Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Stawiają na tradycyjne smaki

Data publikacji: 2017-03-20 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:31
Stawiają na tradycyjne smaki
 

Już 51 producentów żywności i przedsiębiorców z Zachodniopomorskiego może się posługiwać kulinarnym logo rozpoznawalnym w całej Europie. Do tego zaszczytnego grona dołączyła kolejna szczecińska restauracja oraz bar, pasieka i gospodarstwo agroturystyczne.

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego powstała po to, by ułatwić konsumentom i turystom odnalezienie oraz spróbowanie regionalnych specjałów danego kraju. Zachodniopomorskie przystąpiło do sieci w 2008 roku. Teraz skupia już 51 podmiotów – producentów, przetwórców, restauracje i punkty gastronomiczne, które promują i rozpowszechniają lokalną żywność. Wśród najmłodszych członków kulinarnej sieci jest Pracownia Pasieczna „Staropolska Miodziarnia” ze Świeszewa (gm. Gryfice).

– Pracownia kontynuuje tradycje rodzinne, mój dziadek był jednym z pierwszych powojennych pszczelarzy w gminie Gryfice – mówi Małgorzata Chabowska, właścicielka „Staropolskiej Miodziarni”, gdzie wytwarzane są miody nektarowe oraz pyłek kwiatowy, pierzga, wosk i kit pszczeli.

W poniedziałek (20 marca) pani Małgorzata odebrała z rąk wicemarszałka województwa Jarosława Rzepy certyfikat potwierdzający przyjęcie do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Rozpoznawalnym w Europie logo – wizerunkiem czapki kucharskiej z nożem i widelcem, może się już posługiwać także Botanic Restaurant.

– Opieramy się głównie na dostawcach lokalnych, do przyrządzania dań wykorzystywane są produkty tradycyjne, warzywa certyfikowane, mięso i ryby pochodzą od sprawdzonych dostawców – mówi Jakub Byliński, współwłaściciel restauracji przy ul. Krzywoustego w Szczecinie.

Do sieci dołączyli także: Bar „Bistro” ze Starego Drawska, a także Gospodarstwo Agroturystyczne „Kalina” w Komorzu (gm. Borne Sulinowo). 

(żan)

Fot. Robert Stachnik

Na zdjęciu: Karta dań w Botanic Restaurant opiera się na produktach z regionu. Do deserów dodawana jest m.in. czekolada szczecińska. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nagroda
2017-03-21 06:56:11
Rzepa za jedzenie - w sumie, ma to sens ;->

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA