Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Solidarność, narodowcy i policja [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 13 grudnia 2015 r. 17:00
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Solidarność, narodowcy i policja
 

Grupa narodowców zakłóciła demonstrację "Solidarność bez granic", jaką zorganizowano w niedzielę na pl. Grunwaldzkim w Szczecinie. Doszło do przepychanek, musiała interweniować policja. Zatrzymano osiem osób.

O godz. 14 na pl. Grunwaldzki przyszli przedstawiciele środowisk związanych z ruchem antyfaszystowskim,  Amnesty International, Zielonych, Greenpeace, artyści, społecznicy, ludzie związani z dawną solidarnością. Grono było niewielkie - ok. 30 osób. Jak tłumaczyli, przyszli powiedzieć "nie" rasistowskim atakom na mieszkających w Polsce cudzoziemców. Sprzeciwić się ksenofobicznym i nacjonalistycznym postawom opartym na strachu i niewiedzy. Niemal natychmiast po rozpoczęciu demonstracji, zostali zakrzyczani przez trzy razy liczniejszą grupę narodowców. Ci odpalili petardy, krzyczeli "Polska tylko dla Polaków".

– Nieprzypadkowo naszą manifestację zorganizowaliśmy 13 grudnia – mówiła do zebranych jedna z osób uczestnicząca w pokojowej demonstracji. – Autorów stanu wojennego, jak i współczesnych wyznawców nacjonalizmu, ksenofobii i rasizmu, łączy pogarda dla demokracji, praw człowieka, nietolerancja.

Przerwały jej okrzyki "Polska wolna od islamu". Choć dwie grupy zgromadzonych oddzielał kordon policji, między uczestnikami doszło do przepychanek o transparent, potem szamotaniny. "Zostaw Polaka", "Kogo wy bijecie", "Jak ty możesz spojrzeć w lustro" - krzyczeli do interweniujących policjantów narodowcy. Kiedy kilku z nich rzuciło się do odbicia uspakajanych przez policjantów kolegów, policjanci użyli pałek i gazu pieprzowego. W ich stronę posypały się przekleństwa i wyzwiska "Pachołki niemieckie", "Podnosicie rękę na patriotów? Źle się to dla was skończy, zobaczycie". Hasła "Precz z rasizmem i nacjonalizmem", "Polska dla wszystkich", "Stop rasizmowi" mieszały się z "Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę". "Antifa zdrajcy narodu", "Weź se murzyna, do domu weź se murzyna" i "Zabieraj szmaty i wy...do chaty".

– Grupa osób chciała zakłócić legalne zgromadzenie – powiedział kom. Przemysław Kimon, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Ludzie ci zaczęli wznosić wulgarne okrzyki i wyzwiska. Policjanci starali się ich oddzielić. W efekcie zatrzymali osiem osób, w tym jedną małoletnią. Są to polscy obywatele. Zatrzymano ich za utrudnianie pracy policji i zakłócanie legalnego zgromadzenia.

– Jesteśmy trochę zawiedzeni frekwencją i zasmuceni faktem, że druga strona tak bardzo ostro, agresywnie podeszła do sprawy, bo chcieliśmy, żeby to spotkanie było jak najbardziej pokojowe – podsumował demonstracje "Solidarność bez granic" Jan Górski, jeden z jej organizatorów demonstracji . Chcieliśmy zaakcentować swoje poglądy. Trzynasty grudnia, rocznica wprowadzenia stanu wojennego, wydawałoby się, powinna być obchodzona jako dzień zadumy, refleksji, solidarności...

W spotkaniu na pl. Grunwaldzkim uczestniczył obserwator z Regionalnego Centrum na rzecz Kultury Demokratycznej z Löcknitz (Regionalzentrum für demokratische Kultur). Po stronie narodowców stali reprezentanci Kameradschaft "Freies Pommern".©℗

(gan)

Fot. Dariusz GORAJSKI 

Film: Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Monika
2016-04-20 11:34:26
Gargamel - a co Maja zrobic ci, ktorym zamordowal bliskiego bialy? Chriescijanin? Polak? Ma chodzic z transparentm "precz z Polakami"? W polskich wiezieniach za morderstwa, gwalty i napady nie siedza raczej muzulmanie...
Do Widza i do Pana POD ROZWAGE
2015-12-15 12:19:29
Zauważ że Twoja twarz również widnieje hahaha głupota Twoja przerosła wszystko grożąc policjantom i im rodziną poczekaj jak zapukją do Twoich drzwi z uśmiechem na twarzy. Klękając jednym kolanem to nie jest siła całego ciała!!! Wróć może do szkoły i dokształć się. A tak poza tym to nie mówi się do zgonu tylko zatrzymania krążenia. I tak właśnie dzięki takim osobom jak Wy komentarze są bardzo zabawne
@Boruta
2015-12-14 22:39:15
Skorzystałeś z okazji, żeby wyjść na durnia. Gratuluję!
Boruta
2015-12-14 15:23:02
Polskojęzyczni hitlerowcy ściągnęli swoich niemieckich kumpli.
tuh
2015-12-14 11:50:17
Pokojową demonstrację zapakować do autobusu i niech spier...ją do przyjaciół niemców. Dobrze, że są filmy.
WIDZ
2015-12-14 11:23:24
Brawo dla 2ch upośledzonych policjantów pseudo tajniaków :D Dobrze wiedzieć kto kim jest, żeby późnej wasze żonki i dzieci dorwać :D Niech poczują się jak kobiety dla uchodźców.... :)))
BLOKADA
2015-12-14 10:20:01
Dlaczego blokujecie posty ? Czy nie możecie zrozumieć że społeczeństwo ma prawo mieć poglądy narodowe i wygłaszać je z szacunkiem do innych ? Jeżeli komentarz jest grzeczny to co stoi na przeszkodzie aby go nie moderować ? Czy jak wybiórcza stajecie się kolejną ostoją lewactwa w Polsce ?
Dryja
2015-12-14 10:01:34
Demonstracje "Solidarność bez granic" i podobne bardzo ułatwią Administracji, gdy to będzie już konieczne, skuteczne wytypowanie osób na wolontariuszy, którzy zaopiekują się uchodźcami w swoich miejscach zamieszkania.
Pete
2015-12-14 08:51:41
Wystarczy zobaczyć jak na zdjęciach ubrani są niektórzy z organizacji. Ta całą solidarność to jacyś amerykańscy hipisi na haju.
13-tego grudnia, roku pamiętnego...
2015-12-14 08:37:45
Każdy, kto oglądał wczoraj film "Janek Wiśniewski padł", doskonale widział jak milicja strzelała do demonstrantów z ostrej amunicji, zrzucała ze śmigłowców gaz łzawiący i pałowała nawet młodzież i kopała lężących. Przynajmniej widać, kto jest spadkobiercami (może nawet genetycznymi) tamtych oprawców. Skoro ktoś nie oddaje należytego hołdu ofiarom tamtych dni, to znaczy, że ma gdzieś tamte dni.
Pete
2015-12-14 08:26:43
Najbliższy obóz w Plowen - proponuję wycieczkę żeby się przekonać na własne oczy - ludzie srają ze strachu i dzieci się boją z domów wypuszczać .
TZ.
2015-12-14 07:57:36
Trzeba wysłać te młode lewaczki, widoczne na zdjęciach, do obozu dla imigrantów. Na tydzień. Wystarczy. Uroda taka, że będą miały powodzenie. Niech po powrocie podzielą się wrażeniami.
grudzień
2015-12-13 21:19:05
Tak sobie poczytać wpisy tych przeciwników islamu, komunizmu itp., to strach się bać. Oni sami nie wiedzą co piszą, mówią i czynią, oni nic nie rozumieją. Jak są tacy narodowi i to i chrześcijańscy, dlatego od razu widać na ich twarzach i wpisach pogodę ducha, uprzejmość, radość życia - nie będę dalej pisał bo tego nie znają i język zdaje się za trudny do zrozumienia. Ich języka nie nauczyłem się i nie mam zamiaru, jest wulgarny, mściwy i nienawistny. Dobranoc.
Gość
2015-12-13 21:00:50
" freie Pommern" - co znaczy "Wolni Pomorzanie" Jacy pomorzanie i od kogo wolni? Od Polaków? Co robią w Szczecinie neonaziści, miłośnicy doktryny Hitlera nienawidzący Polaków?
Wiedza z Zachodniej Europy,
2015-12-13 20:53:11
A ta mala grupke z Refugees Welcome czyli Cudzoziemcow Witamy, to proponuje zapakowac w jeden Autobus i zrobic Im wycieczke do najblizszych kilku Obozow dla imigrantow chocby w Niemczech, by przejrzeli na wlasne oczy i uslyszeli na wlasne uszy...czego sie "domagaja" ! A jak wroca to dopiero wowczas beda "ciut wiecej" zorientowani i dalej... PO...gadamy ! Lub jesli bez wycieczkowego wyjazdu do Niemiec... chca Ich przyjac, to bardzo prosze... ale tylko do wlasnych domow i utrzymywac latami na wlasny prywatny koszt ! ! Na Zachodzie Europy srednio nisko wyksztalcony imigrant potrzebuje okolo 7-8 lat... nim nauczy sie jako tako jezyka i przyjma Go do jako takiej pracy ( ! ) gdzie o innych dziwacznych trudnosciach z imigrantami, na razie nie wspomne ! ! !
POD ROZWAGE... gdyz rok mam juz 2015-y ! !
2015-12-13 20:28:19
Demonstracja...Demonstracja... ale Panom Policjantom pragne przypomniec, ze klekanie obezwladnionemu calym swoim ciezarem tj. kolanem na plecy na wysokosci serca i pluc moze doprowadzic do dosc SZYBKIEGO ZGONU ! Policjantow bylo az tylu, tak ze mozna bylo postapic w inny... bardziej ludzki i humanitarny sposob ! !
Paweł
2015-12-13 20:02:36
Pogrobowcy stalinowscy wykorzystują 13 grudnia do manifestacji w "obronie" demokracji, to już szczyt bezczelności. Jeżeli przyjedzie tu choć jeden brudas i narobi syfu, wtedy te mendy razem z cwelicjantami powinni ponieść osobiście wszystkie koszty oraz zostać ukarani za doprowadzenie do zagrożenia, z tow. Górskim na czele.
Prawdziwy Polak
2015-12-13 19:07:33
To byli Polacy z tą flagą po niemiecku??? Hańba! Nie mam nic do Niemców ale to hipokryzja obrzydliwa i jeszcze mieli czelność krzyczeć że Ci którzy bronią solidarnośći są sługami niemieckimi??? dobrze że chociaż nagłaśnienie tego że "hajlują" sprawiło że zostało to prawie w Polsce wykrzewione
z zagranicy
2015-12-13 18:58:16
a po jaka cholere to zielone lewactwo prowokuje i to 13 grudnia.obroncy demokracji sie znalezli.juz takich mielismy 13 grudnia a wczoraj KOD-owe lewactwo.Tfu
Prawdziwy Polak
2015-12-13 18:32:01
Pomiędzy kradzieżami samochodów w niemczech, stręczycielstwem (białostoccy nacjonaliści osądzeni siędzą w więzieniach), handlowaniem prochami( każde miasto ze zwartą kibolką ma ten problem) dla nastolatków a nawet szmuglujący imigrantów (niedawno okazało się ze zaangażowani byli w to kibice Wisły Kraków) atakują razem z niemieckimi neonazistami- Polaków ci mieniący się "prawdziwymi"- Sfrustrowane chłopaczki i dziewczynki i jeszcze w 100 na 30 osób... Tchórze
63waja
2015-12-13 18:25:28
haha, Freie Pommern - Polacy w języku wielowiekowego najeźdźcy, znanego z obozów pracy, obozów koncentracyjnych żądają wolnego Pomorza :D koń by się uśmiał
Jarun
2015-12-13 18:22:06
Marsz KOD-u. Szczecin się z was śmieje -komuniści i złodzieje !
szczecinianin
2015-12-13 18:16:52
To prawicowe szaleństwo zdaje się nie mieć końca. Jak rozumiem dzisiejszego ataku dokonał lepszy sort ludzi. Co najgorsze straszą bliżej nieokreślonymi hasłami - islamistami, a sami są ogromnym zagrożeniem. Od razu widać po okrzykach, że ich korzenie to stadionowe burdy które przenoszą teraz na ulice. Co tu nie mówić kulturę mają wypisaną na twarzy i ustach, to takie narodowe polskie zachowanie, taka nowa kultura bycia. A tak w ogóle piękne zdjęcie, gdy jeden z nich na ziemi czuje kolano władzy.
SromotnikBezwstydny
2015-12-13 18:13:13
Nie pochwalam zadymy Narodowców ale jestem przeciwny zapraszaniu niezweryfikowanych muzułmanów na Pomorze i wogóle do Polski. Mamy tysiace Rodaków i ich potomków zesłanych przez rozbójniczą Moskwę lub porzuconych przez Macierz na bezkresach Wschodu od Bugu po Władywostok i Kamczatkę.O nich mamy zadbać najpierw a nie o tych muslimów zapraszanych do Europy przez Frau Merkel'ę.
SromotnikBezwstydny
2015-12-13 18:11:54
Nie pochwalam zadymy Narodowców ale jestem przeciwny zapraszaniu niezweryfikowanych muzułmanów na Pomorze i wogóle do Polski. Mamy tysiace Rodaków i ich potomków zesłanych przez rozbójniczą Moskwę lub porzuconych przez Macierz na bezkresach Wschodu od Bugu po Władywostok i Kamczatkę.O nich mamy zadbać najpierw a nie o tych muslimów zapraszanych do Europy przez Frau Merkel'ę.
t
2015-12-13 17:33:19
wstyd dla policyjnych tajniaków
Gargamel
2015-12-13 17:04:09
Jakby tak któremuś z tych tolerancyjnych allachy zabiły kogoś bliskiego, to już by nie był taki tolerancyjny. O islamie wypowiadją się ludzie którzy nic o nim nie wiedzą.
brak słów
2015-12-13 16:24:02
Prowokacja środowisk lewackich ostatnio sięga granic szaleństwa. Wczoraj marsz KODów z flagami kochających inaczej dziś znów się uaktywniają. Kto to opłaca?? Dobrze ze chłopaki bronili honoru prawdziwych wartości. Szkoda że redaktor tak manipulacyjne i przy zastosowaniu taniej socjotechniki przedstawił całe sytuacje... Wstyd!! W Polsce należy promować prawdziwe wartości a nie zachodnią propagandę godząca w nasza racje stanu.
Staruszek ze Szczecina
2015-12-13 16:14:56
Dziękuję młodzieży patriotycznej, że interweniowali jak grupa odszczepieńców podjęła próbę zamachu na bezpieczeństwo Polaków. Ludzie, granice są otwarte, wyjedźcie, zobaczcie na własne oczy konsekwencje napływu tych waszych refugees i dajcie nam wreszcie spokój. Nie chcemy ich, nie przyjmiemy ich, widzimy, że multikulti zbankrutowało. Postawę ZOMO szkoda nawet komentować. Oni mają swoją tradycję 13 grudnia, której są wierni. Jeszcze raz dziękuję młodzieży!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA