wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Spłonął zabytkowy dwór

Spłonął zabytkowy dwór [FILM] (akt. 1)

Spłonął zabytkowy dwór
Data publikacji: 2016-01-05 08:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 1103 87348

Potężny pożar, który wybuchł we wtorek nad ranem strawił zabytkowy, XIX - wieczny dwór w Miłachowie pod Kamieniem Pomorskim. Z żywiołem walczyło szesnaście zastępów straży. Na szczęście mieszkają w obiekcie kobieta uszła z życiem.

Jak informuje mł. kpt. Michał Wiaderski z Państwowej Straży Pożarne w Kamieniu Pomorskim, budynek dworu nadaje się w tej chwili tylko do rozbiórki. Ogień zauważono około trzeciej nad ranem. Szesnaście zastępów straży walczyło z żywiołem przez kilkanaście godzin. Akcję utrudniała niska temperatura. Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną pożaru mógł być niewłaściwie rozpalony kominek.

W XIX - wiecznym obiekcie mieszkała jedna osoba. Była właścicielka dworu, która straciła majątek po licytacji komorniczej. Kobieta w zamian za opiekę nad budynkiem i rozległym ogrodem okalającym dwór pomieszkiwała w jednym z pokoi. Na szczęście nie ucierpiała w trakcie pożaru, a obecnie znajduje się pod opieką gminy.

– To niewątpliwie ogromna strata dla mieszkańców i dziedzictwa historycznego regionu. Spłonął ostatni dwór w naszym regionie. Spotkał go podobny los jak dwór we Wrzosowie. Budynek pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Z tego co już widziałem, jest on nie do odratowania. Został zniszczony całkowicie, przy tej temperaturze, również pozostałe mury popękają - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

mada

 

Wcześniejsza informacja

Spłonął zabytkowy dwór w Miłachowie w powiecie kamieńskim. Pożar 19-wiecznego zabytku gasiło 17 zastępów strażackich z pobliskich miejscowości. 

Pożar wybuchł we wtorek po godzinie 3 w nocy. Prawdopodobnym źródłem ognia było mieszkanie znajdujące się w dworze. Ewakuowano jedną osobą, którą okazała się niepełnosprawna ruchowo kobieta. 

Strażacy mieli problemy z wodą do gaszenia, z powodu silnego mrozu na początku akcji zamarzły im pompy. Sytuacja została jednak szybko opanowana.

Aktualnie strażacy kontrolują już sytuację, trwa dogaszanie potencjalnych ognisk ognia. (b)

Fot.: zrzut ekranu (kamieńskie INFO)

Film: Kamieńskie INFO

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie