Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Na który peron wjedzie pociąg?

Data publikacji: 13 stycznia 2019 r. 13:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:30
Na który peron wjedzie pociąg?
 

Zamontowania na dworcu wyświetlacza informującego o przyjazdach pociągów szczecinianie domagają się już od lat. Zapewniają, że pomógłby nawet zwykły papierowy rozkład jazdy. Ale tego też nie mogą się doprosić.

Sprawa nie jest nowa. O tym problemie w „Kurierze” pisaliśmy już wielokrotnie. Chodzi o wyświetlacze na Dworcu Głównym w Szczecinie. A konkretnie tablice z informacją o przyjeździe pociągu, tzn. o to, że ich nie ma.

Pierwszy etap przebudowy szczecińskiego dworca zakończył się kilka lat temu. Dzięki niemu dworzec zmienił się diametralnie: jest czysty, jasny, nowoczesny… Ale nasi Czytelnicy od samego początku zgłaszają jedną usterkę – brak wyświetlaczy z przyjazdami pociągów w holu przy wejściu do gmachu od strony ul. Owocowej.

– Z holu „na górze” są zjazdy na perony – tłumaczy pani Agnieszka. – Zainstalowano tam jednak tylko wyświetlacz informujący o odjazdach pociągów. Nie ma żadnych informacji o przyjazdach. Osoby, które przychodzą po przyjezdnych wejściem od strony ul. Owocowej, muszą minąć zjazdy na perony i zejść po schodach „na dół”, do głównego holu. Na wywieszonym tam wyświetlaczu sprawdzają, na który peron wjedzie pociąg i z powrotem wchodzą schodami „na górę”, by stamtąd zejść na peron. Kręcimy się w kółko. Poza tym tracimy czas!

Brak informacji o przyjazdach bardzo utrudnia podróżnym życie. Dopytują więc, kiedy przy zejściach na perony pojawi się wyświetlacz z informacjami o przyjazdach pociągów. Zadaliśmy to pytanie rzecznikowi prasowemu Polskich Kolei Państwowych. Dowiedzieliśmy się od niego, że na przełomie marca i kwietnia PKP planuje umieszczenie na dworcu czterech dodatkowych tablic elektronicznych Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.

– Dwie z nich mają zostać zamontowane na parterze po obu stronach schodów ruchomych, a pozostałe przy wyjściu z kładki na ul. Owocową – zapewnia Michał Stilger. – Aktualnie jesteśmy na etapie uzgodnień umowy z wykonawcą.

Rzecznik nie uściślił niestety, czy choć jedna z nowych tablic będzie informować o przyjeździe pociągu. Miejmy nadzieję, że tak. Bo na wywieszenie papierowych rozkładów jazdy nie ma co liczyć. Zdaniem Michała Stilgera, „w przestrzeni piętra budynku dworca” nie ma na nie miejsca.

– Jesteśmy zobowiązani do umieszczenia w budynku dworca jednego kompletu rozkładów jazdy (informacji o odjazdach i przyjazdach) i warunek ten jest spełniony – pasażerowie mają dostęp do takiej informacji – twierdzi Michał Stilger.

Leszek WÓJCIK

Fot. Ryszard PAKIESER

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k.olej
2019-01-14 00:49:46
ten cały dworzec jakiś taki niJaki, a Pociągi i Stacje takie sobie.
przyjezdna a właściwie miejscowa
2019-01-13 21:17:09
1.kiedy na dworcu od zewnątrz tak jak to było kiedyś będzie cyfrowy zegar 2. dlaczego przy elektronicznym rozkładzie przyjazdów i odjazdów nie ma zamontowanego zegara cyfrowego tylko zwykłe zegary wskazówkowe. Przy obecnym beznadziejnym oświetleniu holu dworca osoby starsze i nie tylko mają problem z ustaleniem czasu (nie każdy ma telefon komórkowy} 3. dlaczego w godzinach rannych (dojeżdżam do Szczecina od lat wiec jestem na bieżąco) nie jest włączone oświetlenie w holu
Miejski włóczykij
2019-01-13 17:16:57
Przedstawiciele PKP a więc i PiSu są tak ograniczeni,butni,aroganccy,że nie dziwi nic.Oni naprawdę uważają,że robią pasażerom wielką łaskę wyposażając dworzec w tyle urządzeń ile jest to konieczne a nie niezbędne.Po drugie z tą nowoczesnością dworca bym nie przesadzał.Dworzec PKP w Szczecinie,patrząc na inne dworce w Polsce wygląda przy nich jak ubogi krewny.Tam budowano od podstaw obiekty a u nas robiono odświeżanie,odnawianie.Szału naprawdę nie ma.No chyba że cieszymy się z tego że jest czysty schludny,odmalowany i już nie śmierdzący.To tak,sukces tu jest rzeczywiście postęp i widoczna poprawa.Dodać też należy że ten dworzec ciągle jest w kolejnych etapach przebudowy i końca nie widać.Co chwilę pojawia się masa usterek-czyli fuszerkę i bubel nam zafundowano.Bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych jak były tak są.To jak widać też w PKP nikogo nie interesuje.
Wiecznie popsute wejście
2019-01-13 16:47:10
Właściwie to nie paniętam kiedy drzwi od Owocowej działały poprawnie
Jazon
2019-01-13 16:27:42
Kiedy nareszcie wróci do głównego holu dworca, pełny dobowy rozkład jazdy? Wytrzeszczanie oczu na te małe papierowe rozkłady prowadzi starszych ludzi do ślepoty (z młodszymi nie lepiej).
Dziennikarz powinien iść za ciosem
2019-01-13 15:22:07
i pytać się czy w przypadku awarii zasilania zostanie spełniony warunek jednego kompletnego rozkładu jazdy.
Halina
2019-01-13 15:13:51
Syfiaste wykładziny usunęli dopiero pod naciskiem mediów i pasażerów po - kilku miesiącach, uszkodzony zegar zewnętrzny wymieniają pół roku, oświetlenie w części dworca nie działa od kilku tygodni, no i wielki problem z zamontowaniem wyświetlacza. PKP - czy u was pracują jacyś pomyleńcy?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA