Wtorek, 24 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Startują "Szkoły ćwiczeń" dla nauczycieli

Data publikacji: 04 września 2018 r. 16:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:19
Startują "Szkoły ćwiczeń" dla nauczycieli
 

"Szkoły ćwiczeń" powstają w Szczecinie. Będą się w nich uczyć... nauczyciele z Zachodniopomorskiego. We wtorek w Policach zainaugurowano ten ogólnopolski program dla naszego województwa. Ma on wesprzeć już pracujących nauczycieli w doskonaleniu warsztatu. Głównie tych od przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Na tę inaugurację do Polic przyjechał wiceminister edukacji narodowej Maciej Kopeć. Zwracał m.in. uwagę na potrzebę ciągłego doskonalenia nauczycieli, wymianę doświadczeń.

Same "Szkoły ćwiczeń" fizycznie powstają w Szczecinie, ale będą z nich korzystali nauczyciele z gmin ościennych, m.in. z Polic i Stargardu. Bo ten projekt nie opiera się na samych instytucjach i budynkach, ale na wspólnych działaniach - m.in. nauczycieli, metodyków.

Szczecińskie szkoły, które przystąpiły do projektu, to: I Liceum Ogólnokształcące, LO nr 6 i Szkoła Podstawowa nr 53 oraz Technikum nr 4 w ZS nr 8. 

- W programie będą dwie placówki z Polic - Szkoła Podstawowa nr 3 i Przedszkole Publiczne nr 9 -mówi Witold Stefański, naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury UM w Policach.  - Główną jego ideą jest pomaganie nauczycielom, żeby lepiej uczyli. Przede wszystkim w obszarach matematyczno-przyrodniczych i języka angielskiego. Będą brali udział w licznych szkoleniach i ćwiczeniach organizowanych w tym projekcie.

Dlaczego właśnie przedmioty matematyczno-przyrodnicze?

- Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że nastąpiły zmiany strukturalne i zmiany podstawy programowej - odpowiada wiceminister Maciej Kopeć. - Mamy teraz w szkole podstawowej przedmioty przyrodnicze (chemia, biologia, geografia, fizyka - red.), które wcześniej były w gimnazjum, bo w podstawówce uczono tylko przyrody. Stąd potrzeba doskonalenia nauczycieli w tej dziedzinie. W nowym liceum ogólnokształcącym wrócą przedmioty przyrodnicze dla wszystkich uczniów. Do tej pory było tak, że jeśli uczeń nie wybierał odpowiedniego rozszerzenia na maturze, to miał przyrodę zamiast czterech przedmiotów przyrodniczych. Trzeba więc rozszerzać działania przygotowujące nauczycieli do tych nowych zadań. Równocześnie mamy kwestię nauczania informatyki - od klasy pierwszej szkoły podstawowej do klasy trzeciej tego nowego liceum ogólnokształcącego. To wymaga też doszkalania z zakresu nowych technologii - zaszczepienia ich nauczycielom innych przedmiotów, żeby te nowoczesne technologie mogli zastosować na swoich lekcjach. To jest również element szerszych działań ministerstwa m.in. programu "Aktywna tablica".

Minister zwracał uwagę, że w zachodniopomorskim programie "Szkoły ćwiczeń" są doświadczeni doradcy, metodycy - ze Szczecina, Stargardu i innych gmin ościennych.

- Wiemy, że ten system doskonalenia też bardzo dobrze funkcjonuje w Policach - mówił wiceminister. -  To jest taki ewenement, bo jest na szczeblu gminnym i nie ma formalnie ośrodka doskonalenia.©℗

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA