sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Upamiętnili ofiary pogromu

Upamiętnili ofiary pogromu

Upamiętnili ofiary pogromu
Data publikacji: 2015-11-09 18:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 1801 36409

Przed znajdującą się przy ul. Dworcowej w Szczecinie tablicą upamiętniającą ofiary Zagłady i dawną synagogę odbyły się uroczystości poświęcone ofiarom antyżydowskiego pogromu, tzw. "nocy kryształowej". Pogromu dokonały głównie bojówki SA i funkcjonariusze gestapo w dniach 9 i 10 listopada 1938 roku. W Stettinie spalono synagogę, zdewastowano cmentarz, domy, sklepy oraz domy towarowe. W całych Niemczech zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej. "Noc kryształowa" była dla niemieckich Żydów kolejnym etapem prześladowań, których tragicznym finałem w kolejnych latach był plan ich całkowitej fizycznej eksterminacji.  Organizatorzy uroczystości upamiętniających ofiary pogromu z 1938 roku to: DK "Słowianin", Książnica Pomorska, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Szczecinie Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz Deutsch-Polnisches Kulturforum Odermündung.

(as)

Fot. Ryszard PAKIESER

Upamiętnili ofiary pogromu

Komentarze

SromotnikBezwstydny
" Pogromu dokonały głównie bojówki SA i funkcjonariusze gestapo..." Boicie się napisać,że to N I E M C Y dokonywali pogromów w ówczesnym niemieckim Szczecinie ...
2015-11-10 07:55:10
Czytelnik
Dlaczego jest tu więcej Polaków niż Niemców w obchodach nocy kryształowej?? Po sąsiedzku jest Towarzystwo Mniejszości Niemieckiej, jest Konsul Honorowy Niemiec jest też i pewnie Konsulat Niemiec i Ambasada Niemiec.Dlaczego ich nie ma?? Oburzony ma rację pytając czy ta pamięć nie tworzy opinii, że to Polacy są winni Kristall Nacht jeśli Niemców tak mało pamiętać chce o tym? Kto odpowie na te pytania? Uprasza się o niestosowanie wyzwisk!
2015-11-09 21:22:22
do oburzonego
Jesteś debilem, to po pierwsze. A po drugie, to chyba wyraźnie jest napisane, gdzie to miało miejsce...Skoro już mieszkasz w tym kraju, antysemicka przybłędo, to naucz się łaskawie czytać ze zrozumieniem po polsku
2015-11-09 18:46:41
Oburzony
W Niemczech sobie to obchodźcie. Tu jest Polska. W Polsce nie było żadnej nocy kryształowej. Dyrektorzy instytucji publicznych, którzy o tym nie wiedzą i wciągają Polskę w niemiecko-żydowską narrację do wymiany. Natychmiast!
2015-11-09 17:32:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie