Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Spotkają się rodziny z dziećmi dotkniętymi cukrzycą. Bo razem raźniej i łatwiej

Data publikacji: 2022-05-28 06:48
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-28 08:29
Spotkają się rodziny z dziećmi dotkniętymi cukrzycą. Bo razem raźniej i łatwiej
 

Dzieci chorujące na cukrzycę oraz ich rodziny spotkają się w Szczecinie na imprezie organizowanej specjalnie dla nich. Do tej pory doświadczeniami wymieniali się w grupie wsparcia założonej na Facebooku. Od 28 maja - bo na ten dzień zaplanowano to spotkanie - będą to mogli robić także w bezpośrednich rozmowach. Ta inauguracja wspólnych spotkań odbędzie się pod pretekstem Dnia Dziecka. To będzie „Słodki Dzień Dziecka”. 

- Teraz w końcu będziemy mogli się poznać na żywo, wymienić doświadczeniami, określić jakie są potrzeby w kierunku dalszych działań na rzecz dzieci z cukrzycą typu 1 w naszym województwie - informują organizatorzy. - Chcemy, aby nasza społeczność poznała się, zintegrowała, zmobilizowała do działań dla naszych dzieci. Poza tym ważne jest, żeby dzieci i młodzież z cukrzycą zobaczyły, że chociaż życie z cukrzycą nie jest łatwe, to nie są z chorobą sami, że inni też zmagają się na co dzień z tą podstępną chorobą. Chcielibyśmy integrować nasze diabetologiczne środowisko ze środowiskiem lokalnym, edukować, przełamywać stereotypy. Liczymy na to, że razem będzie nam raźniej i łatwiej wspierać się oraz podejmować działania na rzecz naszych słodkich dzieci.

Organizatorzy zwracają uwagę, że na cukrzycę typu 1 chorują już niemowlaki i kilkuletnie dzieci. To choroba metaboliczna, charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, spowodowanym uszkodzeniem trzustki. Zachorowanie nie ma związku z wagą, dietą ani z trybem życia. Jest to choroba nieuleczalna, ale można z nią żyć i cieszyć się zdrowiem, po warunkiem że codziennie dokonuje się wielokrotnych pomiarów glikemii i podaje insulinę w postaci zastrzyków lub dzięki pompie insulinowej. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do groźnych powikłań. Choroba ta narzuca konieczność codziennej, systematycznej pracy, żeby poziom cukru we krwi był bezpieczny dla zdrowia.

28 maja 2022 roku, w sobotę, od godziny 11 do 16, na terenie kompleksu basenowo-rekreacyjnego Arkonka odbędzie się „Słodki Dzień Dziecka”, czyli piknik sportowo-rekreacyjny dla dzieci z cukrzycą i ich rodzin. Impreza ma charakter zamknięty, obowiązywały na nią zapisy online. W programie: zabawy integracyjne, zabawy sportowe, dmuchańce dla dzieci, poczęstunek dla uczestników. Wydarzenie odbędzie się dzięki wsparciu Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą z Warszawy, we współpracy z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Klinicznym Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Honorowy patronat nad nią objęli także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydent Miasta Szczecin. A patronem medialnym został „Kurier Szczeciński”.

Jeśli ktoś nie zdążył się zapisać na tę imprezę, może jeszcze zapytać o wolne miejsca w Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą (np. przez stronę na Facebooku).

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA