Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Ślad historii dawnego Skolwina. Zapomniany, zniszczony, w końcu odnaleziony

Data publikacji: 08 listopada 2023 r. 14:21
Ostatnia aktualizacja: 10 listopada 2023 r. 09:59
Ślad historii dawnego Skolwina. Zapomniany, zniszczony, w końcu odnaleziony
Kolejne ślady po dawno odeszłych pokoleniach ujawniono podczas porządkowania przykościelnego (p.w. Chrystusa Króla) ogrodu przy ul. Inwalidzkiej w Skolwinie. Ich identyfikacją zajęło się Pomorskie Towarzystwo Historyczne. Fot. Marek Łuczak  

Porządkowano przykościelny ogród. Odkryto fragmenty starych marblitowych płyt. Śladów przeszłości po odeszłych pokoleniach nie zniszczono. Przeciwnie, do oceny odnalezionych artefaktów wezwano najbardziej znanego w Polsce policjanta zajmującego się odzyskiwaniem utraconych zabytków.

Mowa o dr. Marku Łuczaku, cenionym badaczu przeszłości - autorze dziesiątek książek o historii i utraconych dziełach sztuki, prezesie Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, który na co dzień w randze komisarza Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zajmuje się zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom.

- Kilka dni temu skontaktował się ze mną ks. Artur Rasmus, proboszcz parafii na Skolwinie, prosząc o pomoc w identyfikacji fragmentów płyt marblitowych znalezionych podczas porządkowania zieleńca za kościołem - wspomina dr Marek Łuczak. - Były to trzy fragmenty z następującymi po sobie imionami i nazwiskami. Taka konfiguracja mogła zaistnieć tylko w jednym przypadku: upamiętnienia zbiorowego.

Jak wskazywały źródła historyczne, były to fragmenty płyt bocznych niegdysiejszego pomnika poświęconego poległym w I wojnie światowej mieszkańcom Skolwina.

- Pomnik oryginalnie ustawiono po wschodniej stronie kościoła, na osi świątyni. Został zbudowany z kamieni narzutowych zespolonych betonem. Całość otynkowano i od strony wschodniej wykonano inskrypcję: "Den Helden des Weltkrieges" (w tłumaczeniu: "bohaterowie wojny światowej" - przyp. aut.). Po stronie północnej i południowej umieszczono płyty z marblitu z nazwiskami poległych. Zwieńczenie i podstawę obłożono kostką granitową zespoloną zaprawą - opisuje dr Marek Łuczak.

Pomnik - jak wiele mu podobnych śladów po dawnych mieszkańcach Szczecina - został zniszczony po 1945 r. ©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 9.11.2023 r.

A. NALEWAJKO

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hyper
2023-11-10 09:24:45
Bardzo dużo pomników niemieckich "poległym w I wojnie światowej" w miejscowościach na terenie zachodniopomorskiego - jest przerobiona na kapliczki i na szczycie takiego obelisku ustawiano zaraz po 45 roku Maryję albo Jezusa. Wiele oczywiście takich obelisków zostało zniszczonych.
@CBŚ jeśli nim jeste
2023-11-09 23:42:44
Sam jesteś śmieciem, napisał że żyjecie historia niemców, żydów, i innych ale polska historię próbujecie zohydzić i domagacie się by Polacy nie zajmowali się polska historia tylko myśleli o przyszłości... Celebrujecie każdy "święty niemiecki kamień" ale gdy przychodzi do polskich kamieni to domagacie się ich zniszczenia. żałosne i zakompleksione indywidua
CBŚ jeśli nim jesteś
2023-11-09 19:17:17
Jesteś śmieciem!!! jeśli faktycznie jesteś tym za kogo się podajesz!! nauczyli cię widać czego!!! Jakakolwiek historia jest dla ciebie złem, do niczego niepotrzebna, takich jak ty uczy teraz Czarnek swoimi decyzjami. Nie podoba się do VON na wschód, tam nie bawią się w takie rzeczy hołubiony jest Lenin Stalin a teraz wiadomo, morderca!!!
Były ceboś
2023-11-09 16:46:41
Ten doktor to niech sobie zmieni profesje przeprowadzi się do germanu a nie zbiera i układa w puzzle teutoński płyty nagrobne to nie jest zajęcie dał Policjanta RP nawet w czasie wolnym tak nawiasem mówiąc c to nie wiem czy kiedykolwiek ten dr założył komukolwiek kajdanki A i jeszcze Tu Jest polskI gówno mnie obchodzą teutonu tu zieszkujacy w przeszłości
Polski Skolwinianin
2023-11-09 13:26:24
Dokończenie. W tej chwili mieszkam w małej miejscowości z każdej strony za lasem. Tutaj w głębi lasu stoi drewniana kapliczka ku czci NMP którą wzniosły 1915 tutejsze kobiety w intencji, aby ich mężowie zdrowo i cało z wojny do domu wrócili. Ta kapliczka jest do dzisiaj zadbana. I to jest ludzkie.
Polski Skolwinianin
2023-11-09 12:38:57
Jako dziecko i młodzieniaszek biegałem po skolwińskich dolinkach. Do tego kościoła chodziliśmy na religię i tam przystępowaliśmy do pierwszej komunii. Już w latach 60-tych próbował ówczesny proboszcz ksiądz Świerkowski wokół kościoła zaprowadzić porządek. W tym kościele dawał nam ksiądz Świerkowski błogosławieństwo małżeńskie. W 1981 roku wybraliśmy wolność i wyjechaliśmy na Zachód. Rzuciło nas na południe Niemiec (pomiędzy Dunajem a jeziorem Bodeńskim). W tej chwili mieszkam w małej miejscowośc
Pomorze
2023-11-09 10:42:23
To nasza historia - trzeba to pielęgnować.
bo to
2023-11-09 10:04:20
nie byly niemce tylko stshetsinianie !!!
klemens
2023-11-09 09:08:15
do historii Skolwina można włączyć życiorys niejakiego Dymera .
@@ wawelski sok
2023-11-08 22:42:03
Daj spokój, żałosne teksty, wtedy był bismarkizm ktorego poronionym bękartem był hitleryzm, czy za Bismarcka czy za Hitlera Polacy mieli być zniszczeni jako zagrożenie dla Niemiec, Hitler kontynuował to co robił Bismarck. Przypominam że Niemcy de facto skolonizowali Polskę i represjonowali ludność natywną (ekspulsje, mordy, rabunek). Każdy Niemiec który milczał za Bismarcka czy za Hitlera jest winny tak jak bezpośredni oprawcy.
@@Sok Wawelski
2023-11-08 21:14:58
Nie upamiętniają hitlerowców ale jednych z 3 zaborców Polski ,którzy traktowali Polaków jako tanią silę roboczą co z resztą trwa do dzisiaj. W Szczecinie silnie witać zachwyt nad tą niemiecką,,kulturą"odnawiane są niemieckie napisy na elewacjach komu to służy? Bo raczej nie zakorzenianiu Polskości w tym mieście.
Przypominam
2023-11-08 20:24:57
Właścicielem tego typu obiektów jest państwo polskie, mam nadzieję że dożyje czasów gdy w Polsce będzie obowiązywało prawo przekazywania takich znalezisk państwu i że będą one kruszone w kruszarce i wykorzystywane jako budulec pod drogi i inne inwestycje.
@Ck
2023-11-08 20:20:34
A co powiesz na zdarzenie z 2019 gdy odnaleziono szczątki Polek więźniarek w obozie Ravensbrück, najpierw Niemcy odmówili IPN dostępu do szczątków a potem wbrew protestom Polski pośpiesznie skremowali te szczątki by uniemożliwić identyfikację. Rzekomo w trosce by polscy nacjonaliści nie niepokoili miejsca spoczynku. Otóż przyjmij do wiadomości że Polacy nie są Niemcom nic winni, po tym co Niemcy zrobili Polsce i Polakom nie można zrozumieć tych którzy są czcicielami świętych niemieckich kamieni.
@Ck
2023-11-08 20:06:59
A nie dziwi cię niszczenie polskich cmentarzy przed 1945 na zachodzie np w Wielkopolsce czy właściwie Kraju Warty (Warthegau), naziści z cinej strony księżyca oprócz okupowania biednych, pacyfistycznych Niemiec tak bardzo chcieli skłócić pokojowych Niemców z złymisłowy Polakami że nie tylko niszczyli polskie cmentarzy ale przekształcali krajobraz niwelując wzgórza i tworząc sztuczne akweny wodne tak by żaden historyczny opis Wielkopolski nie pokrywał się z stanem aktualnym...
@@cK
2023-11-08 19:44:06
To pomnik zwykłych ludzi. Może Niemców, ale szeregowych żołnierzy, a nie generałów. Oni nie szli do wojska dobrowolnie, tylko z poboru, jak żołnierze z zaborów pod którymi była Polska. Zginęli gdzieś na frontach a tam była tylko tablica. Ja mam prawie 70 lat i pamiętam kto niszczył poniemieckie groby na cmentarzach w okolicy. Żadni komuniści, tylko zwykli menele co to szukali w trumnach oszczędności i złomu. W okolicznej wsi zniszczyli piękny grobowiec z XIX wieku. Dzicz nie ludzie.
@ wawelski sok
2023-11-08 18:51:02
Twój wpis świadczy o tym, że nie wiesz o czym jest w artykule napisane. Nie ma tam ani słowa o zachwycaniu się hitlerowcami. Pomnik o którym mowa upamiętnia Ofiary I wojny, nie było wtedy w Niemczech żadnego hitleryzmu. Poza tym dbałość o pamięć zmarłych dobrze o nas świadczy. Twoje antyniemieckie kompleksy tego nie zmienią.
@cK
2023-11-08 18:10:08
Kto zdewastował te cmentarze? Ja czy ty a może twój ojciec albo mój? Nie przypinaj mi win hitlerowców, faszystów, komunistów i innych szumowin. A przede wszystkim zapytaj dlaczego nie dba się o obozy koncentracyjne w Niemczech? Wiesz co robili Polkom w Ravensbruck? Niemcy o tym nie pamiętają a Polaków nie chcą dopuszczać. Wiesz o kto o tym przypomniał? Holenderka w książce o obrazach Rembrandta. Dokształcaj się i nie kłaniaj się aż tak nisko starym nowym panom
Yarpen Zigrin
2023-11-08 17:55:56
w tłumaczeniu "bohaterowie wojny światowej" - tłumaczenie jest błędne. Poprawnie jest "bohaterom wojny światowej".
Wawelski Sok
2023-11-08 17:22:27
Jak niskie poczucie wartości własnej ojczyzny trzeba mieć żeby zachwycać się hitlerowcami. Dla mnie Niemcy to banda oszustów .którzy robili mydło z ludzkiego tłuszczu i wyrywali złote zęby z polskich trupów.Dorobili się na koloniach ,wyzysku i wojnach a teraz dalej ekonomicznie wyzyskują słabsze kraje.Za Krzywoustego całe Pomorze przednie należało do Rzeczypospolitej aż pod Berlin .Jako Polak mam silne poczucie wyższości moralnej nad Niemcem.
Ck
2023-11-08 16:37:13
Jeszcze kogoś dziwi dewastacja polskich cmentarzy po 1945 roku na Kresach Wschodnich???.
Polak
2023-11-08 16:24:33
Bohaterowie którzy wykorzystywali Polaków z terenów zaborów. Proszę wskazać co Niemcy na swoim terenie robią dla uszanowania pamięci Polaków np. z drugiej wojny. Jakoś nie słyszałem przeprosin np za wypędzenia z własnych domów Polaków z Wielkopolski w latach 39-45, roboty przymusowe, eksperymenty medyczne, krematoria, kradzież całego polskiego taboru kolejowego, zamordowanie większości nauczycieli i lekarzy, wycięcie lasów i porywanie małych dzieci.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA