sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Stanisław Gawłowski w prokuraturze

Stanisław Gawłowski w prokuraturze (akt. 1)

Stanisław Gawłowski w prokuraturze
Data publikacji: 2018-02-19 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:03
Wywietleń: 1468 314919

Stanisław Gawłowski, szef zachodniopomorskiej PO, któremu prokuratura chce postawić pięć zarzutów, w tym trzy korupcyjne, wraz ze swoim adwokatem mec. Romanem Giertychem znajduje się właśnie w gmachu Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Stawił się aby złożyć zeznanie, pomimo że prokuratura go do tego nie wzywała. Obecni na miejscu dziennikarze spodziewali się, że Stanisław Gawłowski zostanie w związku z tym odprawiony z kwitkiem. Został on jednak wpuszczony do środka. W tej chwili prawdopodobnie trwają czynności z udziałem prokuratora.

(as)

***

W związku a tą sprawą specjalne oświadczenie wydała Prokuratura Krajowa:

"Do czasu rozstrzygnięcia przez Sejm RP w całości wniosku z 21 grudnia 2017 r. , w tym o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego nie jest możliwe przedstawienie mu zarzutów przez prokuraturę.

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego przedstawienie zarzutów podejrzanemu zawsze towarzyszy skierowanie do sądu wniosku o tymczasowe aresztowanie, jeśli prokurator uzna, że taki środek zapobiegawczy jest niezbędny. Czynności tych się nie rozdziela. Przyjęcie innych zasad w stosunku do posła Gawłowskiego stawiałoby go w uprzywilejowanej pozycji procesowej wobec innych podejrzanych w tej sprawie, których nie chronił immunitet.

Jednocześnie, możliwie szybkie rozpoznanie przez Sejm RP wniosku o zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego, pozwoli kontynuować czynności procesowe wobec parlamentarzysty. Tylko całościowe rozpoznanie wniosku umożliwi prokuratorowi prawidłową realizację czynności procesowych. Po rozpoznaniu wniosku przez Sejm, prokurator niezwłocznie przystąpi do czynności procesowych polegających na przedstawieniu Stanisławowi Gawłowskiemu zarzutów i przesłuchaniu go w charakterze podejrzanego. W ocenie prokuratury, przedstawionej we wniosku, tymczasowe aresztowanie posła jest uzasadnione grożącą mu wysoką karą oraz obawą bezprawnego utrudniania postępowania karnego.

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zamierza postawić posłowi na Sejm RP Stanisławowi Gawłowskiemu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.

Obszerny i skrupulatnie zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną w przeszłości funkcją Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Gawłowski przyjął jako korzyść majątkową co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty, które prokuratura zamierza ogłosić posłowi, dotyczą również podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych oraz ujawnienia informacji niejawnej, a także plagiatu pracy doktorskiej.

W śledztwie, którego przedmiotem są przestępstwa popełnione w związku z co najmniej 105 inwestycjami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, finansowanymi z Budżetu Państwa, budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz środków Unii Europejskiej przekazanych min. za pośrednictwem Ministerstwa Środowiska podejrzane są 62 osoby, w tym osiem o przestępstwa korupcyjne. W stosunku do 32 podejrzanych prokurator uznał, że zachodzi konieczność ich zatrzymania i zastosowania środków zapobiegawczych, w tym tymczasowego aresztowania" - napisała Prokuratura Krajowa.

Fot. Robert STACHNIK (arch.)

Komentarze

do Odpowiadam pytającemu
za pomówienie możesz doczekać się cywilnego procesu
2018-02-20 07:14:42
Pikuś
@odpowiadam pytającemu-. A Gawłowski oskarży ciebie za zniesławienie. Więc lepiej więcej nie odpowiadaj, bo możesz stracić dużo pieniędzy i twój pisowski sentyment zamieni się w mentalną depresję.
2018-02-19 23:51:40
Odpowiadam pytającemu
Prokurator słusznie oskarży Gawłowskiego wówczas, gdy Sejm zgodzi się na aresztowanie złodzieja.
2018-02-19 15:40:35
asd
- PO_wyższy nie konsumuje ośmiorniczek....To zaPiS_ane na rachunku za "tag hujera".
2018-02-19 13:34:11
pytam
Czy prokurator przeprosił już posła Gawłowskiego za niesłuszne oskarżenie ?
2018-02-19 12:57:00
Dziwne
Niby chce uchodzić za poważną osobę, a robi cyrk zupełnie w drugą stronę.
2018-02-19 12:38:13
dsa
Czy zabrał nagrania z Sowy:)???
2018-02-19 12:06:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie