Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Spacery: Na tropie Gałczyńskiego i tajemnic Niebuszewa (akt. 1)

Data publikacji: 2019-08-30 07:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-30 16:56
Spacery: Na tropie Gałczyńskiego i tajemnic Niebuszewa
 

W sobotę dwa spacery –  jeden po Pogodnie, jakim go widział Konstanty Ildelfons Gałczyński, a drugi po Niebuszewie, odkrywając jego tajemnice. Zapisy tylko do piątku.

Spacer odbędzie się w sobotę (31 sierpnia). Rozpocznie na pl. Szarych Szeregów - o godz. 11. Będzie trwał dwie godziny – pełen ciekawostek nie tylko z życia poety, ale również jego wierszy ze Szczecinem w roli głównej.

- Zrujnowany wojną Szczecin miał zmienić się w centrum intensywnego życia kulturalnego, oazą i inspiracją dla powracających z tułaczki pisarzy i artystów. I tak też się stało, między innymi dzięki Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu - w historyczny klimat spaceru wprowadzają jego organizatorzy z Żeglugi Szczecińskiej Turystki Wydarzenia.

Historyczny spacer poprowadzi Magdalena Olejniczak. Udział w nim jest bezpłatny. Jednak liczba uczestników limitowana - wejściówkami, jakie należy odebrać z punktu Informacji Turystycznej w alei kwiatowej (pl. Żołnierza Polskiego). Bilety będą do odbioru jeszcze w piątek (30 sierpnia).

* * *

Chcesz odkryć i poznać prawdziwe tajemnice osiedla Niebuszewo? Wybierz się na wycieczkę z Michałem Rembasem szczecińskim przewodnikiem, pisarzem, historykiem i twórcą „Podziemnego Szczecina”. W sobotę (31 sierpnia) o godz. 9 Rada Osiedla Niebuszewo organizuje wycieczkę dla mieszkańców. Potrwa do 12:30. Zbiórka na placu zabaw przy Stawie Brodowskim.

W planie m.in.:
• staw Brodowski - historia miejsca i jego przemiany
• skwer przy ulicy Komuny Paryskiej, który okazuje się być dawnym cmentarzem
• malowniczy, nieczynny wiadukt kolejowy w rejonie ul. Wilczej
• relikty dawnego kąpieliska z lat 30. XX wieku
• ul. Lompy, gdzie zobaczymy wille sprzed przeszło 100 lat, niczym przeniesione z Pogodna
• zabytkowe przemysłowe budynki na ul. Sosnowej
• modernistyczne budynki dawnych zakładów mięsnych przy ul. Krasińskiego. Gdy powstawały w 1929 roku były architektoniczną awangardą
• ul. Niemierzyńska - detale szkoły z 1915 roku, dawna zajezdnia
• ul. Żupańskiego - wspaniale zdobione kamienice z początku XX wieku
• ul. Słowackiego - Najpiękniejsza ulica Szczecina z ciągiem pięknych kamienic
• ul. Długosza - Zaniedbana, lecz ciekawa ulica z intrygującymi „Cudami na fasadach”
• ul. Niemcewicza, Krasińskiego - zabytkowe budynki słynnej fabryki Stoewer, synagoga Gminy Żydowskiej.

Zapisy odbywają się poprzez zgłoszenia e-mail lub wiadomości prywatne do strony Osiedle Niebuszewo. Wszystkie zgłoszenia e-mail zatytułowane "Zgłoszenie na wycieczkę po Niebuszewie" proszę kierować na adres: rada@niebuszewo.osiedla.szczecin.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz numer telefonu. Zgłoszenia były możliwe do piątku (30 sierpnia) do godziny 22:00, jednak zainteresowanie było duże. Lista została już zamknięta. 

(an)

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Grzegorz z Bolinka
2019-08-30 15:50:18
Niebuszewo,czy Niebuszewo-Bolinko?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ