Wtorek, 20 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura cofnęła wniosek o wznowienie postępowania ws. Arkadiusza Kraski

Data publikacji: 13 sierpnia 2019 r. 14:53
Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia 2019 r. 19:32
Prokuratura cofnęła wniosek o wznowienie postępowania ws. Arkadiusza Kraski
 

Prokuratura Regionalna cofnęła wniosek o wznowienie postępowania w sprawie Arkadiusza K. – poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. W lipcu SN odroczył sprawę wznowienia postępowania ws. skazanego 18 lat temu na dożywocie Kraski.

– W dniu 12 sierpnia 2019 r. do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo od Prokuratora Regionalnego w Szczecinie w sprawie Arkadiusza K. W treści tego wniosku zawarte jest oświadczenie o cofnięciu wniosku, o wznowienie postępowania – przekazał we wtorek w przesłanej informacji, zespół prasowy Sądu Najwyższego. Jak dodano, "skuteczne cofnięcie wniosku wymaga zgody skazanego".

Obrońca Arkadiusza Kraski, mec. Michał Kałużny powiedział, że nie otrzymał jeszcze takiej informacji i nie zna treści wniosku.

– Jestem bardzo zaskoczony – powiedział. Jak dodał "zgody skazanego na pewno nie będzie". Sam Kraska także stwierdził, że nie otrzymał takiej informacji i nie będzie na razie komentował sprawy. Sprawy na razie nie komentuje także Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Informację o wycofaniu wniosku prokuratury, jako pierwsze podało Radio Zet.

* * *

Na początku lipca, Sąd Najwyższy odroczył sprawę wznowienia postępowania wobec skazanego 18 lat temu na dożywocie Kraski. Sąd zobowiązał prokuraturę do przedstawienia w ciągu miesiąca "jednolitego i wewnętrznie niesprzecznego" stanowiska, co do nowych faktów lub dowodów w tej sprawie.

Wniosek o wznowienie sprawy i – pierwotnie – uniewinnienie Kraski złożyła w marcu 2018 r. Prokuratura Regionalna w Szczecinie. We wniosku tym wskazywano, że podczas śledztwa mogło dojść do popełnienia przestępstwa m.in. preparowania dowodów i mataczenia, co wpłynęło na orzeczenie sądu. Po wpłynięciu wniosku o wznowienie sprawy Kraski, SN na początku maja wstrzymał wykonywanie wyroku z 2001 r. wobec niego, a mężczyzna wyszedł na wolność. Łącznie z okresem aresztu był pozbawiony wolności przez niemal 20 lat. Na początku lipca do SN wpłynęło kolejne pismo prokuratury, w którym zmieniono wniosek ws. Kraski i zwrócono się o wznowienie sprawy oraz przekazanie jej sądowi I instancji do ponownego rozpoznania zamiast uniewinnienia.

Sprawa Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu. Jak pisały media, do zabójstwa w 1999 r. doszło na tle porachunków między grupami przestępczymi – od ran postrzałowych w pobliżu jednej ze szczecińskich stacji benzynowych zginęli Marek C. i Robert S.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szarawy
2019-08-15 19:25:53
Powinien szybko wrócić do Z.K . To jest manipulacja z jego strony.Dobrze że organa ścigania nie dały się nagrać na taką grę z jego strony. To jest zły człowiek.
pozdro
2019-08-14 16:17:46
Drogi czytelniku przecież to ty napisałeś - "Ten człowiek tkwił w środowisku,nie dlatego że ktoś go do tego przymuszał.On trafił w to bandyckie środowisko bo taki wybrał sposób na życie." I dlatego według Ciebie powinien odpowiadać za coś czego nie uczynił. Fajny jesteś. Następne zdanie, a więc "Jego przeszłość kryminalna na kartach życia mu nie ułatwia to fakt,ale aby na nich się znaleźć zapracował na to swoją postawą i tym w jakim środowisku" nadaje się tylko do rozgryzienia przez tak wybitnie mądrych jak ty. Mój interes jest wybitnie prosty, otóż wyobraź sobie że nie mam ochoty składać się choćby na odszkodowanie dla takiego skazanego, tylko dlatego że ktoś odwalił fuszerkę.
@Do pozdro
2019-08-14 14:13:03
@gdybyś o drobinę przeczytał owy wywód ze zrozumieniem zrozumiałbyś co "autor" miał na myśli.Bredzisz coś o patologi i dzielnicy.On ma zarzuty nie z powodu tego że było mu dane mieszkać tu i ówdzie,ale ma zarzuty i został skazany za podwójne zabójstwo jako sprawca-egzekutor.Czaisz różnicę-? czy dalej ciężko z logicznym myśleniem.Zgadzam się,że patologią można nazwać środowisko w jakim ten gość się obracał,to nie wzięło się znikąd.On w tej patologi tkwił po uszy a charakter "tkwienia" w akcie oskarżenia i materiałach sprawy stoi "grupa przestępcza" Czy dalej chcesz tego bronić-? Cytat z PK " Jak dodano, z przeprowadzonej przez prokuraturę analizy wynika, że podjęte ustalenia „nie podważają kluczowych dowodów, które były podstawą wyroku skazującego Arkadiusza Kraskę na dożywotnie więzienie”...." Twoje domysły,spekulacje i fantasmagoria do mnie absolutnie nie przemawia,ale doskonale rozumiem,że masz jakiś interes w tym by brnąć w zaparte i głosić swoją wersję na potrzebę innych działań.
pozdro
2019-08-14 13:33:30
Jeszcze jedno drogi czytelniku. Podnosisz argument jakoby kilka instancji sądowych nie mogło się mylić? W sprawie Komendy też było kilka instancji i patrz Pan, wszyscy się mylili. Jesteś niepoprawnym optymistą jeżeli uważasz że taki Sąd zrobi wszystko co w jego mocy aby wyjaśnić wątpliwości. Dzisiaj już wiemy że w sprawie jest film z monitoringu, na którym widać że strzały oddawane są z mercedesa. Czy któraś z Twoich nieomylnych instancji zainteresowała się tym filmem? Śpieszę się z odpowiedzią, że nic takiego nie miało miejsca. Film przeleżał sobie ok 20 lat w magazynie dowodów w sądzie. Jeżeli chce się szybko zakończyć sprawę to i świadkowie in cogito plączący się w zeznaniach wystarczą. Tylko ludzi szkoda.
pozdro
2019-08-14 13:12:24
Drogi czytelniku, Twoja argumentacja w tej sprawie jest zwyczajnie śmieszna. Gdyby brać ją na poważnie to i na Ciebie znalazłby się parol. Przykładowo wychowujesz się w patologicznej dzielni, gdzie twoi rówieśnicy stronią od życia zgodnego z literą prawa. Co prawda, nikt Ciebie za rękę nie złapał ale przecież spotykasz się z ludźmi którzy łamią prawo. I co też stosujemy rozszerzoną odpowiedzialność? Osadzamy Ciebie w areszcie, a w akcie oskarżenia przypisujemy Tobie czynny które zostały popełnione przez Twoich nieciekawych znajomych z patologicznej dzielni? Następnym razem zastanów się trochę zanim skrobniesz taki wywód. Polecam ponadto życie poza układem wydalniczym pana sędziego.
Cos tu nie gra ?
2019-08-14 11:40:07
Przedtem skazywali... a teraz nagle wg. starej Kasty uniewinniaja !/?
ws.
2019-08-13 22:30:26
nieźle karmią w tym areszcie.
temida
2019-08-13 21:41:36
No tak tzw "krawężnicy" jakoś tę sprawę prowadzili- niech ujawnią te akta może. - to będzie wiadomo o co chodzi i co jest bardziej prawdziwe - o ile się nie mylę to sędzia może dużo na rozprawie, może trzeba było coś zrobić staranniej w procesie w tamtych czasach, to nie było by teraz takich wątpliwości, to chyba jest gdzieś napisane, że sąd musi postępować z należytą starannosćią
Czytelnik
2019-08-13 20:26:56
Ufam bezgranicznie materiałom sprawy.Sprawa była kilka razy wnikliwie analizowana i w żadnej z tych instancji nie podważano sprawstwa.Ten człowiek tkwił w środowisku,nie dlatego że ktoś go do tego przymuszał.On trafił w to bandyckie środowisko bo taki wybrał sposób na życie.Jego przeszłość kryminalna na kartach życia mu nie ułatwia to fakt,ale aby na nich się znaleźć zapracował na to swoją postawą i tym w jakim środowisku tkwił.Zarzut podwójnego zabójstwa to zarzut poważny i Sąd oceniając materiał miał świadomość tego że nie jest to podejrzany o danie komuś w pysk"na bramce" Jeżeli ktoś się orientuje w tamtych czasach i wie czym była i czym zajmowała się mafia pruszkowska,kim był Słowik,Oczko,kim byli,czym się zajmowali to nie ma najmniejszego problemu z tym by zrozumieć jacy ludzie tam trafiali.Osobiście uważam,że kilka instancji co do oceny nie mogło się pomylić.
obserwator
2019-08-13 20:25:34
świetna, mądra decyzja
Ada
2019-08-13 18:07:13
Prezes Sądu Karnego jest też człowiekiem, czy bywał on w Połnocnej Izbie Gospodarczej ?- a tam są też ludzie co mieli nazywając to ogólnie "problemy prawne"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA