Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Spotkanie z żywą historią

Data publikacji: 06 maja 2022 r. 21:22
Ostatnia aktualizacja: 08 maja 2022 r. 00:28
Spotkanie z żywą historią
„Sacrum i profanum szczecińskich cmentarzy" - to temat kolejnego ze spotkań w Środku Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim. Fot. Stowarzyszenie Denkmal Pomorze  

„Porozmawiamy o sferach sacrum i profanum cmentarzy. Reprezentanci Denkmal Pomorze zdradzą, co można odkryć na pozornie nieczynnych, zlikwidowanych nekropoliach" - w ten sposób szczeciński ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zachęca do udziału w kolejnym ze swych spotkań warsztatowych. Tym razem - sobotnim.

„Sacrum i profanum szczecińskich cmentarzy" - to temat najbliższego warsztatu Środka, podczas którego w roli głównych prelegentów wystąpią przedstawiciele stowarzyszenia Denkmal Pomorze.

- Stowarzyszenie rozpoczęło działalność na początku 2020 r. Skupia ludzi pełnych pasji i chęci do działania w obszarze historii miasta i regionu. Ich celem jest odkrywanie i ukazywanie historii ludzi, miejsc, przedmiotów - bohaterów spotkania przybliża Środek. - Pierwszym działaniem organizacji było ocalenie wyprodukowanego w Szczecinie XIX-wiecznego magla - został odrestaurowany i można go oglądać w klubokawiarni prowadzonej przez Monikę i Konrada Szymanik przy ul. Pocztowej 19. Przez kolejne miesiące Denkmal Pomorze działało ku przywracaniu pamięci kilku szczecińskich cmentarzy, m.in. w Kluczu i Żydowcach. Dużym sukcesem stowarzyszenia było odnalezienie miejsca pochówku znanego szczecińskiego filantropa Johannesa Quistorpa i jego syna Martina. Jak się później okazało, na cmentarzu w ośrodku Betania przy ul. Wawrzyniaka, spoczywa także reszta najbliższej rodziny Quistorpów. W bieżącym roku wypada 200. rocznica urodzin Johannesa Quistorpa, więc stowarzyszenie zabiega, aby owe obchody odbiły się szerokim echem.

Spotkanie w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim (ul. Królowej Jadwigi 43/U1) zostało zaplanowane na najbliższą sobotę (7 maja). Rozpocznie się o godz. 11.

- Jeśli chcesz lepiej poznać działania pasjonatów, którzy ratują zapomniane elementy lokalnego dziedzictwa materialnego i przywracają pamięć o niematerialnym, zobaczyć miejską przestrzeń ich oczami i podpytać o kwestie, które cię nurtują - weź udział w spotkaniu Denkmal Pomorze - do udziału w wydarzeniu zachęcają jego organizatorzy, dodając: „Teorię przekujemy w praktykę, bo część spotkania odbędzie się w terenie, gdzie zobaczymy, jak przestrzeń pewnego parku przeobrażała się z cmentarza w obecny kształt. Uczestnicy mogą liczyć na ciekawostki - reprezentanci stowarzyszenia nie zawiodą!"

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Jednak liczba miejsc ograniczona. Obowiązują więc zapisy przez formularz dostępny na stronie: bit.ly/sacrumiprofanum.

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Helikopter z Misia
2022-05-07 22:12:13
Problem w tym że wielu Polakom (i nie tylko) odmawiali tego samego prawa... tym się właśnie od nich różnimy przy czym ciekawi mnie dlaczego Polacy muszą płacić za groby swoich bliskich a Niemcy już nie... może mi to wyjaśnisz ptysiu ze śmigłowca...?
Dawid
2022-05-07 19:30:24
Sacrum to pamięć o ofiarach nacjonalizmu germańskiego
Helikopter z Misia
2022-05-07 10:23:09
spokojnie, leżą w poświęconej ziemi i należy im się szacunek.
PP
2022-05-07 09:54:06
Autorem zdjęcia nr 1 3 i 4 była Katarzyna Bogdańska a nie Denkmal Pomorze.
Trzymamy straż!
2022-05-06 23:15:13
Ani cmentarze nie były szczecińskie, ani filantrop nie był szczeciński. Wszystko było stettiner. V kolumna o tym nie wie czy udaje, że nie wie?
germanofile
2022-05-06 23:09:46
z ich polonofobią...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA