wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Upamiętnili ofiary pogromu

Upamiętnili ofiary pogromu

Upamiętnili ofiary pogromu
Data publikacji: 2015-11-09 18:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1605 36409

Przed znajdującą się przy ul. Dworcowej w Szczecinie tablicą upamiętniającą ofiary Zagłady i dawną synagogę odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom antyżydowskiego pogromu, tzw. "nocy kryształowej". Pogromu dokonały głównie bojówki SA i funkcjonariusze gestapo w dniach 9 i 10 listopada 1938 roku. W Stettinie spalono synagogę, zdewastowano cmentarz, domy, sklepy oraz domy towarowe. W całych Niemczech zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej. "Noc kryształowa" była dla niemieckich Żydów kolejnym etapem prześladowań, których tragicznym finałem w kolejnych latach był plan ich całkowitej fizycznej eksterminacji.  Organizatorzy uroczystości upamiętniających ofiary pogromu z 1938 roku to: DK "Słowianin", Książnica Pomorska, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz Deutsch-Polnisches Kulturforum Odermündung.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Upamiętnili ofiary pogromu

Komentarze

SromotnikBezwstydny
" Pogromu dokonały głównie bojówki SA i funkcjonariusze gestapo..." Boicie się napisać,że to N I E M C Y dokonywali pogromów w ówczesnym niemieckim Szczecinie ...
2015-11-10 07:55:10
Czytelnik
Dlaczego jest tu więcej Polaków niż Niemców w obchodach nocy kryształowej?? Po sąsiedzku jest Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej, jest Konsul Honorowy Niemiec jest też i pewnie Konsulat Niemiec i Ambasada Niemiec.Dlaczego ich nie ma?? Oburzony ma rację pytając czy ta pamięć nie tworzy opinii, że to Polacy są winni Kristall Nacht jeśli Niemców tak mało pamiętać chce o tym? Kto odpowie na te pytania? Uprasza się o niestosowanie wyzwisk!
2015-11-09 21:22:22
do oburzonego
Jesteś debilem, to po pierwsze. A po drugie, to chyba wyraźnie jest napisane, gdzie to miało miejsce...Skoro już mieszkasz w tym kraju, antysemicka przybłędo, to naucz się łaskawie czytać ze zrozumieniem po polsku
2015-11-09 18:46:41
Oburzony
W Niemczech sobie to obchodźcie. Tu jest Polska. W Polsce nie było żadnej nocy kryształowej. Dyrektorzy instytucji publicznych, którzy o tym nie wiedzą i wciągają Polskę w niemiecko-żydowską narrację do wymiany. Natychmiast!
2015-11-09 17:32:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie