poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > „Solidarność” apeluje: Zgłaszajcie łamanie praw pracowniczych!

„Solidarność” apeluje: Zgłaszajcie łamanie praw pracowniczych!

„Solidarność” apeluje: Zgłaszajcie łamanie praw pracowniczych!
Data publikacji: 2020-03-27 22:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-28 14:53
Wywietleń: 1103 449122

Zachodniopomorska „Solidarność” wzywa związkowców z firm w Szczecinie i regionie, aby zgłaszali łamanie praw pracowniczych przez pracodawców w czasie epidemii koronawirusa.

Zarząd NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego skierował do członków organizacji związkowych specjalny apel.

– Dochodzą do nas informacje o pracodawcach, którzy próbują wykorzystać pandemię do działań przeciwko zatrudnionym: o obniżaniu im wynagrodzenia lub zmuszaniu do brania urlopów wypoczynkowych. Bardzo proszę, by przewodniczący wszystkich organizacji związkowych zwracali uwagę na wszelkie nieprawidłowości, jakie dzieją się w ich zakładach pracy. Informacje o o działaniach antypracowniczych proszę zgłaszać bezpośrednio do Zarządu Regionu. Można także informować instytucje powołane do pilnowania przestrzegania przepisów prawa pracy – PIP i GIS – stwierdził Mieczysław Jurek, przewodniczący zachodniopomorskiej „Solidarności”.

Apel został wystosowany dwa dni temu.

– Otrzymaliśmy informacje dotyczące sytuacji w dwóch szczecińskich firmach. W jednej z nich chciano wysłać pracowników na zaległe urlopy. W drugiej wobec niektórych pracowników, którym przysługuje prawo do opieki nad dziećmi, chciano zastosować urlopy. Związkowcy się temu sprzeciwili. Część osób może teraz skorzystać z prawa do opieki nad dziećmi, inni są na tzw. przestoju. Mamy obawy, że do podobnych sytuacji może dochodzić w innych firmach w Szczecinie i regionie. Stąd też nasz apel do związkowców – wyjaśnia Katarzyna Stróżyk z NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Bat na kapitalistów
Uprzejmie donoszę że....
2020-03-28 13:37:55
@$
Na szczęście każdy w Polsce może może założyć firmę, dać ludziom pracę i dobre pensje. Nie trzeba pracować u kogoś. Można zostać pracodawcę. Bierzesz kredyt i jedziesz.
2020-03-28 12:41:06
PiSzcząca bida
NSZZ „Solidarność” zażądała od Jerzego Janiszewskiego, twórcy znaku „Solidarność” przeprosin za to, że zmodyfikował swoje dzieło dla potrzeb kampanii zachęcającej do walki z koronawirusem. Oto czym się zajmuje Duda z tzw."Solidarności". Drugi Duda szykuje się na drugą kadencję, bo ma teraz 65% poparcia i to już nigdy się nie powtórzy.
2020-03-28 12:09:20
$
Czas dopiero pokaże ile będzie przypadków, gdy pracodawcy obniżyli pensje, a potem ich nie przywrócą do poprzedniego stanu, albo gdy otrzymają pomoc od państwa, ale skonsumują ją sami i nic nie dadzą pracownikom....
2020-03-28 11:56:31
z boku
Przymus , to przykra sytuacja , ale może to jest kwestia utożsamiania sie z firmą , troski o wspólny interes . Może trzeba się dostosować - wziąć zaległy urlop ,zrezygnować z pewnych planów na cudowne wakacje , bo i tak nie wiadomo , czy uda się do lata opanować / oby!/ te obecną sytuację . Może trzeba być SOLIDARNYM CZYLI WSPOŁDZIAŁAĆ Z PRACODAWCĄ ?
2020-03-28 10:23:20
jURECZEK
Już niedługo, już za chwileczkę nikt nic nie zgłosi....tak w ciągu kilkunastu dni rozpadła się bańka rynku "pracownika"....skończą się urlopy na żądanie, zwolnienia lekarskie, krzywienie nosem.....co ciekawe zgodnie ze starym przysłowiem "nie ma złego coby ...na dobre nie wyszło"...
2020-03-28 09:42:11
wstyd
Solidarność zdrajcy Polski
2020-03-28 08:43:45
"Solidarność"...
Mam nadzieję, że pan Jurek z tą panią blondyną wezmą odpowiedzialność za falę samobójstw tych pracodawców. Bo do tego, bez pomocy państwa i przy takich działaniach "solidarnościowych" dojdzie na pewno. Aż tak odjechali? Zapadli się w swoich wygodnych fotelach? Naprawdę nie wiedzą, co się dzieje?
2020-03-28 08:32:47
"Solidarność"...
Mam nadzieję, że pan Jurek z tą panią blondyną wezmą odpowiedzialność za falę samobójstw tych pracodawców. Bo do tego, bez pomocy państwa i przy takich działaniach "solidarnościowych" dojdzie na pewno. Aż tak odjechali? Zapadli się w swoich wygodnych fotelach? Naprawdę nie wiedzą, co się dzieje?
2020-03-28 08:32:47
Wstyd
To jest bezmózgowie
2020-03-28 07:54:22
Jarun
Nie ma żadnej Solidarności, jest tylko pisowska przybudówka ze służalczym wobec prezesa Piotrusiem.
2020-03-28 07:36:47
Obrzydlistwo
To dopiero gnidy! Listę takich "solidarnośiowych" działaczy nawołujących do donosów na firmy w kryzysie powinno się wieszać na każdym drzewie ogłoszeniowym. Jak można się tak zachować? Czy ci ludzie nie mają żadnej przyzwoitości? Siedzą na ciepłych posadkach, nieskalani pracą i "apele" z siebie wypuszczają. Gdzie jest pomoc państwa?!
2020-03-28 07:36:22
dexter
JAK DZIAŁA NA KORZYŚĆ PRACOWNIKÓW "SOLIDARNOŚĆ" TO WIDAĆ W SPA KLONOWICA. NIGDY NIE ZAGÓŁSUJĘ NA KOGOŚ CO CHOĆ PODAŁ RĘKĘ SILIDARUCHOWI!!!!!!!!!!!!!!!!
2020-03-28 00:57:01
Zgred
To NSDAP "Zolidarność" jeszcze istnieje?
2020-03-27 23:54:48
111
To ciekwe nie ma jak to żyć z pracy innych ich podatków itd. górnicy szczególnie to wiedz, zwiazkowi do roboty a nie do protestow, czarna dziura w ziemi górniczej czeka a nie komputer i konto bankowe