Środa, 04 października 2023 r. 
16 szczecin
REKLAMA

Stettin mniej idylliczny

Data publikacji: 14 sierpnia 2015 r. 12:58
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Stettin mniej idylliczny
 

Na szczecińskim dworcu miałby stanąć pomnik Cissi Klein, dziewczynki z Norwegii, która znalazła się w gronie Żydów transportowanych przez Szczecin do obozu zagłady w Auschwitz - tak wynika z rozmów, jakie z władzami naszego miasta przeprowadził niedawno Hilik Bar, wiceprzewodniczący Knesetu. Pomnik upamiętniałby ofiary wszystkich deportacji Żydów, których szlak wiódł przez Szczecin.

Takich deportacji było co najmniej osiem, mówi Andrzej Kotula, ekspert od spraw międzynarodowych szczecińskiego magistratu i Euroregionu Pomerania. I przypomina, że Stettin nie był tak rozkosznym miastem, jakby to mogło wynikać z sepiowych fotografii.

- Irytuje mnie przedstawianie Stettina w sposób zbyt idylliczny - dodaje. - Stopień nazyfikacji tego regionu w latach trzydziestych był ogromny. Podczas demokratycznych wyborów prezydenckich w 1932 roku Adolf Hitler osiągnął tu najlepszy wynik w całym kraju. W tym samym roku odbyły się wybory do Reichstagu. Poparcie dla NDSAP znajdującej się wtedy jeszcze w bloku narodowym okazało się najwyższe w Niemczech, po Schleswigu.

Mało znanym wątkiem są deportacje Żydów, których stacją początkową lub tranzytową był Stettin. Pierwsza z nich odbyła się 13 lutego 1940 roku. Wtedy to ze Stettina wywieziono Żydów pomorskich. Trafili do gett i obozów okupowanej Polski (tzw. Dystrykt Lubelski Generalnego Gubernatorstwa).

Niedawna wizyta Hilika Bara w Szczecinie była związana także z tym przedsięwzięciem. A pomnik Cissi Klein miałby być kolejnym wkładem naszego miasta w upamiętnianie ofiar nazizmu.
©℗

Alan Sasinowski

Więcej w weekendowym wydaniu "Kuriera" oraz e-wydaniu

Na zdjęciu: Pomnik w Szczecinie miałby nawiązywać do pomnika Cissi Klein znajdującego się w Trondheim.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Opa
2015-08-21 10:55:22
Same pomniki. Zamiast iść do przodu i podkreślać to co w historii Szczecina, zarówno polskiego jak i niemieckiego, pomorskiego, francuskiego itd. było najlepsze, będziemy stawiać pomniki. Dużo ludzi niewinnie straciło życie podczas plemiennych wojen XX wieku, ale warto się już chyba z tego otrząsnąć i wkroczyć w ramy XXI wieku. Szczecin tez powoli powinien, bo niedługo juz nikt tutaj nie zostanie.
Na Łasztowni
2015-08-20 10:19:43
Ławeczka na Dworcu Wrocławskim na Łasztowni (okolice Starej Żeźni) a na ławeczce Luna Brystygierowa i Róża Luxemburg. To najlepszy wkład w upamiętnianie polsko-niemieckiej historii Szczecina. Historii nie można sprowadzać do symboli i pomników. To jest pożywką dla komiksowej antypolskiej propagandy. Najlepszym pomnikiem są książki i opracowania historyczne. Odpowiednim miejscem jest Miejsce Pamięci Auschwitz.
Tokat
2015-08-18 20:35:34
To jest jakaś schiza :)))))))))))))))))))...nadejszla wiekopomna chwila...uważam że nie należy się ograniczać postawmy na każdym skwerze , placu, trawniku, przed każdym bud. publicznym jakiś pomnik. Będzie jeszcze bardziej śmiesznie i ciekawie. Miasto zarobi przynajmniej na turystyce. Panie Pawle ja uważam, że jest milion powodów żeby powstały w Szczecinie miliony pomników np. poczet prezydentów po 1989. żywych i zmarłych zaczynając od Jaruzelskiego kończąc na Dudzie. Wie Pan po co stwarzać radnym problemy, później będą kombinować i szukać mu zasług dla miasta. Paru Sekretarzy KC Gierek, Gomułka i inni, im się też coś należy. Cissi też niech siedzi na ławce a czemu nie muszą być sami dorośli. OOOOO Wilhelma, on trochę dłużej zagrzał miejsca w Szczecinie a zniknął. Nie należy zapomnieć o Napoleonie, który też zniknął ale teraz wygryzie go pomnik byłego prezydent Kaczyński, który też zniknie do póki do póty będzie panował PiS. A najlepiej tym wszystkim, którzy odwiedzili nasze miasto. Szydło jeszcze tu nie dojechała ale czemu nie "szydełko" też można postawić.No i oczywiście Stalinowi który, pomylił się ponieważ miał kiepski wzrok i nie tylko , przesuną palec na mapie nie w tą stronę. Właściwie to dzięki niemu Szczecin jest teraz w Polsce dlatego chyba jemu należy się przynajmniej pomniczek ku pamięci. A co tam dajmy się zwariować, wówczas będzie w Szczecinie zajebiście. Niech każdy robi co mu się rzewnie podoba. Wolne miasto głupota będzie gonić głupotę. A teraz ja odwrócę pytanie. Czy na dzień dzisiejszy w Mieście Szczecin nie ma innych priorytetów i spraw do załatwienia.
Paweł
2015-08-18 14:13:48
@hh - bo tu nie ma czego rozróżniać. Debilizm oraz kompleksy, a także fałszywie pojmowany humanitaryzm czyli zwykłe sr...nie we własne gniazdo. W artykule nie jest napisane, kto sfinansuje budowę, więc znowu jakis szacher-macher się szykuje. W przypadku pomnika ŚP Kaczyńskiego sprawa finansowania jest jasna. Natomiast jedno jest pewne, utrzymanie na pewno spadnie na nas. Uważam, że b. prezydent zasługuje na pomnik, ponieważ był prezydentem POLSKI, a Szczecin to część POLSKI, a jeżeli ktoś chce znowu stawiać pomnik żydom to niech to robi w Tel Awiwie, albo Berlinie.
Nowy
2015-08-17 15:33:55
I co dalej?
w
2015-08-16 05:31:52
dziwic sie ze jasnie panujacy zadzi w tym miescie ci co du.. liza maja prace w urzedzie lub spolkach inni na szczaw
Po roku 1968-ym...
2015-08-15 19:47:15
Odp. do def-a...gdyby ta dziewczynka nie byla Zydowka, to nie bylo by wogole mowy, o jakiejkolwiek "pomnikowej lawce"...! Jak na razie wystarcza Nam w Szczecinie setki czy tysiace Naszych Polskich lawek i "zagramanicznych" juz wiecej nie potrzebujemy ! !
def
2015-08-15 11:45:36
Nie wiem, jaki sens ma mieszanie w sprawę pomników Lecha Kaczyńskiego czy Sediny - to zupełnie inne sprawy. Pomysł pomnika tej dziewczynki ma być tylko symbolem tego, co działo się w niemieckim Stettinie w tamtym czasie - tak zwyczajnie, po ludzku. I nie jest ważne, czy dziewczynka była Żydówką czy nie - mogłaby być Chinką lub Polką - chodzi o to, żebyśmy nigdy nie zapomnieli o tym bardzo złym czasie dla ludzkości.
ROWNO I SPRAWIEDLIWIE ! !
2015-08-15 07:58:00
Jesli NIE dla Pomniaka L. Kaczynskiego, to i NIE dla Pomniaka Cissi Klein ! A co ta dziewczynka wniosla dla miasta Szczecina ??
niechce laweczki
2015-08-15 05:37:23
Szczecin jest zdobycza wojenna ktorej nie oddaje sie pokonanemu to po pierwsze a po drugie bardziej podoba mi sie idyliczny Szczecin bez zydowskich sladow na laweczkacj a wszystko na zasadzie wzajemnosci wobec zydow moga byc w Polsce zydzi ale musza dostosowac sie do polskiego prawa i do naszych tradycji bo Polacy nie zabijali norweskich zydow a wspolczesni zydzi zabijaja palestynczykow i nie stawiaja im pomnikow lecz grabia kazdy kawalek ziemi jaki jest pusty
Stop żydowskiej prpagandzie
2015-08-15 01:33:53
@Icek - postawmy pomnik Palestyńczykom pomordowanym przez żydów, tak żeby każdy miał pomnik pod którym może złożyć kwiaty. Ok?
Zed
2015-08-15 00:40:43
Zbyt idyllicznie? Szczecin istnieje ponad tysiąc lat. Okres nazizmu to 15 lat. Może więc wy chcecie po prostu ogniskować historie jedynie na tym co drastyczne i brak wam właściwej perspektywy do miasta? Przelewacie swoją traumę na miasto robiąc mu krzywdę. Stąd późniejszy brak szacunku do całej historii tego miasta przed wojną i odcinanie się i zagrzebywanie jej. Stąd idiotyczne traktowanie Sediny. Stąd mania by milczeć o tym, że Szczecin był wielonarodowy a nie tylko i wyłącznie polski. Ogarnijcie się ludzie. Historia nie składa się jedynie z drugiej wojny światowej.
Hilik, ile ławek - pomników trzeba ustawić na wszystkich dworcach Rosji
2015-08-14 22:00:49
gdzie przesiadywali Polacy z dziećmi pędzeni do łagrów na rozkaz Berii, Kaganowicza, Jagody itp. itp.
Icek
2015-08-14 20:50:01
Przedwojenni Żydzi zrobili dla Szczecina bardzo wiele. Szczecin był kiedyś zupełnie innym miastem, handel, tętniący życiem port, przemysł- właścicielami wielu fabryk bylin Żydzi - warto o tym pamiętać. Niemcy ich tępili między innymi dlatego, że byli dla nich konkurencją i wygrywali z niemieckimi firmami. Nie gloryfikuję Żydów, ale warto pamiętać o faktach. W normalnych krajach pozbawionych tak głębokiego antysemityzmu jaki jest w Polsce Żydzi mają banki, wielkie firmy, fabryki, handel itd. itd. mają i mieć będą bo większość światowego kapitału jest w rękach żydowskich i wielkość tego kapitału codziennie się powiększa. Pomnik warto postawić i Kaczyńskiemu i dziewczynce. Dla jednych on był bohaterem dla innych bohaterką i symbolem była ona. Niech każdy ma możliwość składania kwiatów pod pomnikiem, który sobie wybierze. na tym między innymi polega wolność.
cs
2015-08-14 20:23:53
"Cissi Klein i inni żydzi przewożeni przez Szczecin" przynajmniej nikogo nie pozbawili życia .
jacek
2015-08-14 17:26:32
"- Irytuje mnie przedstawianie Stettina w sposób zbyt idylliczny - dodaje." A mnie irytują takie wypowiedzi jak pana, i co? Gdzie i kiedy Szczecin jest przedstawiany idyllicznie? O historii niemieckiego Stettina pisze pan, że jest przedstawiana idyllicznie? Większość szczecinian w ogóle jej nie zna, a cóż dopiero zachwalanie Stettina pod każdym względem. Zaś współczesny Szczecin, to miasto największych w kraju malkontentów, nigdy nie był i jak sądzę długo nie będzie przedstawiany idyllicznie. Coś panu się pokręciło człowieku. A pomnik bardzo ładny i niech stanie na dworcu jak najszybciej. O Sedinie ciągle marzę i nie IDYLLICZNIE, tylko widzę ją jako piękny przedwojenny pomnik. Oczywiście pan tego nie zrozumie ze swoją antyniemiecką fobią.
Polska to moja Ojczyzna
2015-08-14 16:20:24
Dziennikarz prasy pogranicza niemieckiego sprzed kilku miesięcy, budujący ni z gruszki, ni z pietruszki w polskim Szczecinie pamięć o prześladowaniach Żydów, dziś jest już "ekspertem międzynarodowym" magistratu forsującym odpowiedzialność Szczecina za Stettin. Jak się chce, to można jednak zrobić karierę. Gratuluję! Pomnik Norweżki proszę jednak postawić w Norwegii lub w w mieście, z którym jest pan związany już od lat 80-tych, w Berlinie. Rodacy! Przeciwstawmy się nasilającej się narracji łączącej nas ze zbrodniami innych! To celowa robota!
Paweł ściskam Ci rękę.
2015-08-14 16:16:58
.
Jurek
2015-08-14 14:29:01
jeżeli nawiązujemy pomnikami do Stettina,to się grzecznie pytam...kiedy wróci najpiękniejszy pomnik. SEDINA.
Szczecin to teraz Polska
2015-08-14 13:49:06
Szczecin jest miastem polskim, więc dbajmy o to aby podkreślać w nim to co polskie, a nie promować to co niemieckie, tym bardziej jeżeli dotyczy to nazizmu. Czy również Szczecin ma być włączany w nieprawdziwą retorykę "polskich obozów zagłady" ?!
hh
2015-08-14 13:37:04
@Paweł, nie odróżniasz humanistycznego gestu pro memoria upamiętnienia dziecka-ofiary jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości, która się nieomal dokonywała w tym miejscu z mającym doraźne cele polityczne stawianiem pomnika prezydentowi, który zginął nie tak dawno? I w artykule nie jest napisane kto miałby finansować pomnik...
Ja
2015-08-14 13:16:03
Pomnik dla Cissi tak Pomnik Kaczyńskiego tak Sedina Nie!
magda
2015-08-14 12:25:50
To ze komus sie nie podoba idylliczny obraz miasta to jego sprawa. Jednak swiadczy to tylko o nieznajomosci historii miasta w burzliwym okresie powojennym. Szczecinianie nie moga ponosic winy za to co sie dzialo w okresie wojny bo zaraz sie okaze ze bedzie miasto wyplacac odszkodowania. Ja rozumiem ze lobby zydowskie jest prezne i szuka miejsc gdzie jeszcze moga zaakcentowac swoja krzywde, ale nie popadajmy w przesade. Norweska zydowka nie ma zwiazku ze Szczecinem poza faktem ze dworzec byl punktem tranzytowym.
do Pawła
2015-08-14 12:13:39
Masz 100% racji!
quszcz
2015-08-14 12:00:41
Dobre pytania PAwłą ale postawmy dwa pomniki. .... ławeczka z dokładnym opisem, ze to NIEMCY wywozili tych żydów do swoich obozów na terenie okupowanej Polski
magda
2015-08-14 11:31:52
Czy ja wiem... To moze niech postawia dziewczynce pomnik w Norwegii czy Izraelu. To ze kogos irytuje sielski obraz miasta - widac malo zna historie powojenna. Nie znaczy ze musimy od razu ku jego zadowoleniu pomnik stawiac. Zaraz sie okaze ze Szczecin bedzie odpowiadac za to co sie w nim dzialo w okresie wojny? A moze jeszcze miasto odszkodowania bedzie wyplacac? Zreszta zaraz sie okaze ze postawimy pomnik i ktos sobie doda 2 do 2 i wyjdzie jak z "Polskimi obozami zaglady".
Paweł
2015-08-14 11:18:46
Pomnik dla b. prezydenta Polski nie, bo... i to milion powodów oraz wyzwisk jak i oszczerstw. Za to pomnik dla żydów tak, nie ma problemu, zapłacimy, utrzymamy i będziemy ich wielbić. Zarzuca się, że Lech Kaczyński nic nie zrobił dla Szczecina, to ja odwrócę pytanie: co Cissi Klein i inni żydzi przewożeni przez Szczecin zrobili dla tego miasta? Kompleksy i tępota ogarnęła Was, ludzie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA