Ostatnio zyskała na intensywności społeczna dyskusja na temat przyszłości pl. Orła Białego. To za sprawą konkursu architektonicznego dla wyłonienia koncepcji zagospodarowania tego staromiejskiego placu. Zarówno zwycięska, jak i pozostałe prace są eksponowane na wystawie pokonkursowej. Tyle że nie każdy może je obejrzeć i wyrobić własną opinię na ich temat. Grupę z tego wykluczoną stanowią osoby niepełnosprawne ruchowo.
Magistrat jeszcze w styczniu br. podpisał ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich umowę na wynajem lokalu: na potrzeby zarówno organizacji posiedzeń sądu konkursowego, jak i pokonkursowej wystawy. Jednak nie chodzi o siedzibę SARP przy ul. Mariackiej 10, lecz o pomieszczenia przy ul. Staromłyńskiej 19.
Oba lokale dzieli niewielka odległość – ledwie przecznica Starego Miasta. Niestety, dzieli też epokowy dystans w traktowaniu osób niepełnosprawnych. Konkretnie: dziewięć stromych schodów, przez które osoby z niedowładem ruchu, szczególnie poruszające się na wózkach inwalidzkich, nie mają szans, aby dostać się do pomieszczenia ekspozycyjnego (wejście do budynku u zbiegu ulic Koński Kierat i Staromłyńskiej) i obejrzeć pokłosie konkursu na zagospodarowanie pl. Orła Białego.
Takie wykluczenie to nie tylko wyjątkowa wpadka wizerunkowa magistratu – w szczególności Jarosława Bondara, architekta miasta, którego podpis znajduje się pod umową (CRU/19/0000313). Ale również SARP-u. Bo kto, jak nie architekci właśnie wiedzieć powinni, że prawo nakłada na nich obowiązek przestrzegania prawa budowlanego, które wprost zakazuje tworzenia wszelkich barier architektonicznych w przestrzeni publicznej.
Przypomnijmy: pierwsze zapisy o uwzględnianiu osób niepełnosprawnych w życiu publicznym pojawiły się w prawie budowlanym jeszcze w ub. wieku. Już w ustawie z 1994 r. zawarto przepis, zgodnie z którym każdy obiekt budowlany powinien zapewnić „niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich”. Ta zasada obowiązuje niezmiennie, także obecnie.
Pokonkursowa wystawa prac, prezentująca 13 koncepcji zagospodarowania pl. Orła Białego, jest eksponowana w lokalu na szczycie stromych schodów narożnego budynku przy ul. Staromłyńskiej/Koński Kierat – bezpłatnie do 28 lutego br. Jest otwarta we wtorek i czwartek w godz. 12-16, a w środę w g. 12-18. ©℗
Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: Umowa miasta z SARP na wynajem lokalu przy ul. Staromłyńskiej 19 opiewa na 3 tysiące złotych. Dziewięć stromych schodów praktycznie uniemożliwia obejrzenie pokonkursowej wystawy szczecińskim inwalidom ruchu, poruszającym się na wózkach.