Sobota 03 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Straszny dworzec w Choszcznie

Data publikacji: 2019-02-07 11:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Straszny dworzec w Choszcznie
 

Dworzec w Choszcznie od lat jest postrachem podróżnych. Co jakiś czas do naszej redakcji dzwonią oburzeni jego wyglądem turyści i zawstydzeni mieszkańcy miasta. Czy jest szansa, że obiekt ten w końcu przestanie straszyć?

Już w 2013 roku mieszkańcy Choszczna wystosowali w tej sprawie petycję do władz miasta. Podpisało się pod nią 1200 osób. Prosili m.in. o zaplanowanie i ujęcie w budżecie gminy remontu budynku użyteczności publicznej, jakim jest dworzec. Od tamtego czasu minęło parę lat. Warto dodać, że rok przed wpłynięciem petycji do rządzących gminą burmistrz Choszczna Robert Adamczyk zwrócił się do radnych o przyznanie środków na inwentaryzację i przygotowanie koncepcji modernizacji obiektów wchodzących w skład dworca kolejowego. Pomysł został odrzucony. Mimo to w kolejnych latach gmina wyremontowała poczekalnię dworca, kasę, toalety. Zainstalowano nowoczesny system informacyjny, monitoring. Kosztowało to około 600 tys. zł.

Pod koniec ubiegłego roku marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i burmistrz R. Adamczyk podpisali wreszcie umowę, dzięki której gmina dostanie dofinansowanie do remontu dworca w kwocie 4 mln zł. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie 5,3 mln zł. W wyremontowanych budynkach znajdzie się miejsce nie tylko dla pasażerów, powstanie tam także Centrum Obsługi Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym.

– Spełniając warunki projektu, trzeba było stworzyć coś, co pozwoli na całkowite wykorzystanie obiektu, który ma około tysiąca metrów kwadratowych – informuje burmistrz R. Adamczyk. – Przypomnę, że zanim przejęliśmy dworzec od PKP za niezapłacone podatki, niewiele tam się działo. Budynek popadał w coraz większą ruinę. Jak już stał się naszą własnością, to potrafiono nas bombardować ponagleniami, dlaczego nic z tym nie robimy. Dlaczego jest w takim, a nie innym stanie? Remont pomieszczeń jest tak zrobiony, żeby nic nie trzeba było niszczyć – podkreśla burmistrz.

Burmistrz ma także pomysł na wieżę ciśnień, która znajduje się na tym terenie. Oprócz izby historii swoje pomieszczenia znajdzie w niej Choszczeńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei „Semafor” kultywujące tradycje kolejarskie miasta. Sam remont podzielony zostanie na dwa etapy. Po zakończeniu prac w budynku dworca powstanie m.in.: restauracja, poczekalnia dostosowana do dzisiejszych standardów, toalety, nowoczesne kasy biletowe z zapleczem sanitarnym dla pracowników. Będzie galeria handlowo-usługowa, pomieszczenia biurowe. W wyremontowanych pomieszczeniach przeznaczonych na cele społeczne swoje biura zlokalizują m.in.: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Obsługi Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym, Choszczeński Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Biuro Obsługi Szkół Samorządowych.

– Prace ruszą w ciągu dwóch miesięcy – kontynuuje burmistrz Adamczyk. – Niestety nie uda nam się powiększyć parkingu przed budynkiem. Prywatny właściciel części terenu sprzedał działkę komu innemu. Całość prac planujemy zakończyć w 2020 roku. ©℗

Tekst i fot. J. SŁOMKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SpiderHG
2019-02-08 13:52:21
Ehhhh. Na nasze miasto nie ma już ratunku...
Pawka
2019-02-08 12:48:09
Wewnątrz już jest przyzwoicie teraz czas na zewnątrz!
Ja byly choszcz
2019-02-08 12:10:46
H.. mnie to obchodzi.juz tu nie mieszkam
Dc
2019-02-08 06:44:27
Tylko aby ten remont dworca nie szedł burmistrzowi tak jak remont dróg w Choszcznie
Studentka z Choszczna
2019-02-07 21:01:58
Równać z ziemią to proszę swoją własność. Dworzec kolejowy to wizytówka miasta, nie raz słyszałam : "Choszczno? To taka wioska? Przejeżdżam tamtędy jak jadę do Poznania". Tłumacze, że to raczej miasto. 😂 Dla wielu studentów z Choszczna to bardzo pomocne miejsce, szczególnie zimą kiedy pociągi są opóźnione. Jak powstanie tam restauracja czekanie na pociąg będzie jeszcze przyjemniejsze. Dajcie nam proszę posiedzieć w cieple zanim dobrobimy się własnych samochodów i będziemy mieć takie poglądy jak Państwo. Czyli najlepiej wszystko zakopać bo ja mam samochód. 😂
Turysta
2019-02-07 19:03:23
Zgodzę się z przedmowca o powrót połączeń kolejowych. Dostanie się bez samochodu do Połczyna nieraz graniczy z cudem. Do Świdwina nie ma problemu jednak problem pojawia się na dalszej 25 km drodze Świdwin - Połczyn. Nie mówiąc o tym jak straszy budynek dworca w Świdwinie
Choszczanin
2019-02-07 18:55:48
Zlikwidować przystanek, a dworzec zaorać i nikt nie będzie płakał! Ludzie mają samochody to sobie poradzą!
tzn.
2019-02-07 17:23:28
inaczej mówiąc przechowalnia bezdomnych?
Wawrzek
2019-02-07 13:49:11
Przywrócić połączenia kolejowe do Barlinka i Połczyna, Myśliborza i Dębna, Kostrzynia - wszystkie te miast liczą powyżej 15 tys.mieszkańców. Rząd zapowiedział odbudowę tych połączeń i linii kolejowych bezmyślnie zniszczonych przez poprzedników. Marszałek Województwa powinien podjąć pilne działania w tej sprawie bo jest ona niezwykle istotna dla odbudowy oi rozwoju Regionu. Ciekawe czy interes Polski przeważy. Wszystkie dworce przy tej linii kolejowej do Poznania to wielka ruina po wojnie wyglądały znacznie lepiej - wstyd władzo post-solidarnościowa.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA