zagospodarowania pl. Orła Białego, jest eksponowana w lokalu na szczycie stromych schodów narożnego budynku przy ul. Staromłyńskiej/Koński Kierat – bezpłatnie do 28 lutego br. Jest otwarta we wtorek i czwartek w godz. 12-16, a w środę w g. 12-18. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Umowa miasta z SARP na wynajem lokalu przy ul. Staromłyńskiej 19 opiewa na 3 tysiące złotych. Dziewięć stromych schodów praktycznie uniemożliwia obejrzenie pokonkursowej wystawy szczecińskim inwalidom ruchu, poruszającym się na wózkach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Cyd
2019-02-24 20:10:06
Cały ten konkurs przypomina fragment piosenki zespołu Łąki Łan: "co kic to kloc".
Edmund
2019-02-24 17:26:58
Tak tak.Oczywiście, najwyźsza pora pomyśleć o zbudowaniu windy na Mount Everest.Przecieź to nieludzkie źeby nieposiadacz nóg był pozbawiony możliwości podziwiania panoramy z tej "gorki"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA