6 grudnia polscy archiwiści obchodzą Dzień Darczyńcy, ustanowiony przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2020 r. Archiwa w całej Polsce honorują i składają podziękowania osobom, które postanowiły przekazać cenne zbiory do narodowego zasobu archiwalnego. Z tej okazji w Archiwum Państwowym w Szczecinie, odbyło się uroczyste przekazanie zbiorów Władysława Filipowiaka oraz Eugeniusza Kusa. Obaj to zasłużone dla Szczecina postaci o ogromnym dorobku naukowym i w dziedzinie kultury.
Władysław Filipowiak był wybitnym historykiem i archeologiem, mediewistą, afrykanistą, muzeologiem, profesorem nauk humanistycznych. W latach 1955-2000 sprawował funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie. W skład jego bogatej spuścizny wchodzi dokumentacja badań archeologicznych, które badacz prowadził na Pomorzu Zachodnim i w zachodniej Afryce.
Eugeniusz Kus to polski dyrygent, pedagog, profesor uczelni artystycznych w Szczecinie i Poznaniu. Pełnił funkcję dyrektora Zamku Książąt Pomorskich, jest organizatorem życia kulturalnego w województwie zachodniopomorskim. W 2004 r. został uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina. Do Archiwum Państwowego w Szczecinie przekazał zbiory dotyczące między innymi działalności Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego i Zespołu Wokalistów i Instrumentalistów „Camerata Nova”: afisze i plakaty informujące o koncertach, programy, zaproszenia i fotografie z koncertów, prób, zdjęcia grupowe artystów, wycinki prasowe z artykułami dotyczącymi zespołów, koncertów, recenzje.
Przekazanie zbiorów prof. Filipowiaka i prof. Kusa miało miejsce w piątek w siedzibie archiwum. Uczestniczyli w nim synowie prof. Filipowiaka - Przemysław i Miłosz, prof. Eugeniusz Kus oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie prof. Krzysztof Kowalczyk.
O profesorze Filipowiaku opowiedział Krzysztof Kowalczyk, były uczeń archeologa. Wspominał zajęcia z historii starożytnej ziem polskich i długie egzaminy. Profesora interesowało ponadto bardzo pochodzenie jego studentów i ich rodzin, tkanka społeczna Szczecina.
- Miał takie szersze humanistyczne spojrzenie na to, co robił, na historię - opowiadał. - Można powiedzieć, że był humanistą w starodawnym znaczeniu tego słowa.
Eugeniusz Kus wyraził zadowolenie z faktu, że archiwum będzie w posiadaniu jego zasobów:
- Dziękuję przede wszystkim za przyjęcie tych materiałów do Archiwum Państwowego. Dwie rzeczy spowodowały, że przekazałem je tutaj. Pierwsza, że ulegną zniszczeniu i zapomnieniu, a po drugie przekonanie, że oba te zespoły, które prowadziłem, czyli Chór Uniwersytetu Szczecińskiego i przede wszystkim Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova, mają poważny wkład dla kultury naszego miasta i kultury muzycznej - wyznał. ©℗
Agata Jankowska