Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Spłonął zabytkowy dwór [FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 08:56
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Spłonął zabytkowy dwór
 

Potężny pożar, który wybuchł we wtorek nad ranem strawił zabytkowy, XIX - wieczny dwór w Miłachowie pod Kamieniem Pomorskim. Z żywiołem walczyło szesnaście zastępów straży. Na szczęście mieszkają w obiekcie kobieta uszła z życiem.

Jak informuje mł. kpt. Michał Wiaderski z Państwowej Straży Pożarne w Kamieniu Pomorskim, budynek dworu nadaje się w tej chwili tylko do rozbiórki. Ogień zauważono około trzeciej nad ranem. Szesnaście zastępów straży walczyło z żywiołem przez kilkanaście godzin. Akcję utrudniała niska temperatura. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną pożaru mógł być niewłaściwie rozpalony kominek.

W XIX - wiecznym obiekcie mieszkała jedna osoba. Była właścicielka dworu, która straciła majątek po licytacji komorniczej. Kobieta w zamian za opiekę nad budynkiem i rozległym ogrodem okalającym dwór pomieszkiwała w jednym z pokoi. Na szczęście nie ucierpiała w trakcie pożaru, a obecnie znajduje się pod opieką gminy.

– To niewątpliwie ogromna strata dla mieszkańców i dziedzictwa historycznego regionu. Spłonął ostatni dwór w naszym regionie. Spotkał go podobny los jak dwór we Wrzosowie. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Z tego co już widziałem, jest on nie do odratowania. Został zniszczony całkowicie, przy tej temperaturze, również pozostałe mury popękają - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

mada

 

Wcześniejsza informacja

Spłonął zabytkowy dwór w Miłachowie w powiecie kamieńskim. Pożar 19-wiecznego zabytku gasiło 17 zastępów strażackich z pobliskich miejscowości. 

Pożar wybuchł we wtorek po godzinie 3 w nocy. Prawdopodobnym źródłem ognia było mieszkanie znajdujące się w dworze. Ewakuowano jedną osobą, którą okazała się niepełnosprawna ruchowo kobieta. 

Strażacy mieli problemy z wodą do gaszenia, z powodu silnego mrozu na początku akcji zamarzły im pompy. Sytuacja została jednak szybko opanowana.

Aktualnie strażacy kontrolują już sytuację, trwa dogaszanie potencjalnych ognisk ognia. (b)

Fot.: zrzut ekranu (kamieńskie INFO)

Film: Kamieńskie INFO

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA