Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Spotkanie skarbników miast w Szczecinie. Podwyżki albo cięcia

Data publikacji: 2022-08-19 13:47
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-21 10:52
Spotkanie skarbników miast w Szczecinie. Podwyżki albo cięcia
Jeśli nic się nie zmieni, podwyżki będą nieuniknione - twierdza skarbnicy miast. Fot. Tomasz TOKARZEWSKI  

Nadchodzą trudne czasy i mieszkańcy muszą liczyć się z drastycznymi podwyżkami, albo mniejszą liczbą inwestycji - skarbnicy miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich nie pozostawiają złudzeń. Cała nadzieja w tym, że uda się wprowadzić zmiany zaproponowane w lipcu przez największe samorządy. Na początku września pakietem projektów ustaw mają się zając senackie komisje.

Skarbnicy miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich spotkali się na specjalnym seminarium w Szczecinie. Samorządowcy wskazują, że jeszcze nie jest za późno i można zminimalizować negatywne skutki inflacji oraz zmian w przepisach podatkowych. Rozwiązaniem jest wprowadzenie pakietu ustaw ratunkowych, czyli Sanacja Finansów Państwa Polskiego. 

- Stabilizacja systemu podatkowego praktycznie nie istnieje. Brak pełnej rekompensaty w obszarze wpływów z podatku PIT spowoduje, że wszystko odbije się na naszych mieszkańcach – mówi Krzysztof Mączkowski, przewodniczący Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich. - Tymczasem jesteśmy w bardzo trudnym momencie. Rozpoczynamy prace nad projektami budżetów miast na 2023 r. Zmiany podatkowe wprowadzane w ciągu roku i rosnąca inflacja sprawiają, że ciężko jest cokolwiek oszacować i zaplanować.

Znaczącą częścią budżetów, wynoszącą ok. 25 proc., są wpływy z podatku od osób fizycznych, czyli PIT. Te wpływy drastycznie zmalały właśnie m.in. przez zmiany podatkowe wprowadzone w trakcie trwającego roku budżetowego. W takiej sytuacji ciężko jest zaplanować wydatki bieżące, czyli np. na transport zbiorowy, gospodarkę komunalną, nie znając wysokości wpływów.

Skarbnicy podkreślają, że w obliczu zmian w systemie podatkowym niezbędne jest podjęcie tematu głębokich reform mechanizmów finansowania samorządów. Natychmiastowe uzdrowienie finansów państwa to konieczność. W przeciwnym wypadku czeka nas niemożność właściwej realizacji zadań własnych gmin ze względu na wyraźny spadek dochodów własnych bieżących. Oznacza to np. cięcia w komunikacji miejskiej, mniej remontów i inwestycji, mniej wydarzeń kulturalnych, obniżenie dotacji klubom i stowarzyszeniom, nieoświetlanie ulic i parków. Mniejsze wpływy z PIT to również spadek lub wręcz wstrzymanie nakładów inwestycyjnych, z uwagi na wyraźny spadek dochodów własnych.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 22.08.2022 r.

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wiesia
2022-08-21 10:45:51
Ciągle ogłaszają że mają za mało pieniędzy ale na rózne pierdoly typu gala Fryderyków, in vitro, elegiebete i tranzycje czy nieudane inwestycje to pieniadze aż fruwają. Kosztem komunikacji miejskiej gdzie jest najważniejszy pasażer i kierowca
Mnie interesuje
2022-08-20 19:26:38
Czy samorządy wezmą na siebie zadłużenie Polski i będą je spłacać a jeśli tak to wg jakiego klucza? Np stopnia inwestycji?
Nie tędy droga
2022-08-20 14:04:13
Każdy po kolei kryzys, choćby ostatni odrzański pokazuje, że samorządy się nie sprawdzają. Są słabe w praktycznym działaniu, a za to mocne w politykowaniu. Myślę, że już pora na ograniczenie ich roli do spraw stricte administracyjnych na podległym terenem i obniżenie apetytu finansowego. W przeciwnym razie ci rozbrykani "samorządowcy" doprowadzą w końcu do wprowadzenia podatku katastralnego (jako dochodu własnego), czego konsekwencją będzie wywłaszczenie Polaków z nieruchomości.
Obudzony FIGO
2022-08-20 09:17:55
Mimo ,że jestem na emigracji to czasami w Szczecinie bywam .Spotykam swoich Lemingów , których w rodzinie mam od zarypania .Kiedyś byłem ich mentorem : najpierw lewicowy komuch od urodzenia , potem zliberalizowany Tuskowiec , jak idiota Miler z Kwachem mając pełnię władzy nie zrobili nic poza ochroną SB-ecji , by ich interesy dobrze się miały. Tusk osobiście poznany okazał się zakamuflowanym pustakiem .Leń śmierdzący, chciałby wszystkich ustawiać aby mu piłeczkę do strzału wystawiali . W życiu
Te Skarbniki
2022-08-20 09:10:27
to takie "dej pińcetplus". Gdy Kaczyści "deją" to PO_jebsi wydają na.... Wyliczyć? PO_nadto; - ręka, która daje jest wyżej niż ta co bierze.
durnie trzaskowskieg
2022-08-20 08:28:08
trzaskowski do swoich durni jako prezydent miasta mówi że ma mniejsze wpływy bo pis obnizył pit ale jako vicek PO, mówi że pis podwyzsza podatki. Jednocześnie domaga się jako członek unii wraz z innymi włodarzami z PO i hołowni żeby pis nie ograniczał ich w podatkach lokalnych i np żeby mogli pobierać podatek od nieruch. bez ograniczeń . W tej sprzeczności tylko durnie to popierają.
FIGO c.d
2022-08-20 01:11:34
Leszczyna : PO pokaże program po wyborach!?? . Ciągnij się niedojrzała purchawko .Kota w worku już nie jeden kupił w życiu codziennym ! Kłamców co przed wyborami obiecali , a PO wyborach wydymali już poznaliśmy .Nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody .Jak " ktoś ma cienko " w portkach ,to mu i viagra nie wiele zmienia ! Po co mi wciskasz alufelgi na siłę , widziałem jak przed chwilą malowałeś złom alusprayem ! Nie da się ! Bełkot dotarł do Ciebie ! Nie ? W wojsku kapral już by Cię gonił !
FIGO c.d
2022-08-20 01:00:04
Po trzydziestu latach ogólnie ludzie mają doświadczenie . Widzą i oceniają co było dobre , a co złe .Społeczeństwo jest podzielone , ale demokracja nie zabrania głosować durniom i nie głosować ludziom marginesu . Polityków widać jak na świeczniku ! .Kłamca Tusk i jego wyznawcy, już nie zamydlą oczu trzeźwo myślącym .SLD, Lewica, jacyś k..a Zieloni , p...na Agrounia niech się nie pchają do władzy , bo złodziei przy korycie nie brakuje i bez nich ! PIS nie jest doskonały, wiadomo ! Co lepszego ?
FIGO
2022-08-20 00:41:38
Posłuchaj bełkotu wypierdku Tuska . Morawiecki widząc , że Polacy w milionach osób pracują na rzecz inostrannych podmiotów gospodarczych podniósł płacę minimalną i już ma większe przychody do budżetu i do ZUS-u .Da się ?! Da się ! Pseudobiznesmen , który płacił Polakom 5,- /godz. niech idzie na drzewo i nie " psuje interesów " innym polskim przedsiębiorcom , wpieprzając się w przetargi ,by potem wszystkich dookoła okraść. Kto " wydoił " Gryfię , PŻM i inne zakłady jak nie rodzime " jemioły " ?
@To oznacza
2022-08-19 20:26:44
A dlaczego mniej pieniędzy skoro tak wielu podatników którzy skorzystają i będą mieli więcej pieniędzy mieszka w dużych miastach? Ja naprawdę nie rozumiem tej histerii samorządu w której pieniądze w budżecue centralnym są marnowane i marnowane u podatników w kieszeni a jedyne miejsce gdzie się nie marnują to samorząd. Stadion kosztował Szczecin 400mln a porównywalne obiekty w innych miastach 200mln.... Może to nie tak że pieniędzy nie ma może są po prostu źle wydawane?
@FIGO
2022-08-19 20:13:06
Czas na tłumaczenie bełkotu. Czekamy.
Tomasz
2022-08-19 19:54:18
Do Pana o nicku Rozum , czy Pan jest od putina? Chce Pan aby dalej polskie statki musiały pytac sie mordercy putina czy moga na Baltyk wypłynąć? Szokujace ze sa tacy ludzie jak Pan!
Darek
2022-08-19 19:04:24
Do " Rozum" Jak PO dojdzie do władzy to wybiją nam z głowy obwodnicę zachodnią, tunel na polecenie zachodniego sąsiada zasypią, likwidację przemysłu bo nie może być miasto konkurencją np. Rostoku.
Bogdan
2022-08-19 18:58:02
Pamiętajmy że dużymi miastami samorządy są pod kontrolą czyli rządzi towarzystwo z PO. Jak nie potrafią to niech odejdą. Z nimi to tylko zwijanie gospodarki albo podwyżki.
Ludnosc
2022-08-19 15:32:19
Skarbnicy zrobilibsobie wycievzke na imprezke ZAGLE 22 ? Zadam rozliczenia kosztow tego PO zlodu na radzie miadta Z jedniej strony kwiczyciy Pano o pieniadze od rzadu z drugiej wydaje Pano zgode na kolejne igrzyska i imprezki. Ta jest bardziej skromna ale drozsza niz Dni Morza za komuny
Podatnik
2022-08-19 15:14:38
Zlot czarownic na koszt podatnika, zPani nie pamieta jak Pan Stanislaw wymuszal na radnych zgody na dalsze kredyty Sa nagrania z sesji. Samorzad to narnotrasrwo .Ulice rozkopywane bez sensu Jana Pawla 2 juz w poprawkach, hirror na W.Polsliego .Wydacie wexystkievcudze pieniadze.Kiedy skreslicie wydatki na ochrone prezydenta ?
Rozum
2022-08-19 15:10:16
Zamiast idiotycznej decyzji przekopu Mierzei Wislanej za 2 miliardy zl która służyć będzie głównie dla zaglowek i jachtów to powinni dostosować i przenieść infrasuktore przeprawy promowej z Swinoujscia do Polic ok Święta Bardo dalej do Goleniowa po oddaniu tunelu w Świnoujściu, co by odciazylo Szczecin. Nie wspominając o obwodnicy zachodniej Szczecina, która już powinna funkcionowac a nie być dopiero w planach.
@Figo
2022-08-19 14:53:50
Ostatni nowy Polonez w moim miasteczku to mój. Śmiali się ze mnie że lepszy zachodni szrot niż polskie badziewie. Produkowaliśmy podzespoły do Ursusa do Jelcza itp. Jak zapytałem się ich z czego będą żyli jak nikt nie kupi ich wyrobów bo polskie firmy padną to mnie obśmiali. Firmę zamknął syndyk kilka lat później. Zapytaj się polskiego rolnika czego nie kupował za dopłaty Ursusa ani Bizona, to cię obsmieje. Więc się nie dziw że tamto wszystko padło.
To oznacza
2022-08-19 14:51:05
Mniej pieniędzy na duże miasta bo przecież nie tam mieszka nasz elektorat.
Czy to oznacza
2022-08-19 14:22:51
Mniej pieniędzy na lewackie ideologię i deprawację młodzieży? Czy to oznacza że zagraniczne (zachodnioeuropejskie) firmy mniej się nachapią? Czy to oznacza że samorządy zaczną szanować pieniądze podatników i zmniejszy się skala marnotrawstwa? Obawiam się że nic z tego...
FIGO c.d.
2022-08-19 14:13:37
Indianie w dawnej Ameryce po wypiciu Whisky przywiezionej przez Angoli i Hiszpanów oddawali naszyjniki ze złota , obroże ,i inne cenne rzeczy . Polska zachłyśnięta UE, podobna w swym działaniu do Indian . Za pieniądze na miękkie programy wyhodowała całe rzesze durniów tęskniących za rozumem .Polikwidowali dochodowy przemysł, bo był konkurencją dla Niemców i Francuzów. Praca nawet dobrze płatna w korporacjach dla nerdów , którzy zamiast tworzyć na polskie potrzeby " ćwiczą dyńkę " dla Kapi
Lila
2022-08-19 14:13:10
Cięcia w komunikacji miejskiej?? A może wystarczy rezygnacja z przejazdów limuzynami przez władze miasta? Może czas zrezygnować z ochrony prezydenta, którego bardzo serdecznie zapraszam właśnie do przejazdów komunikacją miejską - szkoda, że nie w czasie upałów, bo miło by było pogawędzić z nim na przystanku, którego nie osłaniają żadne drzewa, a później przejechać się tramwajem bez klimatyzacji, o ile by przyjechał, bo przez te już wprowadzone cięcia, można się nieźle zaskoczyć.
jg729
2022-08-19 14:11:46
Czyli według PO, bo to oni rządzą dużymi miastami, ludziom trzeba dowalić podatki, że im gały wyjdą, a włodarze będą mieli z czego częstować się i wymyślać kolejne samorządowe głupoty ku chwale samym sobie. Bardzo ciekawe.
rybka
2022-08-19 14:04:34
Reforma mechanizmów finansowania samorządów reformą ale czy nie przydałaby się reforma kosztów-wydatków samorządów?
FIGO
2022-08-19 14:02:59
Wsadźcie łapy do pustego nocnika !Dzięki głupiej opozycji i " wszechmocnego " Tuska zobaczycie kasę jak świnia niebo ! Niemcy i tak niechętnie finansowali Polskę, a jak już to tak, aby 85% wracało do niemieckich przedsiębiorstw. Głupole pieniądze, z funduszu spójności wydawali na ewidentne głupoty . Przyszedł rząd PIS i zamknął kurek na idiotyzmy ! Czym był program: "Czas na zmianę , zmiana na czas " ? . Krótko : pojedli, popili , a judasz został. Wielu tęskni za łatwym groszem i czeka na PO !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA