Sobota, 23 września 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Sprawdź autokar!

Data publikacji: 27 stycznia 2016 r. 13:59
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Sprawdź autokar!
 

Przed feriami - co oczywiste - warto zadbać o zminimalizowanie ryzyka zagrożeń czyhających na nasze pociechy. A tych jest przecież mnóstwo. Policjanci apelują, by porozmawiać z dziećmi o tym, co można, a czego nie należy robić. Dobrze również sprawdzić firmę organizującą wypoczynek, a także autobusy, z których korzysta przewoźnik.

Podczas ubiegłorocznej przerwy zimowej, wypadającej od połowy do końca stycznia, drogówka wzięła pod lupę 234 autokary. Na drogach zachodniopomorskiego doszło wówczas do pięciu wypadków, zginęło w nich pięć osób, trzydzieści było rannych. Do tego ponad 75 tys. kierowców zostało sprawdzonych na trzeźwość, okazało się, że 130 prowadziło po alkoholu, dodatkowo jeszcze dziesięciu nim wsiadło za kierownicę wzięło narkotyki. Na szczęście żaden z kierowców autobusu nie był pijany. 

- Każdy rodzic może wejść na stronę internetową www.bezpiecznyautobus.gov.pl, na tej stronie po wpisaniu numeru rejestracyjnego autobusu, który musi nam podać organizator wypoczynku, uzyskujemy informację o ostatnim badaniu technicznym pojazdu, o tym czy jest ubezpieczony, jaki jest jego przebieg, ile jest miejsc siedzących - wylicza Alicja Bierbasz-Krawczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Najważniejsze jest to, czy autobus ma aktualny przegląd techniczny, bo wraz za tym idzie wiadomość, że jest sprawny, można z niego korzystać. Kontrole autokarów lepiej zgłaszać z wyprzedzeniem, nawet kilkudniowym.

W Szczecinie punkt kontroli autobusów znajduje się przy ul. Sambora, trzeba wcześniej zadzwonić do WRD KMP na numer telefonu: 91 82 13 997, 91 82 13 033, w innych miastach powiatowych naszego województwa nie ma wyznaczonych stałych miejsc, należy zadzwonić do dyżurnego policji.

Bezpieczne ferie oznaczają nie tylko wzmożone działania policyjne na drogach. Już przed zimowym wypoczynkiem mundurowi odwiedzali przedszkola i szkoły, by uświadomić uczniów, na jakie niebezpieczeństwa są narażeni; policjantów spotkać będzie można także podczas różnego rodzaju półkolonii. Z pewnością patrole będą także sprawdzały, czy w lokalach i sklepach, gdzie jest sprzedawany alkohol tym, którzy nie skończyli jeszcze osiemnastu lat.

Najważniejsza rada dla tych rodziców, którzy na czas ferii nie mają wolnego, a starsze już dzieciaki nie idą na żadne zorganizowane zajęcia? Trzeba z nimi rozmawiać, tak aby zawsze wiedzieć co, gdzie i z kim robią.

(kol)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BUSOMAT PL
2016-01-27 15:49:53
Bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA