czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spojrzenie w przyszłość narodu

Spojrzenie w przyszłość narodu

Spojrzenie w przyszłość narodu
Data publikacji: 2017-11-30 17:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:57
Wywietleń: 1416 303260

Środowiska patriotyczne zawiązały Społeczny Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, który ma zorganizować 11 listopada przyszłego roku marsz obudowany innymi imprezami. Komitet zaprasza do współpracy wszystkich chętnych.

– Przyszłoroczne obchody będą dla nas wyjątkowe – opowiadał przewodniczący komitetu Grzegorz Kozak. – W tym roku zorganizowaliśmy już siódmy marsz niepodległości, w przyszłym – będzie ten najbardziej okazały i wyjątkowy. Chcemy do tych społecznych oddolnych obchodów dołączyć różne środowiska – wojsko, harcerzy. Ten marsz – największy na Pomorzu Zachodnim – ma być biało-czerwony. To wydarzenie apolityczne. Szło z nami wielu weteranów podziemia niepodległościowego.

Jednym z nich był major Zbigniew Piasecki, pseudonim „Czekolada”, kombatant powstania warszawskiego. Odwołał się do świętowania 11 listopada, które zapamiętał z dzieciństwa.

– Mieszkałem w niedużym miasteczku na Kresach, w którym był garnizon wojskowy – wspominał. – Zawsze były defilady. Zapamiętałem dobrze taką defiladę z 1938 roku. Najpierw maszerował batalion piechoty z 11. Korpusu Ochrony Pogranicza, potem ułani na koniach z 18. Pułku, na końcu szły drużyny harcerskie. Miasto było pięknie udekorowane flagami, odbywały się koncerty wojskowej orkiestry, były zawody konne. W czasie wojny ten dzień także obchodzono uroczyście, ale w milczeniu. Byłem w Warszawie, przyjęli mnie do Szarych Szeregów. Dzień przed 11 listopada mieliśmy za zadanie rozrzucać ulotki mające pocieszać społeczeństwo, że polscy żołnierze walczą na wszystkich frontach.

Ks. Tomasz Kancelarczyk z Fundacji Małych Stópek ocenił, że obchody w 2018 roku będą kumulacją dotychczasowych wydarzeń takich jak marsze niepodległości, marsze żołnierzy wyklętych czy wyjazdy szczecinian na pogrzeby „Inki” i „Zagończyka” w Gdańsku.

– To zwieńczenie naszej działalności patriotycznej, ale także sięgnięcie do historii, sto lat wstecz, do tego, co wydarzyło się pod zaborami, ale i wcześniej, do tego, co było powodem takiego stanu rzeczy w naszej ojczyźnie – dodawał. – Myślę, że te uroczystości będą także wielkim spojrzeniem w przyszłość naszego narodu.

Robert Rusinek, przedstawiciel kibiców Pogoni Szczecin, zadeklarował, że na przyszłoroczny marsz zbierze jak największą grupę kibiców – ze Szczecina i z Pomorza Zachodniego.

Krzysztof Rudzki, rzecznik komitetu, poinformował, że w Szczecinie działa także komitet budowy pomnika na stulecie wolności – jego koncepcja zakłada, że nie będzie uczczony jeden ojciec niepodległości, ale wiele osób, które przyczyniły się do powrotu Polski na mapę Europy. Miałby stanąć w przestrzeni publicznej, na pewno nie na Cmentarzu Centralnym. Krzysztof Rudzki mówił też, że liczy na ściślejszą współpracę z władzami miasta i regionu.

Do komitetu można zgłosić się poprzez kontakt z PŚP pod adresem: Porozumienie Środowisk Patriotycznych, al. Powstańców Wielkopolskich 75/10, 70-110 Szczecin. Z dopiskiem: Komitet 100. rocznicy. ©℗

Alan Sasinowski

Na zdjęciu: O przyszłorocznych obchodach stulecia niepodległości opowiadali (od lewej): ks. Tomasz Kancelarczyk, Robert Rusinek, major Zbigniew Piasecki, Grzegorz Kozak oraz Krzysztof Rudzki.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

SromotnikBezwstydny
Mam podobne pytania co i Jakób. Co to za "środowiska patriotyczne"??? Czy to ci nazi-kibole z opaskami na rękawach? Czy to ci krzykacze: "Szli krzycząc: „Polska! Polska!” – wtem jednego razu Chcąc krzyczeć zapomnieli na ustach wyrazu; Pewni jednak, że Pan Bóg do synów się przyzna, Szli dalej krzycząc: „Boże! ojczyzna! ojczyzna”. Wtem Bóg z mojżeszowego wychylił się krzaka, Spojrzał na te krzyczące i zapytał: „Jaka?” /J.Słowacki/
2017-12-01 18:17:22
Jakób
@ Do... Jakob-a. Czyli idąc tokiem rozumowania PiS-u to 72% społeczeństwa, bo tyle procent nie głosowało w 2015 na Prezesa i Sektę. Wg was kto nie jest za PiS to lewactwo, kodziarstwo itp. podobny element, który trzeba zgnoić. A propos: jeżeli z ciebie taki patriot(k)a, to dlaczego nie używasz w komentarzu polskich czcionek?
2017-12-01 16:39:50
Polakkatolik
ja wywieszę biało czerwona razem z unijną,
2017-12-01 07:34:28
Do... Jakob-a
Z tymi pytaniami zwroc sie wpierw do Calego Lewactwa... bys ewentualnie za rok - wszystko lepiej "zrozumial"...??
2017-12-01 00:06:40
Za rok.
11 listopada 2018 roku . Będzie pięknie i biało - czerwono. I miejmy nadzieję , że wielu szczecinian wywiesi biało - czerwone flagi na balkonach i za oknami. Ostatnio tych flag było dramatycznie mało. To przypadek czy coś poważniejszego ?
2017-11-30 22:02:01
Jakób
Zastanawia mnie określenie "środowiska patriotyczne". Jakie kryteria obowiązują, żeby zostać patriotą? Czy wystarczy, że sam się tak nazwę i raz w roku pójdę w marszu krzycząc "my chcemy Boga"? A w pozostałe dni nie będę płacił podatków, wyrzucał śmieci do lasu, łamał przepisy ruchu drogowego. I czy można być patriotą krytykując PiS?
2017-11-30 20:02:47
Dodaj
Może jakaś ustaweczka po drodze do Wawy
2017-11-30 18:39:27
Pol
Czy kryterium białej rasy obowiązuje?
2017-11-30 18:30:28

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie