Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Śledztwo jeszcze potrwa

Data publikacji: 07 października 2015 r. 08:37
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Śledztwo jeszcze potrwa
 

Do grudnia przedłużono śledztwo w sprawie korupcji w Polskiej Żegludze Morskiej - brania łapówek i „prania brudnych pieniędzy". Śledczy badają m.in. dokumentację finansową firmy. Według prokuratury zorganizowana grupa przestępcza wyłudziła z PŻM ponad 8 mln zł.

We wrześniu ubiegłego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wkroczyli do działu spedycji szczecińskiej Polskiej Żeglugi Morskiej. Zabezpieczono dokumenty, komputery oraz służbowe i prywatne telefony. Według Prokuratury Apelacyjnej kilku pracowników firmy (trzy osoby z działu spedycji PŻM oraz jedna z firmy spedycyjnej) stworzyło zorganizowaną grupę przestępczą, która miała działać od 2007 do 2013 roku i przez ten czas wyłudzić na szkodę Skarbu Państwa co najmniej 8,1 mln zł. Zdaniem śledczych pracownicy działu spedycji zawyżali wartość usług spedycyjnych świadczonych na rzecz PŻM przez niemieckiego i polskich spedytorów, którzy w ten sposób uzyskali nienależny zysk - ponad 8 mln. zł. W zamian za takie działanie spedytorzy wręczali pracownikom Działu Spedycji (co 2-3 miesiące) od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łącznie każdy z podejrzanych miał przyjął od 130 tys. zł do 5,7 mln zł. Podejrzanym grozi nawet 10 lat więzienia.


Prokuratura nie udziela żadnych informacji w tej sprawie. Wiadomo jedynie, że śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do połowy grudnia tego roku.

- Badane są dokumenty finansowe firmy, a to trwa. Żadnych nowych zarzutów nikomu nie postawiono - stwierdziła prokurator Anna Gawłowska - Rynkiewicz ze szczecińskiej Prokuratury Apelacyjnej.©℗

(dar, lw)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA