Piątek, 22 września 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Strażnicy miejscy świętowali [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 15 września 2016 r. 16:21
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
 Strażnicy miejscy świętowali
 

W czwartek w samo południe przed Pomnikiem Czynu Polaków na szczecińskich Jasnych Błoniach zaroiło się od mundurowych. Tym razem w plenerze, a nie w sali obrad rady miasta, Dzień Miejskiego Strażnika uroczyście i w asyście orkiestry wojskowej świętowali szczecińscy miejscy strażnicy. Okazja była podwójna, bo mija właśnie 25-lecie istnienia tej formacji w mieście.

- Straż Miejska jest jednostką budżetową miasta, powołaną do ochrony porządku, spełnia ona rolę służebną wobec społeczności lokalnej, a integracja z nią, bo z niej się wywodzimy jako stróże prawa, to powinność każdego z nas - mówił Leon Gajewski, komendant SM w Szczecinie.

Jak wspominał komendant Gajewski, dziś formacja w niczym nie przypomina tej z początków jej istnienia. W latach 1991-2003 jednostka dysponowała polonezami o różnej kolorystyce, z łącznością analogową o ograniczonym zasięgu, wypożyczonymi środkami przymusu bezpośredniego przy braku jednolitego umundurowania funkcjonariuszy. Od 2004 r. zaczęły się pojawiać nowe radiowozy o jednakowej kolorystyce i oznakowaniu, cyfrowe środki łączności, a obok patroli pieszych i zmotoryzowanych także patrole wodne. W 2007 r. SM poszerzyła swój zasięg działania o placówki oświatowo-wychowawcze. Kolejne lata to zakupy samochodów służbowych, wymiana i modernizacja sprzętu. Był też - jak dodał Gajewski - okres kontrowersyjny z fotoradarem oraz inwestycja w urządzenie rejestrujące przejazdy na czerwonym świetle. Początkowo szczecińska SM liczyła niespełna 50 osób. Dziś zatrudnia ona 143 osoby, które zatrudnione są w systemie trzyzmianowym i uruchomione zostały jej oddziały, wyodrębniono instytucję strażnika osiedlowego odpowiedzialnego za dany rejon miasta. Jak zaznaczył jednocześnie Gajewski, ustawowy wymóg odnośnie wykształcenia strażnika miejskiego to poziom szkoły średniej, ale w Szczecinie prawie 80 proc. zatrudnionych ma wykształcenie wyższe, liczne szkolenia i testy sprawności fizycznej.

Prezydent Piotr Krzystek dziękował strażnikom za ich zaangażowanie i stałe podnoszenie kwalifikacji. A wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków w pracy zawodowej uhonorował kilku z nich medalami za długoletnią służbę nadanymi przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Złote medale otrzymali: Grzegorz Kromski, naczelnik oddziału prawobrzeże, Andrzej Panecki, kierownik referatu wykroczeń, st. insp. Krzysztof Włodarczyk. Medale srebrne odebrali Krzysztof Dolot, kierownik referatu wodnego i Grzegorz Mełech, kierownik referatu gospodarczo-zaopatrzeniowego.

 

Były też wyróżnienia i specjalne odznaki przyznane przez komendanta za długoletnią pracę: brązowe dla sześciu funkcjonariuszy i trzech pracowników, jedno srebrne dla pracownika i złote dla dwóch funkcjonariuszy. Były też awanse w hierarchii strażnicznej dla 16 funkcjonariuszy.

Na placu przed Pomnikiem Czynu Polaków ślubowanie złożyło również 11 aplikantów, czyli kandydatów na strażników miejskich, a poprzedziło je odegranie hejnału Szczecina.

W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, radni miasta i regionu, przedstawiciele innych służb mundurowych i delegaci z jednostek miejskich SM z kraju, m.in. z Poznania, Wrocławia, Warszawy, Gdańska, Gliwic, Brwinowa i Polic. Zakończyły ją złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Polaków i defilada pododdziałów SM, elewów z VII LO im. K.K. Baczyńskiego-uczniów klasy o profilu bezpieczeństwo publiczne oraz uczniów Gimnazjum nr 18 im. Noblistów Polskich z klasy o profilu obronno-ratowniczym. ©℗

(MIR)

Zdjęcia i filmy: Mirosław WINCONEK

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zawiść
2016-09-16 16:39:30
No najłatwiej posługiwać się kłamstwami . Dlaczego strażnicy nie chodzą z buta po parkach obserwując ptaszki ? A no dlatego, że jeżdżąc szybko jadą do interwencji. Ciekawe czy dzwoniący pod 986 będzie chciał czekać aż strażnik dojdzie pieszo kilkanaście kilometrów żeby odblokować mu wjazd albo wywieźć na izbę zachlanych meneli. Prawda jest taka, że każdy kto uważnie obserwuje ich służbę dojdzie do wniosku, że jeżdżą od interwencji do interwencji. A dresów, nienawistników zawsze będzie dużo a najwięcej w necie.
mieszkaniec
2016-09-16 10:53:58
A ja tam lubię straż. GARGAMEL... Skasuj nr 986 ze swojego Tel. I nie dzwon jak masz zablokowany garaż albo bramę. I radź sobie jak każdy "dres" jak mu okradną piwnice krzycząc zlikwidować policje. Cienias jesteś....
Wiktor
2016-09-16 09:55:37
Marcel, też mam takie wrażenie, że ktoś tu takimi odzywkami i osobistymi wycieczkami próbuje sobie poprawić samopoczucie i podnieść samoocenę. A redakcji i tym, którzy nią kierują dziwię się, że dopuszczają do urządzania bezkarnie takich osobistych zakulisowych wendet w sieci, kiedy ma się poczucie, że jest się jednak gorszym w zawodzie od kogoś innego! To dla mnie nie do pomyślenia! Jeśli ludzie nawet lokalnych mediów między sobą się żrą z powodu kompleksu niższości czy niezdolności, to co dalej...? Zawiść ogłupia i skazuje na niebyt!
Marcel
2016-09-16 09:38:04
Oj, Mega ma megadoła! Nie wiem, dlaczego, ale mam podejrzenie graniczące z pewnością, że za tym Mega to kryje się jeden z zawistnych tzw. Kurierowych profesjonalistów. A jak oglądam, to co w gazecie i nie tylko w niej tych zawodowych fotoreporterów jest publikowane, to rzeczywiście amatorskie zdjęcia redaktora macierzystej firmy mogą niejednego z nich zdołować.
Mario
2016-09-16 01:59:33
Nieroby maja swoje swieto!!!!! Niepotrzebni darmozjady ale gdzies swoich trzeba lokowac!!! Czy ktos probowal dodzwonic sie na straz wiejska? Ja probowalem jak zastawiono miejsce dla niepelnosprawnych na Zawadzkiego. Po 25 min przestalem tam dzwonic! DARMOZJADY !!!!!!!!!!!!!!!
Gargamel
2016-09-16 00:48:14
Odkąd zabrali im fotoradar to nierobów już w ogóle nie widać na mieście. Czym zajmuje się ta służba? Zakładaniem blokad na koła w jakichś mało znanych szczecińskich uliczkach, gdzie zaparkowany samochód nikomu nie przeszkadza? Bandyci w mundurach! Prezydent Krzystek powinien natychmiast rozwiązać tą formację. Jej utrzymywanie to marnowanie publicznych pieniędzy!!
Mega
2016-09-15 20:28:09
Panie red winconek oszczędź nam pan tych amatorskich zdjęć ! już dość bo to nie przynosi Kurierowi prestiżu !!!
No to jakieś żarty są...
2016-09-15 19:46:09
"Okres kontrowersyjny z fotoradarem" hahahahha, gajewski, po co ta hipokryzja, kasę nabijaliście i tyle, weź się pan za tych swoich nieudacznych podopiecznych bo żal patrzeć na te bebechy zapasione wystające, co tu gadać o sprawności fizycznej... a i rzekomego strażnika osiedlowego to jakoś nie widać na osiedlach, (śmieci za to jak najbardziej}, czasem przemkną autkiem byle szybko aby się w nic nie wdać i tyle ich widziano, a gdzie patrole piesze sprawdzające czystość... panie gajewski, przypominam że pracujesz pan za nasze pieniądze, a ja jakoś mam wrażenie, że ta część moich podatków i opłat idzie w błoto !
o tak to to oni potrafia
2016-09-15 16:42:35
cale zawodowe zycie jest uslane zabawa panow straznikow stroniacych od problemow z przepedzaniem meneli i pijakow a majacych slabosc do zakladania blokad na kola samochodow i przepedzanie kobiet sprzedajacych pietruszke na ulicy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA