Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Pałac w Stolcu sprzedany

Data publikacji: 05 listopada 2015 r. 20:57
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Pałac w Stolcu sprzedany
 

Osiemnastowieczny pałac w przygranicznej wsi Stolec w gminie Dobra i otaczający go park będą miały niebawem nowego gospodarza. Przestanie ich właścicielem być wreszcie po latach marazmu Skarb Państwa. Do wyznaczonej przez starostę polickiego na czwartek (5 listopada) już czwartej licytacji stanęło dwóch oferentów. Były to osoby fizyczne. Po kwadransie podbijania ceny wywoławczej niszczejąca już drugą dekadę i opuszczona rezydencja z kilkunastoma hektarami gruntu została sprzedana za 3 mln 270 tys. zł.

Jak ustaliliśmy, przyszły nabywca jest przedsiębiorcą ze Szczecina. Prowadzi prywatną firmę zajmującą się m.in. usługami z zakresu finansów i doradztwa kredytowego. Na razie woli pozostać anonimowy, bo - jak sam przyznał w rozmowie z nami - sam wynikiem czwartkowej licytacji jest zaskoczony i zarazem nieco jednak przerażony, bo zdaje sobię sprawę, że przed nim spore wyzwanie, po tym co zobaczył na własne oczy, czyli skalę zniszczeń i czekających go niebawem nakładów na remont i zagospodarowanie niegdysiejszej posiadłości Raminów. W czwartek w licytacji dzielnie wspierała go żona.

Bożena Sołtys, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami polickiego starostwa powiatowego, oświadczyła nam, że oficjalne ogłoszenie, kto z imienia i z nazwiska jest nabywcą powinno się ukazać w przyszłym tygodniu, kiedy minie określony przepisami czas dany zawsze każdemu z uczestników takich przetargów na ewentualne protesty bądź odwołania.

Cena wywoławcza za budynek pałacu (powierzchnia użytkowa 1 508 m kw.) z otaczający go teren (łącznie 13, 33 ha) i dwa budynki gospodarcze przy pierwszym podejściu do sprzedaży była na poziomie 3 004 000 zł. Po dwóch następnych nieudanych licytacjach w maju i w sierpniu starosta policki obniżył ją do 2 703 600 zł. Ostatecznie więc, to i tak za wyższą cenę sprzedaży niż przy pierwotnej kwocie wyjściowej, na nieruchomość znalazł się kupiec. Wylicytowanej sumy jednak przyszły nabywca nie zapłaci, ale tylko jej połowę, tj. 1 mln 635 tys. zł. Z racji statusu nieruchomości i jej wpisu do wojewódzkiego rejestru zabytków, przysługuje mu 50-proc. obniżka. I tę sumę powinien wpłacić na konto starostwa przed podpisaniem aktu notarialnego. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot.: Mirosław WINCONEK

Pałac w przygranicznej wsi Stolec (gm. Dobra). Po wojnie jedna z wielu strażnic WOP, a późiej placówka Straży Granicznej. Zdjęcia z końca maja 2015 roku. Po trzech unieważnionych wcześniej tylko w tym roku przetargach na jego sprzedaż, w listopadzie pojawiła się iskierka nadziei na całkiem nowy - oby lepszy - rozdział w jego krótkich powojskowych dziejach. Zrujnowany zabytek, który należał do Skarbu Państwa, a przez cztery lata „gospodarzył" tu jako darowanym mu prezentem Uniwersytet Szczeciński, wkrótce powinien przejąć nowy właściciel.

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Giedymin
2016-10-28 03:06:20
Na przełomie 1988/89r. służyłem tu w wojsku. W pałacu była Strażnica WOP Stolec.
sailor
2016-10-21 01:17:55
Byłem w okolicach Stolcu w zeszły weekend i doznałem szoku... brama pałacowa to po prostu jakieś bajkowe wrota !!! mieszkam w Szczecinie ale nie wiedziałem że jest tak urocze ciche i dzikie miejsce tuż obok, jeszcze bardziej zaskoczyła mnie informacja kto jest nowym właścicielem. Kojarzę Daniela z WSM-ki wszystko zawsze był bardzo "kumaty" kilka osób zawdzięcza mu ukończenie uczelni, pamiętam jak nauczył kiedyś kumpla z mojego roku astronawigacji (zupełny kosmos) chociaż sam tego w ogóle nie miał na mechanicznym, mądry gość więc z pewnością wie co robi a z pewnością takiej osoby tu potrzeba. Powodzenia!
ken
2015-11-14 01:47:16
z tego co wiem zakupił go Pan Daniel Zimnicki w Stolcu bywam często pałac park jezioro świdwie - dla mnie miejsce wyjątkowo unikalne życzę powodzenia w odnowie tego miejsca a pewnie nie będzie to niestety łatwe podziwiam odwagę !!! trzymam kciuki !!!
Palac Piszkowice
2015-11-08 12:25:56
Jako uczestnik majowej akcji sprzedarzy (wplata wadium spoznila sie o pare godzin), gratuluje zakupu i przy tym mam nadzieje ze palac bedzie dobrze zabezpieczony przed zima bo w inaczej moze jej nie przetrwac. Drobne naprawy ktorymi sie chwalili panstwo w Starostwie to rezultat moich staran u konserwatorki i zrobienie szumu. Trzeba jednak wiele wiecej niz drobne naprawy bo znam stan techniczny bardzo dobrze- zapraszam wlasciciela do kontaktu bo i troche doswiadczenia tez juz mam jako wlasciciel palacu w Piszkowicach gdzie obiekt zostal uratowany od zaglady. Chetnie pomoge. Grupa Facebook Piszkowice- najlepiej.
jolka
2015-11-08 02:11:20
Brawo !!! Powodzenia zycze !!! To piekny palac i urocza okolica to mile ze ktos odwazyl sie na zakup. jestem pelna podziwu !!!
moze spektakularnie wtopic
2015-11-06 13:20:03
bo oprocz tych 2 baniek trzeba pewnie z 10 wlozyc zeby rozkrecic interes o zyskach nie wspominajac ... ja bym szukal inwestora z Niemiec lub Skandynawii ktory potrafi poczekac pare lat na zyski ... nasze nerwusy jak po roku, dwoch nie ma zysku zazwyczaj wysiadaja :-)
Cena
2015-11-06 09:40:14
Nieźle, cena taka, jak za dobry dom wolnostojący na Warszewie, a tu pałac i ponad 13 hektarów.
edek
2015-11-05 22:58:12
Super, gratuluje nabywcy. Oby mu sie udalo to pieknie wyremontowac i czerpac z palacu sama przyjemnosc. bo miejsce i okolica urocze.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA