piątek, 19 października 2018.
Strona główna > Kraj > „Nergal” uniewinniony ws. znieważenia godła Polski

„Nergal” uniewinniony ws. znieważenia godła Polski

„Nergal” uniewinniony ws. znieważenia godła Polski
Data publikacji: 2018-04-16 11:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-17 22:33
Wywietleń: 1106 323052

Sąd Okręgowy uniewinnił w poniedziałek (16 kwietnia) lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. "Nergal", oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna". Wyrok nie jest prawomocny.

Prokurator żądał dla Darskiego kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. zł grzywny, a obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie.

Trasę zespołu Behemoth pt. "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała – m.in. na plakatach i w internecie – grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

– Użyty znak nie jest godłem RP w myśl przepisów prawa, gdyż nie posiada korony – mówił w poniedziałek sędzia Marek Kapała w uzasadnieniu wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku. Tak jak, nie każde spowodowanie śmierci jest morderstwem, tak nie każdy rysunek, na którym wykorzystano symbole w sposób niewłaściwy czy też nawet nieakceptowany, stanowi przestępstwo znieważenia tego symbolu.

Adam Darski napisał na swoim profilu na Facebooku, że cieszy się z takiego werdyktu.

 

Sąd uniewinnił także dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Darskiego stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który – również na prośbę "Nergala" – rozpowszechnił grafikę w internecie.

(pap)

Fot. PAP/Adam Warżawa 

Komentarze

Pikuś
A jakiś nawiedzony pisowiec trzymał białego orła z Kaczyńskim w centrum godła, stojąc przy schodach do nieba. Czy to było normalne?
2018-04-17 22:33:29
Czyli ze...
Nic nowego i w Lewackiej Muzyce...??
2018-04-16 23:28:13
PL
Skoro polską flagę wbijano w odchody, w telewizyjnym talk-show, to wszelkie granice plugastwa zostały już przekroczone i nic już nie zdziwi. Szkoda, że sądy też już zobojętniały i nie ma jednoznacznego poczucia patriotyzmu i obrony barw Polski.
2018-04-16 12:21:38

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
8
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy