Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Sprawa Arkadiusza Kraski przeniesiona do prokuratury w Lublinie

Data publikacji: 2019-08-29 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-29 22:45
Sprawa Arkadiusza Kraski przeniesiona do prokuratury w Lublinie
 

Sprawa skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski została przeniesiona ze szczecińskiej prokuratury do Prokuratury Regionalnej w Lublinie – poinformowała Prokuratura Krajowa. PK tłumaczy decyzję m.in. zapewnieniem "większego obiektywizmu w ocenie materiału dowodowego".

 W celu zapewnienia większego obiektywizmu w ocenie materiału dowodowego oraz uniknięcia stronniczości, zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak podjął decyzję o przekazaniu sprawy Arkadiusza Kraski poza obszar właściwości Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Została ona przeniesiona do Prokuratury Regionalnej w Lublinie – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

W ocenie obrońcy Kraski, mec. Michała Kałużnego "jest to kolejna całkowicie niezrozumiała decyzja organów ścigania".

– Wszystkie czynności w tym postępowaniu były prowadzone na terenie Szczecina i okolic, i przez wiele miesięcy pani prokurator (Bogusława) Zapaśnik te czynności wykonywała, i dlaczego sprawa została w tej sytuacji przeniesiona na drugi koniec Polski – tego nie potrafię zrozumieć – powiedział adwokat.

W połowie sierpnia do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo od Prokuratora Regionalnego w Szczecinie ws. skazanego 18 lat temu na dożywocie Kraski. Zawierało ono oświadczenie o cofnięciu wniosku o wznowienie postępowania. Prokuratura Krajowa podała, że nie uzyskano żadnego dowodu wykluczającego dotychczasowe ustalenia sądu ws. Kraski. W materiale dowodowym brakuje faktów i dowodów, które pozwalałyby na wznowienie postępowania. Jak poinformował pełnomocnik Kraski, zarówno on, jak i jego klient czekają na termin posiedzenia Sądu Najwyższego.

– W związku z tym, że nie będzie zgody skazanego pana Arkadiusza Kraski na cofnięcie wniosku o wznowienie postępowania, to sąd będzie ten wniosek rozpatrywał – wskazał mec. Kałużny.

Wniosek o wznowienie sprawy i – pierwotnie –- uniewinnienie Kraski złożyła w marcu 2019 roku Prokuratura Regionalna w Szczecinie. We wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia, co wpłynęło na orzeczenie sądu. Po wpłynięciu wniosku o wznowienie sprawy Kraski, SN na początku maja wstrzymał wykonywanie wyroku z 2001 r. wobec niego, a mężczyzna wyszedł na wolność. Łącznie z okresem aresztu był pozbawiony wolności przez niemal 20 lat. Na początku lipca do SN wpłynęło kolejne pismo prokuratury, w którym zmieniono wniosek ws. Kraski i zwrócono się o wznowienie sprawy oraz przekazanie jej sądowi I instancji do ponownego rozpoznania zamiast uniewinnienia. Sąd Najwyższy zobowiązał prokuraturę do przedstawienia w ciągu miesiąca "jednolitego i wewnętrznie niesprzecznego" stanowiska, co do nowych faktów lub dowodów w tej sprawie.

* * *

Sprawa Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Jak pisały media, do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi - od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pogodno
2019-08-29 22:18:56
I nakrecia nowe odcinki Wiezienie z Ofiara losu Zalosna Polska
senator
2019-08-29 13:44:22
w Sanoku to dobiero prokuratorzy i sędziowie na każde zawołanie, o sławnych imprezach integracyjnych z policją na których nie jedno sie działo nie wpomnę ;)
Koko
2019-08-29 13:35:44
Robią jaja. Oby SN się na to nie nabrał. Co prokuratorzy z Lublina mogą wiedzieć o poczynaniach mafi w Szczecinie 20 lat temu. Masakra.
I co?
2019-08-29 13:28:35
Prokurator Powolny się nią zajmie?
Zako
2019-08-29 13:14:13
Dziwnie to wygląda, jakby macki mafii sięgały do najwyższych organów państwa. Do Lublina przenieśli, bo tam może mają 'swoich'. Pewnie pani prokurator Zapaśnik nie jest po myśli pana Ziobry.
...większego obiektywizmu... ale jak najdalej.
2019-08-29 12:44:27
A nie lepiej do Sanoka. Jest dalej... Trzeci świat.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ