środa, 21 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Spór o orła bez korony na pomniku w Mirosławcu

Spór o orła bez korony na pomniku w Mirosławcu

Spór o orła bez korony na pomniku w Mirosławcu
Data publikacji: 2018-09-14 19:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-24 09:50
Wywietleń: 834 351101

Instytut Pamięci Narodowej domaga się usunięcia pomnika w Mirosławcu. Zdaniem IPN-u monument przedstawiający dwa grunwaldzkie miecze, na których zawieszone jest godło Polski z orłem bez korony. To symbol związany z władzą komunistów w Polsce.

IPN stoi na stanowisku, że pomnik, o którym mowa jest wytworem sił „prosowieckich”. Innego zdania jest jednak burmistrz Mirosławca, który zbiera podpisy mieszkańców, by pomnik po lekkiej korekcie – pozostał. Chodzi o koronę na głowie orła.

Zastrzeżenia IPN-u do pomnika dotyczą głównie jego komunistycznego rodowodu, jak również dużego podobieństwa do PRL-owskiego odznaczenia „Krzyża Grunwaldu”. Burmistrz Piotr Pawlik, który w sprawie pomnika zamierza interweniować u wojewody zachodniopomorskiego uważa, że podobieństwo do Krzyża Grunwaldu jest niewielkie i ogranicza się tylko do dwóch mieczy. Pomnik w Mirosławcu to jednak coś więcej: składa się także z godła z orłem i napisu „Wał Pomorski” oraz „Mirosławiec” i symbolizuje walki o Wał Pomorski.

– Próba uzasadnienia, że jest to propagowanie komunizmu, bo przypomina komunistyczne odznaczenie – jest zupełnie nieudana. Żeby zatrzymać procedurę usuwania pomnika, gotowi jesteśmy ukoronować orła – powiedział nam Piotr Pawlik.

(r.c.)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: ze stanowiskiem IPN-u ws. pomnika nie zgadza się burmistrz Mirosławca Piotr Pawlik.

 

Komentarze

Konrad
Wprowadzić pomnik do rejestru zabytków.Szacunek dla p.burmistrza za zdroworozsądkowe podejście.
2018-09-15 18:44:34
tylko pytam...
Dlaczego ORŁY na szczecińskich JASNYCH BŁONIACH są z gołymi głowami??? Czy w Szczecinie rządzi inny IPN? Co te orły robią ja Jasnych Błoniach, nie obrażają JP2??? tylko pytam...
2018-09-15 12:28:56
SromotnikBezwstydny
Na Gmachu Państwowego URZĘDU CELNEGO w wojewódzkim SZCZECINIE -tuż przy Moście Długim i Bulwarach orzeł nie ma korony od lat.Pisałem o tym również w Kurierze.Odpowiedż była w stylu: to jest tradycyjna figura historyczna.... Czy MIROSŁAWIEC, to inna historia , inne województwo,inna Polska???
2018-09-15 11:52:34
Orzel
Tak trzymać Panie burmistrzu.
2018-09-15 11:21:26
sm
Kogoś zdrowo pogięło w tym IPN. Niedługo nie będziemy mogli oglądać "Krzyżaków", ze względu na te miecze. Wałczanie, nie dajcie się pomiatać głupcom. Historia, to historia.
2018-09-15 10:42:48
Alek
Gorący apel do IPN!!! Zburzyć grobowce królów piastowskich.Tam są orły bez korony!!!
2018-09-15 10:12:17
polowanie na czarownicę
To z nudów tym z IPN-u wali szajba. "Co by tu jeszcze spieprzyć" (zburzyć!) jak śpiewał w. Młynarski.
2018-09-15 07:28:26
JanX
Z tą Hutą to dobre. Nich Instytut Pisowskiej Neopropagandy najpierw zburzy Pałac Kultury. Obsesja to choroba niestety dożywotnia.
2018-09-14 23:14:48
przeciw dyktaturze
Rozwiązać IPN. Przecież to pisowska jaczejka, narzucająca społeczeństwu jak ma myśleć. Na każdym kroku wprowadzają kult jednostki Jarosława Kaczyńskiego.
2018-09-14 22:22:55
erka
Proponuję wyburzyć dzielnicę Krakowa - Nową Hutę.
2018-09-14 22:12:58
ALON
IPN powinien zmienic nazwe na INSTYTUT PROPAGANDY NARODOWEJ. Swoja droga, niech urzednicy z IPN zabiara sie do jakiejs porzadnej roboty np. kopania rowow, naprawy drog, sprzatania ulic. Praca na swiezym powietrzu dobrze im zrobi.
2018-09-14 21:52:23
Jakób
Były takie okresy w historii Polski, że orzeł nie nosił korony. Jednym z takich okresów była kampania Wojska Polskiego, które w 1945 przyszło wraz z Armią Czerwoną i brało udział w walkach o Wał Pomorski. Przypinanie tym żołnierzom korony do orzełków byłoby zafałszowaniem historii. Co IPN-owi przeszkadza symbol orła bez korony? Przecież taki był na czapkach żołnierzy, którzy ginęli tu podczas walk? Może niedługo będą negować, że to byli Polacy? Czy po to powstał IPN, żeby fałszować historię? Obsesja wyszukiwania wszędzie symboli komunizmu wyparła resztki zdrowego rozsądku?
2018-09-14 21:40:32
Wszystko jasne
Grunwaldzkie miecze uderzają w PiS
2018-09-14 21:17:15
obywatel
Widać od razu że Burmistrz nie reaguje na symbole komunistyczne. Oby jak najmniej takich burmistrzów w Polsce !
2018-09-14 19:54:49