Piątek 19 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Spotkanie regionów granicznych

Data publikacji: 2019-07-12 17:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-12 17:17
Spotkanie regionów granicznych
 

W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie spotkał się w piątek (12 lipca) Komitet Wykonawczy Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych (SERG). Obrady prowadził sekretarz generalny stowarzyszenia Martin Guillermo Ramirez, pochodzący z hiszpańskiej Estemadury.

W dyskusji wskazywano m.in. na konieczność silniejszej reprezentacji regionów granicznych w ciałach decydenckich Unii Europejskiej. Przyjęto wniosek, aby nieformalną grupę ds. współpracy transgranicznej, działającą przy Parlamencie Europejskim, przekształcić w grupę sformalizowaną, co zasadniczo zwiększyłoby jej znaczenie. Z niepokojem mówiono o tym, że coraz częściej kraje członkowskie UE stawiają w gremiach unijnych swoje partykularne interesy ponad interesy wspólne, co było u podstaw integracji europejskiej.

Jens Gaabe, były sekretarz generalny SERG, mówił o ważnej roli Euroregionu Pomerania w działalności stowarzyszenia.

W czwartek przedstawiciele SERG z  Martinem Guillermo Ramirezem uczestniczyli we wspólnym posiedzeniu zarządów stowarzyszeń, tworzących Euroregion Pomerania. Prowadzili je prezydenci euroregionu – Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina, i Alexander Badrow, nadburmistrz Stralsundu. Postanowiono przygotowywać dokumenty, niezbędne do przekształcenia euroregionu w Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej.

W przyszłym roku Euroregion Pomerania będzie obchodził 25-lecia istnienia. Jednym z głównych punktów jubileuszu ma być podpisanie znowelizowanej polsko-niemieckiej umowy euroregionalnej, dostosowanej do współczesnych czasów.

(b.t.)

Na zdjęciu: Uczestnicy szczecińskich obrad Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych

Fot. Bogdan TWARDOCHLEB

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA