piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spłonął zabytkowy dwór

Spłonął zabytkowy dwór [FILM] (akt. 1)

Spłonął zabytkowy dwór
Data publikacji: 2016-01-05 08:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 923 87348

Potężny pożar, który wybuchł we wtorek nad ranem strawił zabytkowy, XIX - wieczny dwór w Miłachowie pod Kamieniem Pomorskim. Z żywiołem walczyło szesnaście zastępów straży. Na szczęście mieszkają w obiekcie kobieta uszła z życiem.

Jak informuje mł. kpt. Michał Wiaderski z Państwowej Straży Pożarne w Kamieniu Pomorskim, budynek dworu nadaje się w tej chwili tylko do rozbiórki. Ogień zauważono około trzeciej nad ranem. Szesnaście zastępów straży walczyło z żywiołem przez kilkanaście godzin. Akcję utrudniała niska temperatura. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną pożaru mógł być niewłaściwie rozpalony kominek.

W XIX - wiecznym obiekcie mieszkała jedna osoba. Była właścicielka dworu, która straciła majątek po licytacji komorniczej. Kobieta w zamian za opiekę nad budynkiem i rozległym ogrodem okalającym dwór pomieszkiwała w jednym z pokoi. Na szczęście nie ucierpiała w trakcie pożaru, a obecnie znajduje się pod opieką gminy.

– To niewątpliwie ogromna strata dla mieszkańców i dziedzictwa historycznego regionu. Spłonął ostatni dwór w naszym regionie. Spotkał go podobny los jak dwór we Wrzosowie. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Z tego co już widziałem, jest on nie do odratowania. Został zniszczony całkowicie, przy tej temperaturze, również pozostałe mury popękają - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

mada

 

Wcześniejsza informacja

Spłonął zabytkowy dwór w Miłachowie w powiecie kamieńskim. Pożar 19-wiecznego zabytku gasiło 17 zastępów strażackich z pobliskich miejscowości. 

Pożar wybuchł we wtorek po godzinie 3 w nocy. Prawdopodobnym źródłem ognia było mieszkanie znajdujące się w dworze. Ewakuowano jedną osobą, którą okazała się niepełnosprawna ruchowo kobieta. 

Strażacy mieli problemy z wodą do gaszenia, z powodu silnego mrozu na początku akcji zamarzły im pompy. Sytuacja została jednak szybko opanowana.

Aktualnie strażacy kontrolują już sytuację, trwa dogaszanie potencjalnych ognisk ognia. (b)

Fot.: zrzut ekranu (kamieńskie INFO)

Film: Kamieńskie INFO

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie