Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Sprawa „kłAmStFwo” – happening przeciwko ustawie

Data publikacji: 2020-01-22 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-23 19:01
Sprawa „kłAmStFwo” – happening przeciwko ustawie
Happening szczecińskiej BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, czyli „kłAmStFwo" na transparentach. Fot. Sebastian BEDNARSKI  

Jak we wtorek (21 stycznia) przez pałacem prezydenckim w Warszawie, tak również w Szczecinie został zorganizowany spontaniczny happening obrońców praw zwierząt oraz ekologów, protestujących przeciwko ograniczaniu obywatelskiego dostępu do lasów i tworzeniu prawa pod dyktando myśliwskiego lobby.

Uczestnicy happeningu z tablicami układającymi się w hasło „kłAmSTwo" pikietowali przed siedzibami PiS, PSL oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Co ciekawe, bez udziału publiczności.

Rząd zmienia prawo pod myśliwych 

- Zdecydowaliśmy się na tę formę pikiety spontanicznie, bo nie ma czasu do stracenia: specustawa przeszła przez Parlament RP błyskawicznie i już tylko fala społecznych protestów oraz weto prezydenta mogą wejście w życie złego prawa - mówi Łukasz Musiał, aktywista BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt. - Rząd zmienia prawo pod myśliwych i wprowadza dla nich kolejne przywileje, ograniczając wolność wszystkich obywateli w dostępnie do lasu. A co najgorsze dziki znów zostaną masowo zbijane, chociaż wszyscy wiedzą, że to człowiek jest odpowiedzialny za rozprzestrzenianie się wirusa na taką skalę.

Specustawa została przygotowana w Ministerstwie Rolnictwa, to formalnie trafiła do Sejmu jako inicjatywa poselska PiS. Teoretycznie ma ułatwić walkę z ASF (afrykański pomór świń), może się przyczynić do jeszcze większego rozprzestrzenienia epidemii. Kładzie bowiem nacisk na zmasowany odstrzał dzików, ignorując potrzebę ścisłego przestrzegania zasad bioasekuracji, tak na polowaniach, jak w hodowlach.

Kary więzienia za utrudnianie polowań 

Wiele kontrowersji budzi również fakt, że nowe prawo przewiduje m.in. kary więzienia za utrudnianie polowań (także tych niezwiązanych z odstrzałem sanitarnym) oraz wykorzystanie wojska i policji do odstrzału dzików.

Specustawę tuż przed świętami uchwalił Sejm, a już w styczniu br. także Senat - głosami posłów z PiS, PSL-Kukiz, PO i SLD. Mimo sprzeciwu społecznego, środowisk naukowych, ekologów oraz przyrodników.

- Pozostało nam tylko apelować do Prezydenta Andrzej Dudy o weto dla tej haniebnej ustawy! - przekonuje Łukasz Musiał.

Organizatorami szczecińskiego happeningu byli aktywiści BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt.

(an)

Fot. Sebastian BEDNARSKI

Na zdjęciu: Happening szczecińskiej BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt, czyli „kłAmStFwo" na transparentach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

KIlka faktów dla Trollujących PIS
2020-01-23 18:45:01
To już było: -3 mln mieszkań -premie ministralne Beci – „bo im się należały” - maybach oj-dyra podarowany przez bezrobotnego - 30 mln „na bank” Chrzanowskiego z KNF -wspaniałe zarobki dwórek Glapy -utajnienie list poparcia pisich „Psów I Suk” do KRS bo niejeden ma na imię burek , azorek itp. - rola srebrnego dewelopera od „kaczy tower” z łapówką dla czarno sukienkowego w tle -działki rolne slajda darowane bezrobotnej żonie dziwnie pozyskane od biskupa - comiesięczne dowody wpłaty na konta don Antonia i jego towarzyszy zamiast dowodów na zamach smoleński - air taksówki drugiego w państwie {kuchcińki-travel} , obłudne i pełne hipokryzji okrzyki pis-jajcarzy -1,4 bln zł na inwestycje –a Pelagi nuci ,że w kabzie pozostał bilon bo hossa inwestycyjna trwa.W Bawarii podkarpackiej robią już e-busy lecz wojsko wozić będą szwabskie Man-y, 1mln elektromobili robi tłok na drogach spartaczonych przez Donka w czasach „ruiny”a w dolinie krzemowej na Śląsku reanimować będziemy przedpotopowe ruskie czołgi. W stoczni Szczecin stępka wielkiego promu bałtyckiego dalej rdzewieje a wymyślono i pokazano suwerenowi kadłub lodołamacza rzecznego pospawanego taśmami papierowymi – cud techniki XXI wieku . Nowa propozycja urodzona po smakowitej kolacyjce u odkrycia towarzyskiego Julii Wolfgangowej w apartamencie za który płacimy 60 tyś. rocznie to po 22 mostach Slajda jest 100 obwodnic i remont 150dworców PKP Wszystko by przykryć: - hejt płynący z ministerstwa i otoczenia „zera„ - afer pedofili w KK słowami :„precz od naszych dzieci” i „tęczowa zaraza” a pomijanie pijaństwa, przemocy , skoków w bok i rozpusty w sakramentalnych małżeństwach o czym zapomina bezdzietny dziadzio i wielu „wujków-tat” \z grona KK\ co jest przyczyną , że dzieci do adopcji jest coraz więcej i wprowadzić jako wzór : model rodziny wg PIS-dków: samica jest w domu do mycia garów, a samiec może ją walić w ryj , gdy jest nieposłuszna. Przykładem ma być rodzina bezdzietnego zawistnego dziadzia z kotem, związki bratanicy - latawicy która nie wie kto jest ojcem jej dzieci oraz wuj Wilhelm co to AK-ów wysyłał na spacer za Kołymę lub z kulką w potylicy do dołów na łączce. Dlatego nie bywa na uroczystościach uczczenia Pileckiego, Fildorfa „Nila”, Inki, obrońców wybrzeża i innych polskich patriotów a Adrian i Slajd tracą pamięć by wskazać prawdziwych oprawców AK-ów . „Kacyk o słusznym wzroście” i jego jajcarze wiedzą, że po wyborach on i wielu będzie dziękować za możliwość przydziału na pasiak , pryczę i wikt szpitala publicznego w ośrodkach wypoczynkowych w Rawiczu lub Wronkach oraz nacjonalizacja tego co schowali w stodole, wpłacili na konta na C. lub w L..– stąd bierze się ich wzmożone i podszyte nienawiścią do obywateli działanie.
Antypisior i antyklecha o Kaczorze
2020-01-23 17:54:04
On tylko udowodnił ,że Polak jest łatwy do podporządkowania ,że może dostawać po pysku każdego dnia i nie czuje urazy .A celem jest nie władza absolutna ,ale doprowadzenie do ruiny kraju ,kraju na którym mu nie zależy ,bo ten samotny i niekochany odyniec nie ma nikogo ,któremu chciałby zostawić lepszy kraj .
;)
2020-01-23 12:20:17
Korników też nie ma, ale chyba nie zostały wymordowane ;)
tyle
2020-01-23 08:17:03
W Polsce nie ma żadnego ASF - to jest największy przękręt tego rządu by usankcjonować wymordowanie całej populacji dzików
.
2020-01-23 07:18:47
Myśliwi są mordercami
@Myśl
2020-01-23 05:20:56
Niemcy odstrzelili u siebie kilkaset tysięcy dzików i mają z asf spokój. U nas dzików jest tak dużo, że chodzą sobie nawet po miastach. Myśliwi nie przenoszą asf. Nie powielaj zmyślonych i nie mających potwierdzenia teorii.
@@ Proste i inni Trollujący PIS
2020-01-23 05:13:59
Frajerem trzeba być aby dać się kupić za podniesienie wieku emerytalnego, podniesienie stawek vat, obniżenie dodatku pogrzebowego o połowę, opodatkowanie artykułów dziecięcych, likwidację posterunków policji i urzędów pocztowych, oddanie mafiom vatowskim kilkuset miliardów, zablokowanie kilkuset miliardów zł obywateli z OFE, zadłużenie Polski bardziej niż Gierek, wyprzedaż majątku narodowego za bezcen i neotargowicę. Nie ma co, "mądry" wybór ;)
Myśl
2020-01-22 22:46:44
Myśliwi to dopiero kasta! Lobbowana przez PIS, PSL, Kukiza i mordercza. W ostatnich latach myśliwi zabili chyba już 3/4 polskich dzików, a ASF się rozprzestrzenia, bo to myśliwi roznoszą tę chorobę i ich działania się do tego przyczyniają. Do tego dochodzi indolencja Ministerstwa Rolnictwa i zabójcza niefrasobliwość Ministerstwa (niszczenia) Środowiska. Teraz rząd PIS+ zabroni nam wstępu do lasu pod groźbą więzienia, a myśliwi mogą nas odstrzelić z broni z tłumikiem, oczywiście myląc z dzikiem, bo oni przejęli nasze lasy. Zawdzięczamy to parlamentarzystom.
Jak najszybciej zredukowac populacje dzików
2020-01-22 21:12:17
!!!
@ Proste i inni Trollujący PIS
2020-01-22 18:45:50
Czego jeszcze nie rozumiecie w kraju w którym wzór rodziny stanowi facet z kotem oglądający rodeo lub kobieta mająca troję dzieci z trzema różnymi facetami. Wzorem uczciwości jest facet który wynajmuje pokoje na godziny w celach modlitewnych. Katolickie wartości reprezentuje poseł korzystający z usług prostytutek i jak przypuszczam z antykoncepcji ( zgodnie z nauką kościoła ) - czasem panience płaci a jak nie ma kasy to nie płaci. Oczywiście pieniążki wydaje nie w szarej strefie tylko w legalnym obiegu gospodarczym z paragonem. Jest takie powiedzenie czemuś biedny boś głupi a jeśliś biedny to zmień kanał w TV bo może cię okłamują lub przynajmniej wyjdź z domu i zobacz jak jest na zewnątrz. Może problemem jest nie cygaro za 12 zł i ośmiorniczki po 30 zł kilogram lub to, że ktoś lubi przeklinać ? Może problemem jest transport krawatu samolotem za bgatela 60 000 zł etaty dla dwórek po 80 000 miesiąc i tysiące podobnych sytuacji - może dając się kupić za 500 zł na dziecko jesteś zwykłym frajerem dającym głos praktycznie za nic ? Dziecko do zgwałcenia też oddasz księdu za 500 ???
Proste
2020-01-22 17:32:58
ASF to kit dla naiwnych
Obserwator
2020-01-22 17:30:56
Cieszcie się kodziarze, że PO przegrało wybory i nie zdążyła sprywatyzować lasów, bo byście w ogóle do lasu nie weszli.
Moja autorska ocena
2020-01-22 16:46:43
Ślepi nie jesteśmy-Oni z kłamstwa,pogardy,nienawiści uczynili sobie sposób na rządzenie.PiS już się z tym nie kryje,otwarcie w swoich działaniach kieruje się zafałszowywaniem rzeczywistości.Świat z niedowierzaniem patrzy jak Nasz Kraj jest przez politykierstwo tej partii demolowany,a Konstytucja i jej prawa gwałcona.
Jazon
2020-01-22 14:27:59
Terror głupków z transparentami.
aj waj
2020-01-22 14:26:22
Ekoświry znowu w natarciu! Niemcy zrobili porządek ze swoimi dzikami a u nas ktoś napuszcza tą zieloną tłuszczę aby dalej się rozprzestrzeniał po Polsce ASF!
co za pajace
2020-01-22 13:48:01
Bez pojęcia w temacie.
heh
2020-01-22 13:05:07
a co na to miłośnik zwierząt i przeciwnik polowań Jarosław Kaczyński?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ