Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Stracimy część lasów?

Data publikacji: 01 sierpnia 2017 r. 07:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:45
Stracimy część lasów?
 

Grozi nam utrata części gruntów leśnych - alarmują zachodniopomorscy ludowcy. Ich zdaniem takie zagrożenie stwarza nowe prawo wprowadzane przez rządzącą większość parlamentarną. 

- W grudniu 2014 roku Polskie Stronnictwo Ludowe zaproponowało poprawkę do konstytucji chroniącą lasy państwowe przed prywatyzacją i sprzedażą - mówił Jarosław Rzepa, lider zachodniopomorskich ludowców. - PiS zablokował ten zapis. Dziś wiemy dlaczego. PiS zamierza ukraść społeczeństwu 10 proc. powierzchni lasów państwowych. Mam tu na myśli ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Zdaniem J. Rzepy nowe przepisy sprawią, że Krajowy Zasób Nieruchomości będzie przejmował grunty leśne i sprzedawał je na zasadach wolnorynkowych, posłuży się nimi także jako zastawem przy zaciąganiu kredytów.

- W historii polskich Lasów Państwowych taka rzecz nie miała jeszcze miejsca - ocenił polityk. - Krajowy Zasób Nieruchomości oczekuje od Lasów Państwowych przekazania do zasobów blisko sześciuset tysięcy hektarów gruntów zalesionych, czyli 2,3 miliony działek. Co się będzie dalej działo, to sobie możemy dzisiaj tylko wyobrazić. Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa wprost pyta panią premier, czy lasy państwowe będą bezpieczne. Takiej pewności dzisiaj nie ma. Dlatego PSL mówi kategoryczne "Nie". Być może będziemy prosili Polaków o podpisy za tym, żeby w konstytucji znalazł się zapis, by lasy państwowe nie były w żaden sposób zbywane. Dziś PiS robi skok na lasy państwowe, skok na ziemię z Agencji Nieruchomości Rolnej i również na ziemię starostw.

Być może PSL poprosi prezydenta Andrzej Dudę o zawetowanie tej ustawy. Jarosław Rzepa uważa, że prezydent powinien to zrobić - zwłaszcza że, jak argumentuje, wszystkie siły polityczne uznają lasy państwowe za dobro narodowe. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Krajowy Zasób Nieruchomości ma przejmować także grunty leśne

Fot. Sylwia Dudek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gg
2017-08-01 17:46:59
@AXA do 99 poczytaj wątek o wojnie na bliskim wschodzie na forum polskich wiezowcow, szczegolnie posty uzytkownika Kanapeczka to moze cos zrozumiesz ale to moze byc ponad twoje mozliwosci
k
2017-08-01 15:41:50
PSL / ZSL / -pisze gdzie i co się da , bo sam z siebie g... da?
Lecytyna
2017-08-01 15:17:23
Strasznie krótką pamięć ma lider zachodniopomorskiego ZSL, bo PSL-em nazwać ich przecież nie można, nie te korzenie. Już zapomniał, że znienacka podjęta nocą (a jakże! To ich wynalazek!)w 2014 roku próba zmiany Konstytucji tylko teoretycznie chroniła lasy, bo jednocześnie zawierała zapis, że "lasy stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym z wyjątkiem przypadków określonych W USTAWIE". Zatem na nic (a raczej w celu mydlenia oczu) ZSLowski zapis w Konstytucji, bo z lasami można by było zrobić wszystko zwykłą ustawą, a ta poprawka wręcz mocą Konstytucja legitymizowała by takie działanie. Była to poprawka szczególnie szkodliwa jeśli weźmie się pod uwagę doniesienia WikiLeaks, że Komorowski postanowił środkami ze sprzedaży lasów zaspokoić w rzeczywistości nie należne roszczenia pewnej mniejszości narodowej, której nazwy nie wymienię, bo już samo wymienienie jej nazwy naraziło by mnie na zarzut antysemityzmu o czym przekonała się niedawno Magdalena Ogórek. PiS tamtej nocy wniósł poprawkę, która zakazywała jakichkolwiek przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa czyli całkowitą ochronę, ale ta poprawka została odrzucona głosami ówczesnej większości PO/ZSL. Pan "zatroskany" o Lasy Państwowe lider zachodniopomorskiego ZSL już o tym nie pamięta? Szkodliwe zmiany Konstytucji popierane również przez PO zdołał w tamtą noc zablokować PiS. Prywatyzatorom Polski zabrakło 5 głosów. Kilka miesięcy później parlament, w którym większość stanowiła koalicja PO/ZSL (również w nocy!)wyrzucił do kosza 2,5 mln głosów obywateli w sprawie popieranego przez PiS referendum na temat ochrony polskiej własności lasów i ziemi. I dziś "zatroskany" lider zachodniopomorskich ZSLowców wychodzi przed front i próbuje ludziom zawracać w głowie licząc na ich niepamięć. Mam nadzieję, że tej szkodliwej partyjki kolesiów i powiatowej sitwy po następnych wyborach nie będzie już w parlamencie!
Ale dno
2017-08-01 15:07:56
Ale dno teraz za dobrej zmiany. Będziemy chorowali z powodu smogu. Chciwe ludziska na 500 plus a dzieciaki nie wiadomo ile lat dożyją. Jak można dalej popierać dobro zmianę i niszczenie przyrody??? Dno!
SromotnikBezwstydny
2017-08-01 12:34:26
Ciąć, rąbać lasy i puszcze, uśmiercać konie,niszczyć sądy i trybunały, w du.pie mieć UE i jej komisarzy! Tera MY- PiSdzielcy, kur.wa!
@
2017-08-01 10:39:56
W nastepnym etapie , sprzedamy przestrzeń powietrzną, wody przybrzeżne i zostaną już tylko działki na księżycu.
@AXA
2017-08-01 09:53:18
Ty na pewno nie posiadasz!!!
AXA do 99
2017-08-01 09:34:26
A świadectwo o pełni władz umysłowych kolego posiada?
gg
2017-08-01 09:14:10
Nawet na bliskim wschodzie gdzie trwa wojna zrozumieli ze nie mozna wycinac drzew bo dzieki nim jest tlen i nie rośnie temperatura i to co ciekawe ugrupowania bardzo skrajne , a u nas nadal tego nie rozumieja

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA