Sobota 21 maja 2022r. 
REKLAMA

Sobotnia wyprawa historyczna. W poszukiwaniu funeralnych artefaktów

Data publikacji: 2022-05-13 06:41
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-13 06:41
Sobotnia wyprawa historyczna. W poszukiwaniu funeralnych artefaktów
„Chętnych proszę o zgłaszanie się na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy kościele w Kołbaskowie, zaznaczyłem na planie" - do udziału w kolejnej ze swych historycznych wypraw zachęca dr Marek Łuczak.

 Fot. Marek ŁUCZAK  

Komuś zależało, aby ślady po dawnych mieszkańcach Kołbaskowa przestały istnieć. Dlatego nawet płyty nagrobne dawnego cmentarza rozjeżdżono spychaczem. Być może niektóre z nich skryła ziemia. Teraz - niemal pół wieku później - na ich poszukiwanie wyruszą pasjonaci pod egidą Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

Na przykościelnym terenie dawnego Kolbitzow a dzisiejszego Kołbaskowa już w sobotę (14 maja) spotkają się pasjonaci historii. Aby pod egidą Pomorskiego Towarzystwa Historycznego i dra Marka Łuczaka odnaleźć artefakty, które przyczynią się do lepszego poznania przeszłości dawnych mieszkańców tego terenu. Każdy, w kim drzemie pasja odkrywcy historii, będzie tam mile widziany.

- Teren jest trudny - mówi dr Marek Łuczak, ceniony badacz przeszłości i prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. - Istniejące zabytkowe nagrobki usunięto spychaczem wiosną 1978 roku i wywieziono z terenu cmentarza. Kolejne tego rodzaju prace prowadzono w latach 1983 oraz 1995. Część nagrobków wykorzystano do uzupełniania muru i przypór cmentarza. Postaramy się więc poszukać resztek płyt oraz ich fragmentów, by spróbować ustalić, do kiedy prowadzono tu pochówki w okresie niemieckim. Dzięki temu dowiemy się kim byli mieszkańcy dawnego Kolbitzow.

Poszukiwania będą prowadzone przy użyciu szpadli i prętów, które zainteresowani udziałem w tej historycznej wyprawie powinni ze sobą zabrać.

- Tutejszy cmentarz wraz ze średniowiecznym kościołem jest wpisany w rejestr zabytków, będziemy więc działać według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Mamy zgodę na wykorzystanie wykrywaczy metalu. Jeżeli więc ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych, to serdecznie zapraszam - zachęca dr Marek Łuczak, honorowy ambasador Szczecina.

Akcja poszukiwania pomników oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Kołbaskowie rozpocznie się o godz. 10 (14 maja). Dojazd we własnym zakresie. ©℗

(an)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czy pań Łuczak
2022-05-13 10:29:52
Uisci opłatę za Niemców którzy tak jak Polacy powinni płacić za pochówki? Ile to już będzie zaległości? Polacy co 20 lat muszą opłacić miejsce pochówku.
Got mit Uns !
2022-05-13 09:29:15
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA