Zarząd szczecińskiej spółki ST3 Offshore w restrukturyzacji zdecydował o złożeniu do sądu wniosków o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego i ogłoszenie upadłości. Jak poinformował, powodem jest utrata możliwości pozyskania środków zewnętrznych i brak własnych rezerw finansowych niezbędnych do zakończenia wspomnianego postępowania.
Do czasu rozstrzygnięcia przez sąd złożonych wniosków spółka kontynuuje bieżącą działalność operacyjną. Wynagrodzenia dla pracowników za grudzień 2019 r. zostały wypłacone.
– Wskutek postanowień sądowych blokujących ST3 Offshore pozyskanie pożyczek oraz wobec uchylenia uchwały Rady Wierzycieli umożliwiającej pozyskanie środków na spłatę wierzycieli układowych, spółka utraciła możliwość pomyślnego zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego – wyjaśnia Bogna Bartkiewicz, specjalista ds. PR, reprezentująca ST3 Offshore. – Mając dodatkowo na uwadze brak nowych kontraktów w portfelu zamówień i perspektyw ich pozyskania oraz wycofanie się inwestora strategicznego, zarząd ST3 Offshore, kierując się dobrem spółki, jej wierzycieli i udziałowców, podjął decyzję o złożeniu do Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum wniosku o umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa.
Jak dodaje, zgodnie z art. 11 prawa restrukturyzacyjnego w przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd w pierwszej kolejności powinien rozpoznać wniosek restrukturyzacyjny.
– Jedną z ostatnich decyzji zarządu w roku 2019 była wypłata wynagrodzeń dla pracowników za grudzień – informuje B. Bartkiewicz. – Zarząd rozważa różne rozwiązania pozwalające na utrzymanie jak największej liczby miejsc pracy. Spółka kontynuuje podstawową działalność w zakresie już rozpoczętych kontraktów celem ich zakończenia.
Przypomnijmy, że 26 listopada ub. roku Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum wydał postanowienie o zatwierdzeniu układu z wierzycielami spółki ST3 Offshore w restrukturyzacji. Dla firmy, która od dłuższego czasu zmagała się z problemami finansowymi, dawało to szansę na zakończenie „przyspieszonego postępowania restrukturyzacyjnego”. Jednak sędzia komisarz uchyliła uchwały Rady Wierzycieli pozytywnie opiniujące pożyczki właścicielskie udzielone spółce w ostatnich miesiącach oraz umowę warunkową sprzedaży przedsiębiorstwa. Kwota prawie 38 mln zł miała zostać wykorzystana na spłatę wierzycieli układowych i zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego.
– Postanowienia te pozbawiły spółkę jedynych realnych możliwości pozyskania dodatkowych środków zewnętrznych niezbędnych nie tylko dla zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego, ale i dla jej dalszego funkcjonowania – zaznacza B. Bartkiewicz. – Spółka złożyła zażalenia na wszystkie niekorzystne dla niej i wierzycieli postanowienia sądu uchylające uchwały Rady Wierzycieli. Do 31 grudnia 2019 r. nie uzyskała prawomocnego postanowienia sądu o podtrzymaniu lub uchyleniu uchwał Rady Wierzycieli, a termin ten był kluczowy dla możliwości pozyskania środków zewnętrznych dla spłaty wierzycieli i zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego.
Agencja Rozwoju Przemysłu podała, że w piątek (3 stycznia) na jej konto wróciły zabezpieczone na depozycie środki. To wynik niezrealizowanych koniecznych warunków z przedwstępnej warunkowej umowy nabycia przedsiębiorstwa od ST3 Offshore. Następnym krokiem będzie złożenie przez ARP oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
– W prowadzonym przez ARP S.A. procesie potencjalnego przejęcia ST3 Offshore nie uzyskano pozytywnego wyniku testu prywatnego inwestora – czytamy w komunikacie ARP. – Jest to równoznaczne z brakiem biznesowego uzasadnienia zaangażowania kapitałowego. Inwestycja obarczona jest również wysokim ryzykiem uznania jej za niedozwoloną pomoc publiczną. Dlatego przejęcie przedsiębiorstwa ST3 Offshore przez ARP S.A. nie jest możliwe.
Agencja zaznacza, że zaangażowanie przez nią środków finansowych poprzedzone jest zawsze gruntownym przygotowaniem.
– W wyniku kilkumiesięcznych analiz, dotyczących możliwości wsparcia ST3 Offshore rozpatrywane były różne scenariusze – informuje ARP. – Wyżej wskazane okoliczności powodują, że ARP S.A. nie ma ekonomicznych podstaw do zaangażowania jakichkolwiek środków finansowych.
(ek)
Fot. Elżbieta Kubowska