sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Sprzedali ją razem z domem

Sprzedali ją razem z domem

Sprzedali ją razem z domem
Data publikacji: 2015-11-06 10:05
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 635 35744

Byli małżonkowie chcieli skorzystać z pośrednictwa osoby trzeciej – znajomego męża z zakładu karnego, by sprzedać ich wspólny dom, a za uzyskane pieniądze kupić dwa osobne mieszkania. Kiedy były mąż ciągle odbywał karę więzienia, ów mężczyzna pojawił się w domu byłej żony. Papiery podpisała.

Pełnomocnictwo było w taki sposób sformułowane, że dawało pełnomocnikowi niemal nieograniczone możliwości dysponowania cudzym majątkiem łącznie z tym, by mógł go spieniężyć, a pieniądze włożyć do swojej kieszeni. Jednak – jak się później okazało – oszustwo było jeszcze bardziej zuchwałe. Żadnych pieniędzy w tej transakcji nie było. Dom przeszedł na własność podstawionego nabywcy. Podobnych transakcji było co najmniej kilka. Ludzie tracili nieruchomości – mówiąc oględnie – bezgotówkowo.  

Sprawa, którą od kilku lat zajmują się sądy, ma swój początek w 2009 r.  Wtedy Teresa Załucka podpisała pełnomocnictwo panu W. Jak wynika z późniejszego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, wysłanego do prokuratury w Gryfinie – jeszcze tego samego dnia pan W. podpisał przedwstępną umowę sprzedaży domu pani Teresy z panem M.

M. był znajomym W. Poznali się rok wcześniej. Niespełna dwa tygodnie później w kancelarii notarialnej jednego ze szczecińskich notariuszy W. i M. podpisali akt notarialny sprzedaży domu pani Teresy.

W akcie notarialnym jest kuriozalny zapis, że „kupujący już zapłacił sprzedającym w całości przed podpisaniem niniejszego aktu” całą sumę 370 tys. zł. I, że pełnomocnik – pan W. potwierdza, że „cena została zapłacona” (wyrażenia oryginalne). Równie zastanawiające jest kolejne stwierdzenie w tym „dokumencie” –  strony oświadczają, że wydanie przedmiotu tej umowy w posiadanie strony nabywającej już nastąpiło.


Tymczasem Teresa Załucka nie tylko nie przekazała swojej nieruchomości, nie tylko nie dostała pieniędzy ze sprzedaży swojego domu, ale nawet nie wiedziała, że jej dom został już sprzedany. ©℗

R.K. CIEPLIŃSKI


Fot. Archiwum: Robert Wojciechowski

Cały artykuł w piątkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 6 listopada 2015 roku

Komentarze

heh
Słabo napisane. Lala ma rację
2015-12-15 19:15:53
Ahmed
Ale chwila, chwila. Uporządkujmy coś. Pełnomocnictwo musiało być udzielone w formie aktu notarialnego. Tzn. notariusz musiał odczytać treść pełnomocnictwa, pod którym się podpisała. Z treści pełnomocnictwa wynikało zapewne, że pełnomocnik ma umocowanie do sprzedaży nieruchomości i odbioru ceny sprzedaży. Poza tym, że jest to oszust, to jak można podpisać pełnomocnictwo do sprzedaży i dziwić się, że ktoś sprzedał. Do tego znajomy z zakładu karnego.
2015-11-17 09:14:01
Lala
W cale tak nie było do końca jak kurier napisał:)
2015-11-06 15:42:15
prawnik
Notariusz S. stary znajomy z artykułów. Kuriera
2015-11-06 14:13:45
Podpis
Czytajmy, co podpisujemy i konsultujmy to z prawnikami.
2015-11-06 09:41:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie